Z ostatniej chwili

Ceny kart graficznych NVIDII dla koparek kryptowalut. Blockchain to nie tylko kryptowaluty, to nowy świat

Znamy ceny kart graficznych NVIDII do kopania kryptowalut

Boom na kopanie kryptowalut trwa w najlepsze. Choć wydaje się bardziej niż pewne, że prędzej czy później musi się on skończyć efektownym krachem i zalewem tanich kart graficznych na serwisach aukcyjnych, to na razie jest to jeszcze odległa perspektywa. Rozpaczają gracze, którzy nie są w stanie znaleźć na rynku już nie tylko Radeonów, ale nawet większości modeli GeForce’ów, ręce zacierają natomiast producenci kart graficznych, którzy przygotowują specjalne wersje swoich podzespołów dedykowane kopaniu. Kilka dni temu pisaliśmy już o pierwszych propozycjach zbudowanych w oparciu o chipsety NVIDII. Od tamtej pory informacje udało się uzupełnić o przecieki na temat ceny oraz dostępności nowych kart.

Ceny kart graficznych NVIDII przeznaczonych do kopania mają zaczynać się od 200 dolarów za modele P106-100 i od 350 dolarów za P104-100.

Partnerzy NVIDII jeszcze w czerwcu mają wypuścić na rynek dwa modele kart graficznych. Jeden oparty będzie o rdzeń GP106-100 znany z modelu GTX 1060, a drugi o GP104-100 z modeli GTX 1070 i GTX 1080. Od kart graficznych dla graczy różnić je ma brak wyjść wideo, ale to nie jedyna zmiana, bowiem względem standardowych wariantów zoptymalizowana ma być także wydajność energetyczna. Dzięki temu model P106-100 ma osiągać o 10% lepsze wyniki z 1 W od GTX 1060 3 GB, a P104-100 nawet o 30%. Niestety w tej beczce miodu znalazło się także miejsce na łyżkę dziegciu, ponieważ karty przeznaczone do koparek mogą liczyć wyłącznie na 90 dni gwarancji…

Czytaj więcej na: https://www.purepc.pl

Blockchain. Kwintesencja cyfryzacji?

Liczba pomysłów na zastosowanie, korzyści w postaci szybkiego i bezpiecznego potwierdzania informacji, prowadzące do możliwości integracji podmiotów i całych sektorów gospodarki, to wszystko czyni blockchain tematem kluczowym, zwornikiem i kwintesencją cyfryzacji biznesu.

Dlaczego technologia blockchain zmieni gospodarkę? Można odpowiedzieć pytaniem: czy zastosowanie łańcuchów blokowych zapobiegłoby kryzysom, takim jak kryzys finansowy zapoczątkowany pęknięciem bańki na amerykańskim rynku nieruchomości 2007–2008? Świat wierzył „zaufanym pośrednikom”, czyli bankom oraz instytucjom finansowym. Kryzys udowodnił, że nie są one niezawodne. Śledztwo wykazało, że źródłem finansowego kryzysu była propagacja błędów finansistów i błędów nadzoru regulatorów.

Melanie Swan, założycielka Institute for Blockchain Studies

O blockchainie powinniśmy myśleć jak o następnej klasie rzeczy, jak o internecie – spójnej technologii informacyjnej z uporządkowanymi poziomami technicznymi i wieloma klasami aplikacji do każdej formy rejestru zasobów, inwentarza, wymiany, włączając każdy obszar finansów, gospodarki, pieniędzy; aktywa trwałe (własność fizyczną); wrażliwe zasoby (głosy wyborców, pomysły, reputację, intencje, dane medyczne, informację i inne).

To w odpowiedzi na ostatni wielki kryzys powstała publikacja Satoshi Nakamoto postulująca wykluczenie pośredników z transakcji finansowych. Wykluczenie przede wszystkim jednak ryzyka transakcji zawieranych pomiędzy dwiema stronami. Rozproszenie go pomiędzy bardzo dużą i stale rosnącą liczbę neutralnych – bo czysto technologicznych – ośrodków akceptujących transakcję o dowolnym charakterze: finansowym, polegającą na przekazaniu lub potwierdzeniu informacji, wymiany dóbr o uzgodnionej przez dwie strony wartości. Blockchain oznacza większą płynność, podniesienie bezpieczeństwa, podniesienie efektywności kosztowej, wyrównanie dostępu do informacji – a to jej deficyt jest i był zawsze prostą drogą do kryzysów o różnym zasięgu, które co jakiś czas wybuchają. „Upadek Lehman Brothers jest tego dobitnym przykładem. Brakuje dostępnej wiedzy o poszczególnych kontraktach i ich zabezpieczeniach, kontrahentach i zaangażowaniu na poszczególnych rynkach” – mówi Sławomir Panasiuk, wiceprezes KDPW.

Sławomir Panasiuk, wiceprezes KDPW SA na spotkaniu Klubu CIO

Śmierć pośrednikom – niech żyją pośrednicy

Kryptowaluta bitcoin to pierwsze zastosowanie technologii opartej na łańcuchu bloków. Jest zarazem tylko jednym z możliwych zastosowań. Łańcuch bloków zastępuje pośredników z transakcji biznesowej, w ten sposób podnosi wartość istniejących produktów, usług, interakcji.

Oznacza unikanie podwójnych wydatków, dzięki blockchainowi pieniądze wydaje się tylko raz. Blockchain potwierdza autentyczność każdego zasobu i zabezpiecza przed dublowaniem wydatków i opłacaniem pośrednika; ma to znaczenie np. przy kupnie nieruchomości, ubezpieczenia, urządzeń medycznych, systemów do głosowania, zapisów muzycznych, zapisów prawnych, płatności – składek.

Zasady sieci blokchain

  • Rozproszona pomiędzy wszystkimi rejestrami w sieci, każdy zawiera cały łańcuch.
  • Publiczna – wszystkie transakcje są widoczne, chociaż ich uczestnicy są niejawni.
  • Stempel czasu – dokładny czas transakcji jest zapisany.
  • Trwałość – konsensus zapisany w łańcuchu bloków nie ulega zniszczeniu.

Wymaga konsensusu: nie pośrednik, ale 51% komputerów w sieci potwierdza autentyczność transakcji, konsensus jest zapisywany w bloku – cyfrowej księdze rachunkowej mogącej pomieścić nieskończoną listę chronologicznie ułożonych zapisów transakcji. Każdy komputer w sieci posiada pełną kopię całej księgi rachunkowej. Zatem próba dokonania przez pojedynczy komputer lub ich grupę operacji nielegalnego zapisu do blockchaina nigdy się w praktyce nie uda – niemożliwe jest „skorumpowanie” 51% wszystkich komputerów w sieci.

W przypadku banków, według Bain&Company oraz Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), blockchain stanowi zagrożenie dla ich biznesu w obszarach płatności międzynarodowych, rozliczenia transakcji handlu zagranicznego oraz płatności krajowych. Łańcuchy blokowe znajdują jednak zastosowanie w każdej branży, w której przekazywana jest informacja o cechach odpowiadających z grubsza takim kategoriom, jak…

Czytaj więcej na: http://www.cxo.pl

Blockchain stwarza alternatywny świat

Rozwiązania oparte o technologię blockchain mogą znieść i unieważnić wiele dotychczasowych uwarunkowań, zmieniając sposób funkcjonowania społeczeństw i gospodarki. Prof. Krzysztof Piech i mecenas Justyna Matuszak-Leśny wskazują jako bardzo obiecujące obszary zastosowania blockchain administrację publiczną i rozwiązanie inteligentnych kontraktów.

Idea zdecentralizowanej bazy danych nie jest nowa. Elementami tej bazy są bloki z zapisanymi informacjami o transakcjach tworzące łańcuch (ang. blockchain). Dziś w blockchainie pokładana jest nadzieja na budowę wydajnych i bezpiecznych systemów przetwarzania i transmisji danych.

Blockchain jest oparty na technologii rozproszonych rejestrów (ang. Distributed Ledger Technology, „DLT”), które funkcjonują w sieci peer-to-peer. Jest to model sieci internetowej tworzonej przez system klientów, tj. specjalnych programów na poszczególnych komputerach, komunikujących się bezpośrednio między sobą, jako równoprawne węzły sieci (ang. nodes). Poszczególne węzły przechowują takie same informacje, a to oznacza, że nie ma centralnego rejestru, czyli księgi głównej.

Każdy blok zawiera oznaczenie czasu utworzenia oraz link do poprzedniego bloku, będący zaszyfrowanym „streszczeniem” (ang. hash) jego zawartości. Dzięki temu nie ma możliwości zmiany zapisu informacji zapisanej w danym bloku bez zmiany treści wszystkich następujących po nim bloków a to w praktyce jest niewykonalne. Baza danych zawierająca całą historię dotychczasowych transakcji, jest niemodyfikowalna, co gwarantuje nienaruszalność i bezpieczeństwo informacji. Raz zawartej transakcji nie można cofnąć. Weryfikacja każdej transakcji odbywa się w sposób zautomatyzowany w poszczególnych jej węzłach (ang. nodes).

W przypadku bitcoina zastosowano podwójną funkcję haszującą SHA-256, która praktycznie jest nie do złamania. Potwierdzeniem weryfikacji jest protokół o nazwie „dowód wykonania pracy” (ang. proof-of-work). Niemożliwe jest więc wielokrotne wydanie tych samych bitcoinów. Od łącznej mocy obliczeniowej zastosowanego sprzętu zależy bezpieczeństwo danych. Za tą usługę właściciele sprzętu otrzymują wynagrodzenie w postaci odpowiedniej ilości bitcoinów, co określa się mianem kopania lub wydobywania (ang. mining). Zainstalowany sprzęt komputerowy – to koparki, a osoby będące właścicielami koparek – to górnicy.

Rozwiązania technologiczne tworzone w oparciu o łańcuch bloków mogą mieć charakter otwarty, tzn. są dostępne publicznie lub prywatny czyli ograniczone do określonej liczby uczestników.

(dużo) Więcej niż kryptowaluty

Blockchain był do tej pory wykorzystywany przede wszystkim w transakcjach na kryptowalutach. Jednak coraz częściej przekonujemy się, że może mieć także inne zastosowania.

„Potencjał technologii blockchain jeszcze nie jest w pełni odkryty. Początkowo stosowana była ona w przypadku kryptowalut oraz w Estonii, ale to tylko ułamek możliwych zastosowań. Według Światowego Forum Gospodarczego, blockchain będzie jedną z najważniejszych technologii stosowanych w „bankach przyszłości”. Badania Deutsche Banku pokazują, że generalnie oczekuje się, że blockchain zmniejszy wydatki na IT nawet o kilkanaście procent, a jednocześnie znacząco poprawi bezpieczeństwo.

Moim zdaniem, blockchain może mieć również znaczące zastosowania w procesie transformacji krajów od opartych na papierze do krajów, w których większość dokumentów będzie zdygitalizowana. W miejsce tradycyjnych rozwiązań z zakresu podpisów elektronicznych można zastosować technologię blockchain. Tym tropem poszła kilka lat temu Estonia. W Dubaju zaś oszacowano, że roczne oszczędności z tytułu takiego wdrożenia mogłyby wynosić nawet 1,5 mld euro. Warto zaś pamiętać, że Polska jest dużo większym krajem” – mówi prof. dr hab. Krzysztof Piech z Centrum Technologii Blockchain z Uczelni Łazarskiego…

Czytaj więcej na: http://www.cxo.pl

O Legiobiznes.pl

Budowa i tworzenie profesjonalnych, responsywnych (RWD) stron www. Pozycjonowanie SEO, sklepy internetowe eSklep...

Sprawdź także

Nowe szczyty Bitcoina przed nami. Bitcoin osiągnie 200 000 USD Prognozy ekspertów kryptowalut na 2025

Nowe szczyty Bitcoina przed nami. Bitcoin osiągnie 200 000 USD? Prognozy ekspertów kryptowalut na 2025

Nowe szczyty Bitcoina przed nami Bitcoin wydaje się być gotowy na nowy rekord wszechczasów (ATH), …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE OGŁOSZENIA