Apple ostrzega, że w niektórych MacBookach Pro mogą zapalić się baterie
Producent wykrył wadę w MacBookach Pro z 15-calowymi ekranami. Chodzi o komputery sprzedawane między wrześniem 2015 roku a lutym 2017. Apple pisze wprost: bateria może przegrzewać się i powodować ryzyko samozapłonu.
Po pierwsze, jak upewnić się, czy problem dotyczy lub nie naszego laptopa? Da się to sprawdzić na podstawie numeru seryjnego na stronie wsparcia technicznego Apple…
Więcej dowiesz się u źródła >Amerykanie chcą się zbroić przed cyberatakami
Pracownicy administracji państwowej i dyrektorzy wyższego szczebla uważają, że Stany Zjednoczone Ameryki powinny więcej inwestować w zaawansowane cyberzabezpieczenia, wynika z raportu Oracle. Obawy nie są pozbawione podstaw. Według badań i analiz Center For Strategic & International Studies, USA zdecydowanie przewodzi liście “ofiar” znaczących cyberprzestępstw.
Ostatnie lata przynoszą regularny wzrost liczby ataków zarówno na instytucje państwowe, jak i na prywatne firmy. Potwierdza to goszczący pod koniec maja w Polsce sekretarz generalny Interpolu Juergen Stock. Jego zdaniem „służby od wielu miesięcy dostrzegają wzrost aktywności przestępców nie tylko w dziedzinie terroryzmu i przestępczości zorganizowanej, ale także w obszarze cyberprzestępczości, która jest międzynarodowa z natury”…
Więcej dowiesz się u źródła >Firefox z groźną luką bezpieczeństwa
Mozilla poinformowała na swojej stronie o krytycznej luce bezpieczeństwa w przeglądarce Firefox, która umożliwiała zdalne wykonanie kodu na komputerze ofiary za pomocą JavaScriptu.
Zalecamy wszystkim użytkownikom tego programu aktualizację do wersji 67.03, którą można wykonać w Opcjach (znajdziemy je po kliknięciu menu z prawej strony). O luce poinformował Samuel Groß, ekspert od bezpieczeństwa w Project Zero Google, który także zajmuje się zabezpieczeniami giełdy kryptowalut Coinbase…
Więcej dowiesz się u źródła >Krytyczna (aktywnie wykorzystywana) podatność w Firefoksie – łatajcie
Podatność została załatana w wersjach 67.0.3, ESR 60.7.1 Firefoksa. Po ominięciu sandboksa (atakujący musi w tym celu wykorzystać osobną lukę) podatność umożliwia na wykonanie kodu w OS.
Błąd jest aktywnie wykorzystywany m.in w atakach na właścicieli kryptowalut. Warto więc łatać się ASAP…
Więcej dowiesz się u źródła >Miasto na Florydzie zapłaci okup 65 BTC (2 200 000 PLN) – ransomware
Chodzi o niewielkie miasto Riviera Beach. Spore są za to problemy wywołane atakiem ransomware – nie działają miejskie e-maile, są problemy z obsługą zgłoszeń telefonicznych pod numerem alarmowym 911, problematyczna jest również realizacja wypłat dla pracowników…
Więcej dowiesz się u źródła >Chcieli kupić od złodzieja i teraz narzekają, że ich oszukał
Nieodmiennie fascynują nas historie, w których ktoś planował interes ze złodziejem lub oszustem, zamiast oszczędzić lub zarobić, został oszukany, a następnie skarży się, że do tego doszło. Nie inaczej było i tym razem.
„Kto się na to nabiera?!” – pytają ludzie w komentarzach w kontekście niemal każdego opisywanego przez nas oszustwa. Tak samo było w przypadku btc-forum.pl, na którym można było uzyskać „rabat 60% na elektroniku”. Forum już nie istnieje, ale udało się nam nawiązać kontakt z sześcioma poszkodowanymi…
Więcej dowiesz się u źródła >Jak LOT zapłacił złodziejom 2,6 mln PLN raty za samoloty
Fałszywe faktury dają cyberprzestępcom najlepszy zwrot z inwestycji. Koszt włamania na skrzynkę poczty – znikomy. Przelew na kilka milionów – łatwy do pozyskania. A wszystko dzięki niefrasobliwości pracowników i nieskutecznym procedurom.
O niektórych incydentach wiemy (patrz „Przykład 4” w tym artykule), lecz często nie możemy opowiedzieć, dopóki ktoś inny nie wypapla . Na szczęście co jakiś czas ktoś nie wytrzymuje i fakty wychodzą na jaw, tak jak i w tym wypadku. Możemy już zatem wprost poinformować, że LOT zgubił 700 000 dolarów wierząc, że płaci ratę za samoloty. Niestety faktura była fałszywa…
Więcej dowiesz się u źródła >Co drugi pracownik przyczynia się do wycieku danych. Można temu zaradzić
Najsłabszym ogniwem w łańcuchu cyberbezpieczeństwa firm są…pracownicy. W zeszłym roku odpowiadali za niemal co drugi przypadek wycieku danych. Nic dziwnego, że aż 80,6% przedsiębiorców deklaruje chęć szkolenia swoich zespołów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Ewidentnie warto edukować.
Według badań Breach Level Index w minionym roku tracono średnio 18,5 mln rekordów danych dziennie, czyli 214 każdej sekundy. W połowie roku szacowano, że ponad 3,5 mld rekordów zostało naruszonych lub przejętych przez niepowołane podmioty. To o 72% więcej w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego. Wśród największych zagrożeń są właśnie wspomniane błędy i naruszenia pracowników. A to pokazuje, że ich cyberedukacja jest nie tyle potrzebna, co po prostu konieczna…
Więcej dowiesz się u źródła >Bardzo nietypowy… eee… phishing?
Jeden z Czytelników przesłał nam bardzo ciekawego e-maila, jakiego dostał na swojego GMaila. Wiadomość sprawiała wrażenie ostrzeżenia wysyłanego przez mechanizmy bezpieczeństwa Google. Komunikat informował użytkownika, że ktoś logował się na jego konto z zagranicy i prosił aby Czytelnik potwierdził lub zaprzeczył, że to “podejrzane” logowanie było zainicjowane przez niego…
Więcej dowiesz się u źródła >Przeglądarka Vivaldi blokuje niebezpieczne i agresywne reklamy, ulepsza zarządzanie profilami użytkowników i wprowadza wiele innych poprawek
Nowa wersja – Vivaldi 2.6 – zawiera poprawki bezpieczeństwa oraz nowe opcje umożliwiające szybszą nawigację i dające większe możliwości personalizacji przeglądarki.
Nowa aktualizacja podnosi bezpieczeństwo, poprzez blokowanie reklam na stronach stosujących natarczywe praktyki reklamowe. Wprowadzone zostały nowe sposoby szybszej nawigacji, dostosowania profili użytkowników oraz szereg innych ulepszeń, które zwiększają elastyczność intuicyjnego interfejsu przeglądarki Vivaldi…
Więcej dowiesz się u źródła >Chrome umożliwi zgłaszanie podejrzanych stron
Oferowany przez Google dodatek do przeglądarki Chrome umożliwia zgłaszanie przez każdego użytkownika podejrzanych/niebezpiecznych witryn.
Dodatek ten nazywa się Suspicious Site Reporter. Po jego instalacji można zobaczyć w prawym, górnym rogu, jaskrawą flagę. Po kliknięciu na nią pokazuje się możliwość zaraportowania witryny, na której się przebywa. Google sprawdzi ją i jeżeli będzie na niej coś nie w porządku, użytkownicy będą ostrzegani za każdym razem, gdy będą chcieli się na nią dostać…
Więcej dowiesz się u źródła >