Jeśli o dawna używacie WordPress’a i śledzicie rozwój tego systemu, to na pewno oczekiwaliście na wydanie wersji WordPress 5.0. Tym razem deweloperzy dość długo pracowali nad przebudową CMS, co było związane miedzy innym z wprowadzeniem Gutenberga.

Chociaż możliwe, że WordPress 5.0 powstał by jeszcze na początku 2018 roku, gdyby nie taka duża krytyka tego edytora. Dlatego aby uspokoić cześć społeczeństwa, deweloperzy byli zmuszeni dopracować Gutenberg żeby spełniał potrzeby użytkowników. I stąd taka długa przerwa z wydaniem nowej wersji systemu.

Historia z wprowadzeniem Gutenberga jest związana z rosnącą popularnością innych edytorów wizualnych dla WordPress. Tylko jeden Elementor ma ponad 1 mln aktywnych instalacje. A takich wizualnych kreatorów oraz rozszerzeń dodających opcje „Przyciągnij i Upuść” na repozytorium WordPress jest ponad 20. Razem z tym zwiększa się liczba dostępnych wtyczek, skórek i motywów dopasowanych pod popularne kreatory. Tak i na stronie TemplateMonster powstał cały Elementor marketplace.

Więc aby pozostać w trendzie deweloperzy tego popularnego systemu ponad 2 lata pracowali nad własnym kreatorem. I w końcu 6 listopada powstała nowa wersja WordPress, która zawiera ten kreator na pokładzie.

Trzeba brać pod uwagę fakt, że WordPress 5.0 jest jedną z największych aktualizacji w historii tego CMS. Deweloperzy zastąpili wcześniejszy edytor oparty na TinyMCE i dodali całkiem nowy produkt, który do tej pory był dostępny w postaci wtyczki na repozytorium WordPress. Chodzi o Gutenberg, który wprowadził rewolucje dla popularnego systemu.

Nowy edytor sprawia, że treści na stronę są tworzone w postaci bloków (tekstowych, graficznych, z cytatami, z różnymi układami), które następnie mogą być odpowiednio ułożone według własnych potrzeb. Przy tym kierować blokami można za pomocą metody „Przyciągnij i Upuść”.

Gutenberg 1

Rysunek 1. Edytor Gutenberg

Dodatkowo Gutenberg posiada:

  • sporo predefiniowanych stylów tekstowych,
  • podgląd tworzenia w czasie rzeczywistym,
  • gotowe elementy treści, które można umieszczać w dowolnym miejscu na stronie,
  • szybkie i wygodne dodawanie różnych treści z platform społecznościowych,
  • możliwość tworzenia konspektów i zakotwiczeń.

Rysunek 2. Dodanie bloku w Gutenbergu

Warto jednak dodać, że obecnie Gutenberg zawiera zbyt mało dodatkowych elementów treści w porównywaniu do Elementora. Ale można szybko rozwiązać ten problem za pomocą dodatkowych rozszerzeń dla Gutenberga. Liczba wtyczek rozszerzających możliwości tego edytora szybko się zwiększa w repozytorium WordPress. Dla przykładu można wspomnieć rozwiązanie JetGuten od zespołu ZEMEZ. Podana wtyczka dodaje szereg ciekawych elementów do użycia. Oprócz tego twórcy Gutenberga także planują rozwijać nowy edytor, aby mógł on spełnić rosnące potrzeby użytkowników.

Oprócz wizualnego edytora. WordPress 5.0 ma jeszcze kilka istotnych zmian:

  • Działa szybciej. Domyślny szablon został zoptymalizowany i ładuje się o 30% szybciej względem poprzedniej wersji WordPress.
  • Posiada rozbudowane REST API. Developerzy będą mogli sprawniej tworzyć aplikacje oparte o wysyłanie i pobieranie danych z podanego systemu.
  • Zawiera ograniczenie pasków bocznych, zwiększając tym samym pole edycji.
  • Pozwala automatycznie generować treść.

Jak widać, nowa wersja WordPress ma kilka istotnych zmian i na pewno jest ciekawym produktem do użycia.

Jednak chcemy Państwo odwieść od szybkiej aktualizacji własnych stron. Znając już deweloperów tego systemu, warto poczekać na wydanie wersji 5.0.1, a jeszcze lepiej 5.1. Wtedy na pewno większość luk bezpieczeństwa będzie usunięte, a błędy naprawione. Jeśli jednak zdecydujesz się na aktualizację, to musisz pamiętać obowiązkowo o dwóch rzeczach: o kopii zapasowej oraz o sprawdzeniu, czy wtyczki i motyw są kompatybilne z nową wersją.

P.S. A czy aktualizowaliście już swoją stronę na WordPress? Jakie są wasze wrażenie przy korzystaniu z Gutenberga? 🙂

Artykuł napisany przy współudziale Janusza Kamińskiego z Templatemonster

Warto zobaczyć

Wiadomości