10 najnowszych wskazówek do Gmaila. Korzystaj ze swojej poczty jeszcze sprawniej
Przed dziesięcioma laty rozpoczął się triumfalny pochód Gmaila. Z okazji jubileuszu Komputer Świat zdradzi dziesięć profesjonalnych trików pozwalających jeszcze lepiej wykorzystać potencjał usługi pocztowej Google.
Google ma właściwie stale powody do świętowania, bo jego wyszukiwarka kroczy od sukcesu do sukcesu. Ale w centrali firmy korki od szampana mogą właśnie strzelać także z innego powodu – popularna usługa pocztowa Gmail obchodzi właśnie swoje dziesiąte urodziny. Według firmy korzysta z niej ponad miliard ludzi. Trudno się temu dziwić. Użytkownicy cenią sobie przede wszystkim wszechstronność serwisu – pozwala on tworzyć zarówno adresy jednorazowego użytku, jak też precyzyjnie filtrować i przeszukiwać pocztę, a rozszerzenia dla Chrome pozwalają jeszcze bardziej zwiększyć jego funkcjonalność. Komputer Świat pokaże najlepsze profesjonalne narzędzia zarówno dla przeglądarkowej wersji Gmaila, jak i dla aplikacji na mobilne systemy iOS oraz Android.
Zmiana języka na polski
Jeśli używamy Gmaila po raz pierwszy, zdarza się, że domyślnym językiem jest angielski. Tak przełączymy język na polski: klikamy po prawej stronie u góry na ikonę z trybikiem i na Settings. Przy Gmail display language klikamy na English i wybieramy Polski. Następnie na dolnym skraju ekranu klikamy na Save Changes. Teraz Gmail będzie porozumiewał się z nami po polsku.
1. Nowe funkcje Google Mail
Tylko pecet: Gmail sam w sobie ma ekstremalnie wysoki zakres funkcji, ale dzięki rozszerzeniom i aplikacjom może potrafić jeszcze więcej. Google Mail Checker poinformuje nas o nowych wiadomościach bez konieczności otwierania serwisu. Rozszerzenie znajdziemy w Chrome Web Store. Aby je otworzyć, u góry ekranu Google Chrome klikamy na trzy kropki, Więcej narzędzi, Rozszerzenia, a potem na Pobierz więcej rozszerzeń. Wpisujemy Google Mail Checker, a następnie obok właściwego wyniku na Dodaj do Chrome i na Dodaj rozszerzenie. Wkrótce potem u góry po prawej stronie zobaczymy nową ikonę Gmail z liczbą oznaczającą ilość nowych wiadomości. Kliknięcie na ikonę otwiera stronę internetową Gmail. Równie pożyteczna jest funkcja offline pozwalająca przygotowywać wiadomości bez łączności z internetem.
Kiedy znów będziemy online, możemy je wysłać. W sklepie Chrome wyszukujemy Gmail offline i wykonujemy wskazówki.
2. Używanie jednorazowych adresów
Nie zawsze chętnie podajemy nasz prawdziwy adres e-mail – na przykład kiedy sklep online domaga się adresu w celu rejestracji, żeby prawdopodobnie później bombardować nas reklamami. Możemy temu zapobiec: wpisując adres, dodajmy do niego znak + i dowolne słowo według wzoru: jan.kowalski+shop@gmail.com. Wszystkie wiadomości skierowane do tego nowego adresu wylądują wprawdzie w naszej skrzynce odbiorczej, ale za pomocą triku z filtrem opisanego we wskazówce 6 możemy je błyskawicznie automatycznie skasować. Wpiszmy nasz jednorazowy adres pod Do i wykonajmy instrukcję zamieszczoną na kolejnej stronie.
3. Więcej przejrzystości w skrzynce odbiorczej
Za pomocą inbox.google.com otworzymy alternatywny, nowocześniejszy widok Gmaila. W nim możemy na przykład przypinać istotne wiadomości i ukrywać wszystkie inne. W tym celu przy ważnych wiadomościach zaznaczamy ikonę z pinezką. Po kliknięciu na przełącznik z pinezką na pasku narzędzi widoczne będą tylko istotne dla nas wiadomości. Wersja Inbox występuje również jako aplikacja dla iOS i Androida…
Czytaj więcej na: http://www.komputerswiat.pl
Nowe narzędzie Google – Data Gif Maker
Google poza wielkimi projektami, co jakiś czas wypuszcza mniejsze rzeczy, które z czasem znikają lub zyskują na popularności i ewoluują. Ciężko powiedzieć, jaki los spotka Data Gif Maker, ale warto mu się bliżej przyjrzeć.
Usługa powstała w Google News Lab i pozwala na tworzenie prostych, szybkich i całkiem ładnych gifowych wizualizacji, na których można oprzeć przeróżne dane. Jest szczególnie polecana dziennikarzom i blogerom, którzy dzięki Data Gif Makerowi mogą ekspresowo stworzyć porównanie procentowe i wrzuć je na witrynę czy Twittera, jako uzupełnienie swojego tekstu czy myśli. Cała mechanika jest bajecznie prosta, dlatego można ją w mig opanować.
Wizualizowanie danych to istotne narzędzie w opowiadaniu historii w dziennikarstwie. Pomimo, że często jest to skomplikowane, wcale nie musi być złożone. W rzeczywistości, wraz ze wzrostem urządzeń przenośnych, które są obecnie podstawową metodą konsumowania wiadomości, wizualizacje danych mogą być prostymi obrazami sformatowanym pod kątem urządzeń na których się pojawią – czytam na blogu Google…
Czytaj więcej na: https://dailyweb.pl