Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują zautomatyzowane ataki. Jak się bronić?
Jak donosi Barracuda, oszuści coraz częściej sięgają po boty i automatyzację, aby ich ataki były bardziej wydajne, skuteczne i trudne do wykrycia. Czym różnią się poszczególne ataki tego typu i jak się skutecznie przed nimi obronić?
Analitycy firmy Barracuda przeanalizowali w grudniu 2020 roku próbkę danych z ataków przeprowadzonych w ciągu dwóch miesięcy na aplikacje internetowe zablokowane przez systemy Barracuda. Pięć najpopularniejszych rodzajów ataków to ataki wykonywane przy użyciu narzędzi automatycznych…
Więcej dowiesz się u źródła >Aplikacja LastPass śledzi użytkowników na Androidzie. Czy jest się czego obawiać?
Według najnowszego raportu aplikacja LastPass, jeden z najpopularniejszych menadżerów haseł, śledzi aktywność użytkownika w aplikacji na Androidzie.
Jako pierwszy o sprawie napisał serwis PhoneArena.com, który powołał się na raport na stronie firmy Exodus Privacy. Regularnie sprawdza ona zawartość aplikacji, a po jednej z ostatnich analiz okazało się, że aplikacja LastPass na Androida zawiera siedem trackerów. Zaufanie do usługi oraz aplikacji zajmujących się przechowywaniem i ochroną zestawu haseł są bardzo ważnymi i kruchymi elementami tego biznesu, dlatego zbyt szybko i pochopnie nie należy wyciągąć wniosków z tego znaleziska, ale zdecydowanie warto zwrócić na to uwagę…
Więcej dowiesz się u źródła >Uwaga na ransomware typu crimeware-as-a-service
W 2021 r. warto zwrócić uwagę na nowy rodzaj ataku ransomware. To crimeware-as-a-service.
Analitycy BlackBerry zauważają coraz więcej ataków typu ransomware. Pośrednio ma na to wpływ rosnąca wartość bitcoinów. Cyberprzestępcy często żądają okupu w kryptowalucie, a przez to, że ta jest coraz droższa, ataki stają się coraz bardziej opłacalne. Jak tłumaczą eksperci z BlackBerry, ransomware atakuje firmy, agencje rządowe, szkoły, szpitale, a nawet osoby fizyczne…
Więcej dowiesz się u źródła >Szczepionki na Covid-19 coraz popularniejszym atakiem phishingowym
Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują szczepionki na Covid-19 w celu kradzieży danych osobowych. Uważnie śledzą wiadomości ze świata i gdy tylko pojawia się informacja o dostępnych szczepionkach, przeprowadzają ataki w danym kraju czy regionie.
Firma Barracuda, zajmująca się cyberbezpieczeństwem, przeanalizowała ataki phishingowe zrealizowane w okresie od października 2020 do stycznia 2021, kiedy to ogłoszono dostęp do pierwszych szczepionek. Z raportu firmy wynika, że liczba ataków phishingowych wzrosła o 12% niemal natychmiast po ogłoszeniu opracowanych szczepionek przez Phizer i Moderna w listopadzie ub.r. Z kolei do końca stycznia br., gdy dostęp do szczepionek stał się jeszcze większy, średnia liczba ataków phishingowych z tej tematyki wzrosła o ponad jedną czwartą (26%) w porównaniu z październikiem…
Więcej dowiesz się u źródła >Z dwóch darmowych VPNów – wyciekło 20 milionów e-maili użytkowników + historia logowań, szczegóły telefonów, …
Troy Hunt donosi o wycieku dotyczącym SuperVPN oraz GeckoVPN
MalwareBytes relacjonuje, że poza danymi z tytułu, mogły wyciec również…
Więcej dowiesz się u źródła >Mój hacking jest lepszy niż twój. Trzy uznawane, rosyjskie fora cyberprzestępcze zhackowane. Dane opublikowane
O temacie donosi Brian Krebs. Chodzi o trzy rosyjskojęzyczne fora zhackowanie w ostatnim czasie: Maza, Verified oraz Exploit…
Więcej dowiesz się u źródła >Atak Solorigate – co wiemy o jednym z największych cyberataków 2020 r.
Atak Solorigate bez wątpienia na długo zapisze się w pamięci całej branży ze względu na techniki użyte przez napastników oraz ich skuteczność. Przeczytajcie, jakich narzędzi można użyć, by chronić się przed podobnymi atakami w przyszłości.
Autorem artykułu jest Paweł Łakomski, Technicial Specialist, Security & Compliance, MCSE, CISSP, CEH, OSCP…
Więcej dowiesz się u źródła >Oświęcim przesunął pieniądze z budżetu drogowego na… obsługę ransomware
Co dopiero pisaliśmy o przetargu na walkę z ransomware w Oświęcimiu, ale doszła jeszcze jedna ciekawa informacja. Jeśli nagle na „odszyfrowanie baz” trzeba zorganizować dość dużą kwotę, to trzeba szukać pieniędzy w budżecie który już posiadamy.
A przypadku ransomware w Oświęcimiu chodzi aż o kwotę 620 000 PLN. W stosownej uchwale Zarządu Powiatu w Oświęciemiu czytamy…
Więcej dowiesz się u źródła >