Jeśli  interesowaliście Państwo tematem tworzenia strony www i poszukiwaliście gotowych templatek do tego celu na pewno spotykaliście się z pojęciem „Bootstrap”. Na stronie występuje ono w opisach darmowych i płatnych motywów dla WordPress. Ale co ono oznacza? I po co warto używać Bootstrap podczas projektowania stron www? Jeśli jesteście zainteresowani tym tematem, zapraszam do lektury dzisiejszego artykułu.

 

Krótka historia Bootstrap

Historia Bootstap zaczyna się w 2011 roku kiedy 2 deweloperzy (teraz już byłych) Twittera – Mark Otto i  Jacob Thorton,  – postanowili systematyzować pracę zespołu koderów. Wiadomo, że tworzenie i projektowanie stron internetowych jest rzemiosłem, dlatego każdy deweloper koduje na swój sposób. Takie podejście sprawdza się w niektórych przypadkach, ale gdy nad jednym projektem pracuje wielu deweloperów, każdy używający nieco innej metody kodowania, niespójności są nieuniknione. Trudności  polegają w zrozumieniu cudzego kodu dla dalszego go dopracowania oraz poszukiwania problemów i ich naprawę. Dlatego aby rozwiązać podane problemy i zmniejszyć czas i zwiększyć efektywność prac, Mark i Jacob wprowadzili rozwiązanie, które miało na celu zachęcić zespół deweloperów Twittera do używania tej samej struktury kodowej, aby zredukować niespójności do minimum.

I chociaż Bootstrap został stworzony jako wewnętrze rozwiązanie dla Twittera, Mark i Jacob szybko zdali sobie sprawę, że ma on o wiele większy potencjał. Dlatego w sierpniu 2011 roku dodali go na Githubie jako projekt open-source. W ciągu następnych kilku miesięcy tysiące programistów z całego świata przyczyniło się do rozwoju kodu i Bootstrap szybko stał się popularny dla użytkowników na całym świecie.

Czym jest Bootstrap?

Prosto mówiąc, Bootstrap to zbiór różnych, dostosowywalnych elementów oraz funkcji projektowania spakowanych w jednym narzędziu. Streszczając to w języku programistycznym, Bootstrap jest frameworkiem do front-endu zawierającym CSS3 i Javascript. Na obecną chwilę to najpopularniejsze narzędzie do tworzenia responsywnych stron internetowych, które rozpowszechnia się na licencji MIT. Dlatego framewotk jest na 100% darmowy.

Co to jest Bootstrap i po co on jest potrzebny

Jaka jest aktualna wersja Bootstrap?

18 stycznia 2018 roku pojawiła najnowsza stabilna wersja Bootstrap 4.0.0. Posiada ona nowy projekt, lepszą obsługę błędów, rozbudowane opcje konfiguracji oraz wiele innych ciekawostek do tworzenia responsywnych projektów stron. Pobrać Bootstrap można na oficjalnej stronie. Znajdziecie na niej także  dobrą dokumentację i aktualne nowości o frameworku.

Jakie są wady i zalety Bootstrap?

Krótko mówiąc, zaletami Bootstrap są prostota (stąd szybkość) tworzenia strony dzięki użyciu gotowych UI komponentów. Oprócz tego ten framework ma prosty kod, który ogarnie nawet uczeń „starczej” szkoły. 🙂 Także warto wspomnieć o dużym społeczeństwie użytkowników. Jeśli pojawi się jakikolwiek problem, możecie zadać pytanie na forum oraz napisać do znajomego tworzącego stron www.

Do wad tego framework należy zaliczyć zrozumiałość kodu. Przez to Państwa układ będą mogli zrozumieć inni użytkownicy w tym i uczniowie starszych klas wtajemniczenia. Gdy pracujecie Państwo w dużej firmie zawsze możecie zostać zastąpieni przez innego pracownika. Jeśli chcecie Państwo powiązać projekt ze sobą, kod powinien być tak niskiej jakości, aby nikt nie mógł go zrozumieć. 🙂

Motywy Bootstrap dla WordPress

Jeśli nie jesteście deweloperami, ale też chcecie korzystać z przewag powyższego frameworku, wtedy musicie wybrać odpowiednie rozwiązanie. Przede wszystkim warto wpisać do wyszukiwarki zapytanie „bootstrap template” oraz „motyw bootstrap” i zapoznać się z wynikami. Dalej w opisie produktu warto na pewno znaleźć informację, że jest on  zbudowany w oparciu o Bootstrap. Zatem musicie przejść do trybu demo i pozmieniać rozmiar ekranu. Jeśli motyw dostosowuje się do jego rozdzielności, wtedy możecie przejść do opłaty.

A jeśli chcecie przejść do 100% responywnych motywów zbudowanych za pomocą Bootsrap bez korzystania z Google, możecie przejrzeć nasze zestawy z templatkami dla WordPress. Zawierają one motywy poświęcone różnym tematom niszowym, dlatego na pewno znajdziecie coś ciekawego dla siebie.

Podsumowanie

Boostrap jest bardzo wygodnym rozwiązaniem pozwalającym budować responsywne strony internetowe. Na obecną chwilę jest on szeroko używany przez deweloperów na całym świecie, którzy produkują gotowe strony oraz szaty graficzne dla nich. Jeśli chcecie zostać jednym z nich, możecie pobrać framework i „pobawić się” z nim na komputerze. A gdy zapragniecie zbudować stronę używając motywu, musicie uważać aby on opierał się o Bootstrap. Wtedy będziecie posiadali  rozwiązanie, które spełni Wasze potrzeby i oczekiwania użytkowników.

Warto zobaczyć

Wiadomości