Z ostatniej chwili
Luka pozwalającą na dostęp do wszystkich haseł w najnowszym macOS! Shellbot atakuje system Linux. Wirus sparaliżował miasto. Polska cyberarmia

Luka pozwalającą na dostęp do wszystkich haseł w najnowszym macOS! Shellbot atakuje system Linux. Wirus sparaliżował miasto. Polska cyberarmia

Znalazł lukę pozwalającą na dostęp do wszystkich haseł z pęku kluczy w najnowszym macOS, ale nie pomoże jej Apple załatać

Specjalista od spraw bezpieczeństwa, Linus Henze, znalazł lukę w najnowszej wersji macOS, pozwalający na dostęp do pęku kluczy zalogowanego użytkownika. Postanowił jednak nie podpowiadać Apple z jakiej luki skorzystał — bo ci… wynagradzają wyłącznie analogiczną pomoc w przypadku iOS.

Ostatnie tygodnie to jakaś szalenie zła passa dla Apple — i wpadek w zakresie bezpieczeństwa. Raptem w zeszłym tygodniu świat obiegły wieści o bugu, przez który użytkownicy FaceTime mogli „podsłuchiwać” użytkowników do których telefonowali. Wszystko przez to, że mikrofon był aktywowany zanim druga strona jeszcze przyjęła połączenie…

Więcej dowiesz się u źródła >

Apple informuje naszego Czytelnika, że FBI wnioskowało o jego dane

Jeden z naszych Czytelników otrzymał  e-mail.

Jak widać, Apple informuje swoich użytkowników, jeśli firma została zgodnie z prawem zmuszona do przekazania ich danych służbom…

Więcej dowiesz się u źródła >

Niebezpieczny Shellbot atakuje system Linux

Złośliwe oprogramowanie przygotowano w celu wydobywania kryptowaluty Monero. Dlaczego padło akurat na nią?

O działalności cyberprzestępców mamy okazję wspominać (niestety) bardzo często. Właśnie pojawiło się kolejne zagrożenie, tym razem wycelowane w platformę Linux…

Więcej dowiesz się u źródła >

Jak wirus zablokował miasto

Jak sparaliżować działanie administracji lokalnej? Bardzo prosto. Wystarczy urzędowi podrzucić program typu ransomware. Burmistrz miasta ogłosił stan wyjątkowy.

Złośliwy program zaszyfrował dyski komputerów używanych w ratuszu. Urząd został praktycznie sparaliżowany. Nie mógł wydawać dokumentów: licencji, praw jazdy, pozwoleń, zaświadczeń itp. Ostatecznie zdesperowany burmistrz ogłosił stan wyjątkowy. Jak w wielu historiach jest i dobra wiadomość. Jak podkreśla ekspert z ESET, ataków ransomware jest zauważalnie mniej. Z drugiej strony ransomware’y nie wyszły z cyberprzestępczej mody…

Więcej dowiesz się u źródła >

Groźny wirus ransomware poważnie sparaliżował okolice amerykańskigo Seattle

W wyniku działań cyberprzestępców, które polegały na zaszyfrowaniu danych znajdujących się w miejskiej sieci komputerowej Urzędu Miejskiego w miejscowości Sammamish niedaleko Seattle – ogłoszono stan wyjątkowy.

Urząd w miejscowości Sammamish nie był w stanie wydawać m.in. paszportów, licencji, pozwoleń itp, a pracownicy urzędu musieli przypomnieć sobie, do czego służy ołówek i kartka papieru. Zamiast używać komputera do pracy, trzeba było skorzystać z tradycyjnych metod i ręcznie zapisywać wszystkie istotne sprawy…

Więcej dowiesz się u źródła >

Narodziny polskiej cyberarmii

Polskie wojsko od lat “po cichu” działa w obszarze internetu a nasza ojczyzna jest mniej lub bardziej skutecznie chroniona przed atakami z zewnątrz także przez inne instytucje. Od dziś tym działaniom nadano jednak nowy ton i polska cyberprzestrzeń zyskała szanse na bardziej przekrojową ochronę. Właśnie powstała oficjalna cyberarmia i wreszcie mamy jasną wizję.

Nowy rozdział obrony polskiej cyberprzestrzeni otwarto dziś na WAT, gdzie odbyła się konferencja pt. Cyber.mil.pl, “Integracja i rozwój systemu cyberbezpieczeństwa resortu obrony narodowej”, na której po raz pierwszy oficjalnie przedstawiono solidną koncepcję budowy wojsk obrony cyberprzestrzeni…

Więcej dowiesz się u źródła >


Cyfrowi żołnierze. Armia buduje Wojska Obrony Cyberprzestrzeni

Myślisz, że Polskę można obronić tylko przy pomocy ciężkiego sprzętu? Tak zaczyna się filmik promujący najnowsze siły zbrojne Rzeczpospolitej – Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Polska armia doczeka się wreszcie własnych cyfrowych sił. Czas ku temu najwyższy. W dzisiejszym świecie wykorzystanie jedynie tradycyjnych systemów uzbrojenia nie daje pełnej gwarancji bezpieczeństwa państwa i obywateli.

Postępująca cyfryzacja wszystkich dziedzin życia oraz stosunkowa łatwość i efektywność przeprowadzania operacji w cyberprzestrzeni sprawia, że zdolność do obrony sieci i systemów teleinformatycznych państwa stanowi jeden z fundamentów bezpieczeństwa narodowego…

Więcej dowiesz się u źródła >

Błąd w Adobe Premiere niszczy głośniki w MacBookach Pro

Czasem spotykamy się z błędami w aplikacjach, które wymuszają ponowne uruchomienie systemu, ale rzadko usterka programu powoduje fizyczne i trwałe uszkodzenie elementów komputera. Niektórzy właściciele MacBooków Pro zgłaszają, że użycie edytora filmów Adobe Premiere zniszczyło w nich głośniki.

Na forum Adobe Premiere Pro pojawił się wątek dotyczący niepokojącego błędu oprogramowania. Część użytkowników nowych MacBooków Pro zgłosiła, że aplikacja Adobe „wysadziła” głośniki w laptopie. Opisy wydarzeń się pokrywają. Użytkownicy pracują z edytorem, a podczas próby edycji pliku audio z głośników zaczyna wydobywa się nieprzyjemny, bardzo głośny odgłos przypominający dźwięk zdartej płyty gramofonowej…

Więcej dowiesz się u źródła >

Huawei i cyberbezpieczeństwo

Tonny Bao, Dyrektor Zarządzający Huawei Polska, podczas spotkania z mediami zaprezentował podejście firmy do kwestii cyberbezpieczeństwa, a także wkład Huawei w polską gospodarkę. CEO ogłosił również utworzenie centrum badawczo-rozwojowego (R&D) w Warszawie w 2019 roku, a także inne inwestycje, na które firma planuje wydać 2 mld zł w ciągu najbliższych 3 lat.

Inwestycje Huawei w Polsce

  • Nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe odpowiedzialne będzie za opracowywanie oprogramowania dla urządzeń mobilnych i innych rozwiązań stosowanych w produktach firmy wykorzystywanych na całym świecie. Huawei w ciągu 3 lat zatrudni w nim od 300 do 500 specjalistów…
Więcej dowiesz się u źródła >

Administratorzy Linuxa mogą wyłączyć ochronę przed Meltdown i Spectre

Programisci jądra Linuxa wprowadzili możliwość wyłączenia zabezpieczeń przed lukami wykorzystującymi spekulację kodu przez procesor. Powodem są duże spadki wydajności systemu operacyjnego.

Użytkownicy Linuxa narzekają, że poprawki zapobiegające wykorzystaniu luk Meltdown, Spectre i Foreshadow niekorzystnie wpływają na wydajność systemu operacyjnego spod znaku pingwina…

Więcej dowiesz się u źródła >

Cyberbezpieczeństwo jest najważniejsze

Dzięki nowym technologiom świat idzie do przodu. One po prostu ułatwiają nam życie, czyniąc je prostszym, przyjemniejszym, odciążając nas od powtarzalnych czynności dnia codziennego. Pytanie, czy potrafimy, jako społeczeństwa i przedsiębiorstwa, wykorzystać w pełni potencjał, który drzemie w technologiach – mówi Michał Kanownik, prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego „Cyfrowa Polska”.

CW: Spróbujmy zdefiniować pojęcie bezpieczeństwa. Wówczas łatwiej będzie nam identyfikować pewne procesy i zachowania.

Michał Kanownik: Obawiam się, że na omówienie tej sprawy nie wystarczyłby nam cały numer „Computerworlda”… Bezpieczeństwo w klasycznym rozumieniu to np. przebywanie w pewnej strefie komfortu. Wiemy i czujemy – jako ludzie, obywatele – że nic nam nie grozi. Siedzimy teraz w tym pokoju i wiemy, że pomijając jakieś ekstremalne sytuacje, nic nam się tu nie stanie…

Więcej dowiesz się u źródła >


Boisz się, że haker zaatakuje twoją firmę?

Zgodnie z wynikami firmy badawczej Spiceworks, przeprowadzonej wśród 700 przedsiębiorstw i organizacji niemal cztery na dziesięć z nich ubezpieczyło się na wypadek cyberataku i jego konsekwencji. Głównym powodem jest świadomość rosnącego zagrożenia cyberatakiem.

Przy czym 44 proc. firm ubezpiecza się prewencyjnie, wskazując jako powód obawę przed potencjalnym zagrożeniem, a 15 proc. wykupiło polisę w wyniku wcześniejszej utraty danych i incydentów związanych z bezpieczeństwem. Dla 43 proc. ubezpieczonych (dotyczy europejskich firm) dodatkowym bodźcem stało się też wprowadzenie RODO. Zdaniem firmy Xopero, która przygotowała raport dotyczący cyberbezpieczeństwa kara nałożona w styczniu na Google może dodatkowo skłonić kolejne podmioty do ubezpieczenia…

Więcej dowiesz się u źródła >

Większość ludzi nie wie, jakie dane o nich ma Facebook

Niecałe 75 proc. dorosłych Amerykanów nie zdaje sobie sprawy, że Facebook gromadzi dane na temat ich profilu psychologicznego i zainteresowań, które potem wykorzystywane są dla celów marketingu profilowanego.

Zaiste, obraz nakreślony przez ostatnie badania Pew Research Center wygląda bardzo ponuro…

Więcej dowiesz się u źródła >

70 milionów funtów na cyberbezpieczeństwo

W 2018 r. 40% brytyjskich firm zgłosiło naruszenie danych lub inne incydenty związane z bezpieczeństwem. Zmusiło to tamtejszy rząd do zastanowienia się nad kompleksowym systemem obrony przed zagrożeniami cybernetycznymi. W celu wzmocnienia krajowej infrastruktury oraz podniesienia bezpieczeństwa konsumentów, planuje się postawienie wyzwania przed przedsiębiorstwami w całej Wielkiej Brytanii.

Jak poinformowali urzędnicy oddelegowani do projektu walki z cyberprzestępczością, firmy będą rywalizowały o łączną kwotę 70 milionów funtów. Opracowano m.in. długofalowe plany wyjścia UK na pozycję światowego lidera w tworzeniu różnych form ochrony przed zagrożeniami dzięki usługom internetowym, urządzeniom cyfrowym i poprzez inwestowanie w rozwój sprzętowych środków ochrony, które będą stanowiły uzupełnienie dla rozwiązań…

Więcej dowiesz się u źródła >

Takiego oszustwa z bankomatem w roli głównej jeszcze nie było!

To najbardziej kreatywne przestępstwo z bankomatem na pierwszym planie, o jakim kiedykolwiek słyszałem. Informatyk pracujący w banku dopomógł błędowi w systemie i… wypłacił z banku równowartość miliona dolarów.

Mówi się że to życie pisze najlepsze scenariusze i patrząc na historię wykorzystania luki w systemie, która pozwoliła programiście pracującemu w banku podprowadzić równowartość miliona dolarów — trudno się z tym nie zgodzić. Ale to jeszcze nie jest najbardziej zaskakująca część tej historii…

Więcej dowiesz się u źródła >

Nad bezpieczeństwem danych gromadzonych przez ZUS czuwać będzie mainframe IBM Z

ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) wybrał platformę IBM Z, aby zapewnić bezpieczeństwo efektywność systemu KSI (Kompleksowy System. Informatyczny). Czteroletnia umowa – zawarta w grudniu 2018 r. – o wartości 70,5 mln PLN pozwala zagwarantować dalszy rozwój systemu w ramach strategii ZUS na lata 2016-2020, której celem jest m.in. usprawnienie systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji.

KSI ZUS należy do dziesięciu największych na świecie systemów IT – obsługuje około 24 milionów obywateli, przetwarza 900 mln dokumentów w skali roku i operuje na 140 TB danych…

Więcej dowiesz się u źródła >

Ciekawe życie fałszerza banknotów i sprawna interwencja Secret Service

Niewiele osób wie, że amerykański Secret Service chroniący prezydentów USA został pierwotnie powołany do ścigania fałszerzy dolarów – i nadal jest to ważnym obszarem jego działalności. Oto historia jednej z ciekawszych ostatnich spraw.

Mało jest przestępstw karanych z taką surowością jak fałszowanie banknotów. Jednak mimo ogromnych kar, dużej determinacji organów ścigania i wysokiego poziomu ryzyka wpadki chętnych do przerabiania kawałków papieru na cenne banknoty nie brakuje. Jeden z nich niedawno zginął w trakcie próby zatrzymania przez Secret Service. Przeczytajcie o jego niecodziennym życiorysie

Więcej dowiesz się u źródła >

Jak stracić dostęp do wszystkich swoich pieniędzy w banku przez bycie ofiarą przestępstwa

Czy bank w Polsce może zatrzymać Twoje pieniądze i zablokować Ci konto na wiele tygodni czy nawet miesięcy? Tak po prostu? Zdecydowanie tak – na przykład pod takim warunkiem, że na Twoim koncie znalazły się cudze pieniądze, skradzione komuś innemu.

W tej historii będą bitcoiny, prokurator, mBank i kilka poszkodowanych osób. Nie jest wyjaśniona do końca – ale trochę informacji udało się nam zebrać. Kilka dni temu odezwał się do nas Czytelnik – nazwijmy go na potrzeby tej historii Piotrkiem (prawdziwe dane są nam znane, ale poprosił o zachowanie ich w tajemnicy). Opowiedział, jak mBank zablokował mu konto i mimo, iż próbował swoją skomplikowaną sytuację wyjaśniać, to od ponad miesiąca nie może swoich środków odzyskać i konta odblokować. Wygląda na to, ze Piotrek sam padł ofiarą przestępstwa. Posłuchajcie…

Więcej dowiesz się u źródła >

O Legiobiznes.pl

Budowa i tworzenie profesjonalnych, responsywnych (RWD) stron www. Pozycjonowanie SEO, sklepy internetowe eSklep...

Sprawdź także

Trojan na Androida zainfekował 11 milionów urządzeń. Cyberbezpieczeństwo w polskim sektorze finansowym

Trojan na Androida zainfekował 11 milionów urządzeń. Cyberbezpieczeństwo w polskim sektorze finansowym

Trojan na Androida zainfekował 11 milionów urządzeń Nowa wersja malware o nazwie Necro trafiła do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE OGŁOSZENIA