Złośliwe oprogramowanie Qbot – czy jest groźne i jak się chronić?
Qbot to malware znane również pod nazwami Qakbot, QuakBot oraz Pinkslipbot. Jak niebezpieczne jest to zagrożenie?
Według CERT Polska liczba cyberataków nieustannie rośnie. W samym 2022 roku zarejestrowano ponad 322 tysiące zgłoszeń dotyczących bezpieczeństwa cybernetycznego, co przełożyło się na niespełna 40 tysięcy obsłużonych incydentów. Aż 65% z nich zakwalifikowano jako ataki typu phishing…
Więcej dowiesz się u źródła >Pilne! Atak rosyjskich hakerów na Polskę. Celem giełda, banki i Profil Zaufany
Powiązana z Kremlem grupa cyberprzestępcza NoName057(16) ponownie zaatakowała nad Wisłą. Jak się dowiedzieliśmy, w poniedziałek hakerzy włamali się na strony kilku polskich instytucji finansowych. O sprawie jako pierwszy informuje serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita”.
Jak dziś podała „Rzeczpospolita”, powiązana z Kremlem grupa cyberprzestępcza NoName057(16) po raz kolejny zaatakowała polską cyberprzestrzeń…
Więcej dowiesz się u źródła >Polowanie na dane uczniów: 4 na 5 szkół pada ofiarą ataków ransomware
Przestępcy coraz większym zainteresowaniem dażą placówki edukacyjne. Nowy raport Sophos ujawnia alarmujące statystyki i pokazuje, jak szkoły i uczelnie mogą się zabezpieczyć.
Wzrost zagrożenia w edukacji
Według najnowszego raportu firmy Sophos, hakerzy coraz częściej biorą na celownik placówki edukacyjne. W ostatnim roku, aż 80% szkół w 14 badanych krajach padło ofiarą ataków z użyciem oprogramowania ransomware…
Więcej dowiesz się u źródła >Krytyczna podatność w 7zip – spreparowanym archiwum można wykonać kod na komputerze ofiary
Warto spojrzeć na opis tutaj:
This vulnerability allows remote attackers to execute arbitrary code on affected installations of 7-Zip. User interaction is required to exploit this vulnerability in that the target must visit a malicious page or open a malicious file…
Więcej dowiesz się u źródła >
Przestańcie nagłaśniać rosyjskie ataki DDoS – to ich akcje propagandowe
Ile rosyjskich ataków DDoS wpłynęło na dostępność strony, której akurat potrzebowaliście, a o ilu z nich czytaliście w polskiej prasie? Wszystkie publikacje oparte o groźby rosyjskich grup to woda na młyn ich reklamy i propagandy. Przestańcie.
Od początku napaści Rosji na Ukrainę nie ma tygodnia bez sensacyjnej wiadomości pod hasłem „Rosyjski cyberatak na Polskę”. W świetle takich nagłówków grzeje się wiele podmiotów, lecz niestety także sami sprawcy tych – najczęściej niegroźnych – uciążliwości…
Więcej dowiesz się u źródła >Hakerzy zaatakowali… innych hakerów. Avengersi na których nie zasługujemy
Hakerzy stosujący narzędzie WebDetective musieli się mocno zdziwić, gdy na ich serwer włamali się… inni hakerzy i usunęli dane ofiar.
Kiedy myślimy o cyberprzestępczości, bardzo łatwo zobaczyć, że my, jako użytkownicy sieci i potencjalne ofiary, mamy bardzo mało narzędzi, żeby przed takimi atakami się obronić…
Więcej dowiesz się u źródła >Luka w zabezpieczeniach WordPress
We wtyczce All-in-One WP Migration, która obsługuje usługę WordPress i jest używana do migracji witryn internetowych, zidentyfikowano krytyczną lukę w zabezpieczeniach. Sprawa jest poważana, a istotność tej luki zwiększa sama liczba aktywnych instalacji, która wynosi około 5 milionów.
Osoba atakująca wykorzystująca tę podatność może uzyskać dostęp do kompleksowych baz danych, danych użytkowników, informacji zastrzeżonych i innych krytycznych danych witryny internetowej…
Więcej dowiesz się u źródła >Oszukiwali metodą „na BLIKA”. Wpadli przy wypłacaniu pieniędzy
Oszusta przyłapał na gorącym uczynku funkcjonariusz na urlopie.
Z oszustwem metodą „na BLIKA” spotkałem się po raz pierwszy mniej więcej dwa lata temu, gdy koleżanka napisała do mnie dramatyczną wiadomość z prośbą o szybkie pożyczenie pieniędzy…
Więcej dowiesz się u źródła >