Liczba cyberprzestępstw w firmach wzrosła. Dla hakerów są one coraz łatwiejsze
Pandemia umożliwiła hakerom coraz więcej sposobów na to, aby móc okraść firmy z pieniędzy lub poufnych danych. Straty w wielu przypadkach bywają ogromne.
Rośnie liczba cyberprzestępstw. Za jej wzrost, w dużej mierze odpowiada pandemia. Wzrosły również straty finansowe, jakie ponieśli właściciele firm. Już 5% udanych ataków, to koszt około miliona dolarów dla firm…
Więcej dowiesz się u źródła >Polska Policja walczy z oszustwami seniorów… naklejając podstawione nekrologi
Naprawdę innowacyjna akcja organizowana przez polską Policję, a mająca na celu uświadomienie seniorów o grożących im oszustwach. Podawanych jest tutaj kilka scenariuszy, w trakcie których przestępcy podszywają się pod:
- Funkcjonariuszy Policji, Prokuratury, Centralnego Biura Śledczego
Udając, że ktoś próbuje się włamać na konto bankowe, a jedyna szansa aby się uchronić to podanie haseł, przelanie pieniędzy lub ich osobiste przekazanie funkcjonariuszom…
Jak namierzono adres ministra Niedzielskiego?
Po internecie krąży wideo, na którym widać jak przed blokiem w którym mieszka Minister Zdrowia Adam Niedzielski, zaczepia go grupa osób. Zdarzenie miało miejsce w piątek. Minister już został “objęty ochroną” i złożył zawiadomienie do prokuratury.
Wiedzieli gdzie mieszka i będą go odwiedzać “nie raz, nie dwa”
Do filmu celowo nie linkujemy, ale na 4 minutowym materiale widać jak grupa osób z kamerami towarzyszy ministrowi Niedzielskiemu od klatki wejściowej aż do windy, a kiedy ta rusza, grupa wbiega schodami na piętro, na którym mieszka minister. Wtedy minister sięga po telefon a nagrywający opuszcza budynek, stwierdzając…
Więcej dowiesz się u źródła >Hakerzy zaatakowali irlandzki system opieki zdrowotnej
Cyberprzestępcy zaatakowali irlandzki system opieki zdrowotnej za pomocą oprogramowania ransomware i zażądali od rządu tego kraju zapłacenia okupu w zmian za możliwość odczytywania zaszyfrowanych plików. Tym razem atak powiódł się tylko połowicznie.
Atak – podczas którego hakerzy mieli zaszyfrować 700 GB danych – wpłynął na wszystkie systemy informatyczne świadczące podstawowe usługi medyczne w Irlandii. Rząd irlandzki poinformował po kilku dniach opinię publiczną że nie zapłaci okupu, bowiem jest w posiadaniu klucza umożliwiającego odblokowanie dostępu do plików…
Więcej dowiesz się u źródła >Zapłacili ~150 000 000 PLN operatorom ransomware. Największy zapłacony okup w historii?
Wg doniesień Bloomberga, CNA Financial – jedna z największych firm ubezpieczeniowych w USA, zapłaciła okup w wysokości $40 000 000.
W marcu tego roku firma informowała o „hacku” swojej infrastruktury IT. Początkowy okup miał wynosić $60 milionów, ale udało się całość znegocjować o około 30%…
Więcej dowiesz się u źródła >Wyciekły dane kilku milionów klientów linii lotniczych
W wyniku ataku na firmę SITA, odpowiedzialną za przetwarzanie danych pasażerów linii lotniczych AIR INDIA, wyciekły dane około 4,5 miliona klientów z całego świata. Władze AIR INDIA zdecydowały się ujawnić informacje o ataku teraz, chociaż do samego incydentu doszło w lutym tego roku.
Jak się okazuje incydent bezpieczeństwa dotyczył danych zarejestrowanych przez zewnętrzną firmę w okresie od 26 sierpnia 2011 roku do 3 lutego bieżącego roku. Wyciek obejmuje takie dane pasażerów jak imię, datę urodzenia, informacje kontaktowe, paszportowe oraz biletowe. Jak informuje przewoźnik w swoim oficjalnym komunikacie, rozpoczęto dochodzenie w celu poznania szczegółów ataku oraz wycieku danych. Dodatkowo zabezpieczono serwery, których bezpieczeństwo zostało naruszone…
Więcej dowiesz się u źródła >Czy korzystać z publicznego Wi-Fi i jak zabezpieczyć swoją sieć domową
Wi-Fi stało się nieodłącznym elementem naszego życia. Wolność od kabli jest bezcenna – pod warunkiem, że nie płacimy za nią naszym bezpieczeństwem. Jak mądrze i bezpiecznie używać sieci Wi-Fi? O tym dowiecie się dzisiaj wieczorem.
Czy warto wymienić router na obsługujący WPA3? Czy można używać bankowości internetowej w kawiarence internetowej? Kto jest atakowany w hotelowych sieciach Wi-Fi? Na te pytania odpowiedzi usłyszycie dzisiaj (w środę) o godzinie 20. Tu można się zarejestrować (za darmo!) jeśli jeszcze tego nie zrobiliście…
Więcej dowiesz się u źródła >Cyberprzestępcy polują na krypto walutę: rośnie liczba nowych modyfikacji szkodliwych koparek
Z raportu firmy Kaspersky poświęconego ewolucji szkodliwego oprogramowania w pierwszym kwartale 2021 r. wynika, że cyberprzestępcze koparki kryptowalut wracają do gry po ponadrocznym spadku aktywności.
Szkodliwe koparki kryptowalut to narzędzia cyberprzestępców służące do kradzieży kryptowaluty z zainfekowanych urządzeń. Po tym, jak zostaną zainstalowane – zazwyczaj bez wiedzy użytkowników – zaczynają stopniowo wyprowadzać różne rodzaje kryptomonet, w niektórych przypadkach warte miliony. Koparki stały się cenionym narzędziem w arsenale cyberprzestępców z początkiem 2018 r., jednak na przestrzeni roku 2020 ich popularność stopniowo malała…
Więcej dowiesz się u źródła >