Rosjanie wkręcili się jej do SMS-ów
Bardzo ciekawy incydent zgłosiła nam kilka dni temu jedna z Czytelniczek, Basia. W SMS-ie, który otrzymała od siostry nagle pojawiło się zdanie o …Rosjanach. I to z komunikatem o “wkręceniu”. Ponieważ wszystko działo się tydzień po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, Basia zaczęła się zastanawiać czy jej smartfon nie został zhackowany przez Rosjan.
Czy jej smartfon został zhackowany przez Rosjan?
E-mail od Basi, który za chwilę przeczytacie, trafiłby w naszej redakcji do szuflady “z Archiwum X“. To miejsce gdzie trzymamy sprawy niewyjaśnione (lub takie, co do których mamy podejrzenia, że osoba, która nam je zgłasza nie cieszy się aktualnie najlepszym zdrowiem)…
Więcej dowiesz się u źródła >Cyberprzestępcy mają się czego obawiać. Fala aresztowań twórców złośliwego oprogramowania
Cyberprzestępczość to nie tylko ogromne zagrożenie dla firm i użytkowników indywidualnych. To także wielki biznes. W walce z twórcami złośliwego oprogramowania przydaje się każda pomoc. Dlatego, gdy włączają się w nią firmy z branży cyberbezpieczeństwa oraz organy ścigania z różnych krajów, efekty odczuwa całe środowisko cyfrowych przestępców.
Aby skutecznie walczyć z przeciwnikiem, należy go dobrze poznać
Cyberprzestępcy oferujący „ransomware jako usługę” (RaaS) to nie tylko deweloperzy oprogramowania szyfrującego. Można do nich zaliczyć także „operatorów” i „partnerów”. Pierwsi z nich są odpowiedzialni za prowadzenie działalności, w tym tworzenie programów afiliacyjnych, udostępnianie oprogramowania ransomware partnerom oraz zarządzanie finansami. Partnerzy zaś wyznaczają cele ataków i przyjmują okupy od swoich ofiar, o ile proces ten nie jest w pełni zautomatyzowany…
Więcej dowiesz się u źródła >Apple wyjaśniło sprytnych Rosjan
Apple Pay definitywnie odcięte od Rosji po tym jak firma zablokowała kremlowską kartę Mir
Na początku marca Rosja otrzymała dwa poważne ciosy, w postaci blokady Visy oraz Mastercard na terenie kraju. Karty wydawane przez rosyjskie banki przestały być obsługiwane przez systemy płatności co zdecydowanie zawęziło Rosjanom możliwości dokonywania zakupów. Swoje pięć groszy dołożył także PayPal, zawieszając swoje usługi. Duża presja społeczna została wywarta także na Apple oraz Samsungu w związku z ich wewnętrznymi systemami płatniczymi, które dalej pozostawały aktywne…
Więcej dowiesz się u źródła >
Kolejny projekt Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Tym razem uderza w małe firmy
W Rządowym Centrum Legislacyjnym pojawiła się nowa wersja projektu nowelizacji Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC). Tym razem największe kontrowersje może wzbudzać uderzenie w małych przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Wątpliwości mogą też budzić możliwości realizacji założeń projektu.
Były przecieki, jest projekt i nowe kontrowersje
Perypetie projektu nowelizacji Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa to w zasadzie nie pierwszy telekomunikacyjny dokument, który sprawia obecnej władzy spore problemy. Choć procedowanej w 2019 roku tzw. Megaustawie nie szło w sumie aż tak źle, jak nowelizacji KSC…
Więcej dowiesz się u źródła >W 2021 roku ofiary przejęcia skrzynek e-mail / spoofingu e-maili zaraportowały w USA ponad 10 mld zł strat
Ofiary Business Email Compromise (BEC) straciły przeszło 2 mld zł więcej niż przed rokiem, jak wynika z raportu rocznego IC3. W 2021 roku ofiary zaraportowały straty w wysokości 2,4 mld dolarów (równowartość ponad 10 mld zł), podczas gdy rok wcześniej “jedynie” 2 mld dolarów (równowartość 8 mld zł).
Business Email Compromise jest oszustwem polegającym na naruszeniu poufności i przejęciu komunikacji pomiędzy stronami transakcji, np. zapłaty za towar, a następnie przejęciu tych środków – najczęściej przez wprowadzenie w błąd co do tożsamości faktycznego posiadacza rachunku. Jak wskazuje FBI, metody przestępców ewoluowały. Przestępcy dostosowali się do zmian wymuszonych przez pandemię Covid-19 – do metod pracy zdalnej i tele(wideo) konferencji. Dawniej atakujący przejmowali skrzynki pocztowe lub podszywali się pod podmioty, obecnie aranżują wirtualne spotkania, podszywają się pod konkretne osoby z wyższego kierownictwa, w tym nawet z wykorzystaniem tzw. deep fake, kiedy sprawcy w wyrafinowany sposób podają się za osoby mogące wydać dyspozycje odnośnie przelewu (np. CEO lub CFO)…
Więcej dowiesz się u źródła >Ukraiński operator telekomunikacyjny ofiarą zmasowanego cyberataku
Państwowa ukraińska firma telekomunikacyjna Ukrtelecom doświadczyła w poniedziałek zakłóceń w świadczeniu usług internetowych po potężnym cyberataku, jak poinformowali ukraińscy urzędnicy państwowi i przedstawiciele firmy.
Incydent ten jest najnowszym atakiem hakerskim na ukraińskie usługi internetowe od czasu inwazji rosyjskich sił wojskowych pod koniec lutego. Ukrtelecom podał, że wczorajsza awaria dotknęła wszystkie regiony i 70% abonentów Internetu, natomiast zachowane było świadczenie usług dla większości abonentów telefonii stacjonarnej…
Więcej dowiesz się u źródła >FBI twierdzi, że rosyjscy hakerzy skanują amerykańskie systemy energetyczne
Wydział Cybernetyczny FBI uważa, że bezpieczeństwo USA jest w tej chwili poważnie zagrożone
„Zagrożenie ze strony Rosji w sensie kryminalnym, w sensie państwa narodowego, jest bardzo, bardzo realne – i aktualne”, powiedział Bryan Vorndran, asystent dyrektora w wydziale cybernetycznym FBI, podczas wczorajszego przesłuchania przed panelem Izby Reprezentantów USA. I dodał, że „rosyjscy hakerzy skanują systemy firm energetycznych i innej infrastruktury krytycznej w Stanach Zjednoczonych, a sponsorowane przez państwo hakerstwo ze strony Rosji stanowi obecnie zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA”…
Więcej dowiesz się u źródła >