Hakerzy z Sednit zaatakowali ambasady
Hakerska grupa Sednit zaatakowała niedawno ambasady, ministerstwa spraw zagranicznych i placówki dyplomatyczne zlokalizowane aż w 18 krajów zlokalizowanych na wszystkich kontynentach. Nie ma wśród nich co prawda Polski, ale ponieważ w przeszłości hakerzy ci zaatakowali polską instytucję finansową, należy i tym razem zachować czujność.
Grupa Sednit, znana również jako APT28, Fancy Bear, Sofacy lub STRONTIUM, swoją działalność rozpoczęła 10 lat temu. Badacze cyberbezpieczeństwa z ESET opisali nowy zestaw zagrożeń grupy Sednit – Zebrocy, który do tej pory zaatakował komputery dyplomatów z Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Egiptu, Gruzji, Iranu, Kazachstanu, Korei, Kirgistanu, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Serbii, Szwajcarii, Tadżykistanu, Turcji, Turkmenistanu, Ukrainy, Urugwaju i Zimbabwe…
Więcej dowiesz się na: https://www.computerworld.pl
Uwaga na sklep MojeKlocki.com i nietypową sztuczkę przestępców
Robicie zakupy w internetowym sklepie. Towar nie dociera, a z Waszego konta znikają wszystkie pieniądze. Niemożliwe? Niestety to może być rezultat najnowszego pomysłu przestępców atakujących polskich internautów.
Opisywaliśmy już zarówno fałszywe sklepy, jak i fałszywe strony pośredników płatności. Tym razem złodzieje połączyli dwa pomysły i chcąc złapać okazję, można stracić nie tylko kwotę równą cenie produktu, ale wszystkie pieniądze z konta. Poniżej opisujemy dwa scenariusze takich ataków…
Więcej dowiesz się na: https://zaufanatrzeciastrona.pl
Kolejny wielki przekręt w sieci. Na oszustwie przyłapano internetowy sklep z zabawkami
Klocki Lego to bardzo popularna zabawka i można je znaleźć w ofercie naprawdę wielu sklepów. Oszuści zwęszyli tu szansę i w polskim internecie działa sklep, który jednak nie dostarczy wam zamawianego towaru. W ten sposób cyberprzestępcy będą chcieli uzyskać wasz login i hasło do konta bankowego. Trzeba uważać.
Mowa o sklepie MojeKlocki.com, na który poprzez Google’a bardzo łatwo trafić. Jeśli udacie się na stronę tego sklepu, to na pierwszy rzut oka wszystko wygląda w porządku. Ot, kolejny sklep z klockami Lego, jakich w sieci jest wiele…
Więcej dowiesz się na: http://www.komputerswiat.pl
Wiem co wieczorem robisz przed swoim komputerem, zapłać mi tysiaka to nikomu nie powiem
Od kilku tygodni dostajemy od Was mniej lub bardziej pełne rozpaczy prośby o pomoc. Wszystkie zaczynają się od tego, że ktoś włamał się Wam na komputer, pozyskał kompromitujące Was dane i Was szantażuje. Brzmi poważnie. Rozumiemy stres i Wasze roztrzęsienie. Dlatego tym bardziej cieszy nas, że większość z tych szantaży nie jest prawdziwa.
To tak naprawdę bardzo bezczelne próby oszustwa. I to nie takie znowu oryginalne, bo o tym problemie pisaliśmy po raz pierwszy pół roku temu. Ale wygląda na to, że zjawisko znów się nasiliło — dlatego ostrzegamy: nie dajcie się nabrać i zobaczcie na czym polega to oszustwo…
Więcej dowiesz się na: https://niebezpiecznik.pl
Policja zamyka największą na świecie usługę wywoływania ataków DDoS
Duńska policja może odnotować spory sukces. Przedstawiciele prawa dobrali się bowiem do sporej sieci cyberprzestępców, która miała w ofercie usługę wywoływania ataków typu DDoS na zamówienie. Założyciele tej usługi pomogli cyberprzestępcom przeprowadzić ok. 4 miliony ataków DDoS na całym świecie.
Operacja o kryptonimie „Power Off” została przeprowadzona przez brytyjską agencję NCA (National Crime Agency) oraz duńską policję. Akcja wspierana była także przez Europol oraz inne agencje ochrony porządku publicznego. Efektem jest aresztowanie sześciu członków grupy odpowiedzialnej za stronę webstresser.org…
Więcej dowiesz się na: http://www.komputerswiat.pl
Opracowali metodę otworzenia każdego pokoju w hotelu – bez zostawiania śladów w logach
Tysiące godzin badań + setki testowych kart z całego świata = opracowanie uniwersalnego klucza, który mógł otworzyć popularny system zamków elektronicznych Vision by VingCard. Tak przynajmniej relacjonuje firma F-Secure, dodając że podatnych było/jest „miliony pokoi hotelowych na całym świecie” (około 144 000 hoteli; sam wspomniany system zamków ma około 20 lat).
Spreparowanie uniwersalnego elektronicznego klucza wymaga posiadania jednej karty bazowej (może być już nieaktywna), a sam atak (tzn. wejście do pokoju) nie pozostawia śladów w logach systemu…
Więcej dowiesz się na: https://sekurak.pl
Wyciekły Twoje dane osobowe? Firma powinna Cię o tym poinformować!
Dane osobowe to informacje, które pozwalają zidentyfikować lub jednoznacznie identyfikują człowieka. Jeśli dostaną się w niepowołane ręce – mogą zostać wykorzystane np. do kradzieży tożsamości. Jak się mają do tego przepisy RODO?
W 2017, po roku utrzymywania w tajemnicy, firma Uber przyznała się do wycieku danych osobowych 57 milionów swoich klientów. Firma poinformowała, że zapłaciła 100 tysięcy dolarów okupu złodziejom, którzy byli w posiadaniu danych (żeby te nie zostały upublicznione). Gdy rozpocznie się egzekucja RODO podobna sytuacja wycieku danych może kosztować Ubera do 20 mln euro lub 4% światowego obrotu. Firma będzie musiała zgłosić do właściwego organu nadzorczego tak wyciek, będący incydentem bezpieczeństwa…
Więcej dowiesz się na: http://di.com.pl