Jeśli planujecie Państwo założyć bloga oraz stronę firmową, na pewno będą Państwo korzystać z gotowych systemów zarządzania treścią. Według danych z serwisu W3Techs.com ponad 51,7% wszystkich stron na świecie zbudowane są w oparciu o jeden z CMSów (rys. 1)

Strony zbudowane za pomocą CMS

Rysunek 1. Liczba strona zbudowanych za pomocą CMS

Jak widać z powyższego rysunku absolutnym liderem wśród nich jest WordPress. Ale czy ten lub dowolny inny system z przedstawionych w rankingu W3Techs.com jest przydatny do realizacji wszystkich projektów internetowych? Na pewno nie. Zdarzają się takie projekty, które potrzebują większego bezpieczeństwa, odpowiednych funkcji i rozszerzeń. W tym przypadku budowanie strony od zera jest najlepszym rozwiązaniem.

Popularność CMSów związana jest przede wszystkim z możliwością szybkiego stworzenia stronę www. Każdy system zawiera gotowe rozszerzenia, szablony i wygodne opcje zarządzania witryną. Dzięki temu zbudować stronę może nie tylko profesjonalista, lecz także osoba początkująca (przy posiadaniu odpowiednich umiejętności).

Jeśli chodzi o tworzeniu strony od zera, za to może się wziąć tylko profesjonalista. Budowanie witryny w oparciu o popularne technologie webowe wymaga od Państwa posiadania zaawansowanej wiedzy, doświadczenia i cierpliwości. Nie jest to prosta sprawa. Ale można otrzymać w końcu stronę, która będzie o wiele razy lepsza z analogiczną witryną opartą o jeden z CMS-ów.

Jednak błędem byłoby myślenie, że deweloperzy piszą cały kod od podstaw. Dla nich dostępne są gotowe szablony, moduły, które można połączyć i dopasować do własnych potrzeb. Dotyczy to panelu administracyjnego, który pozwala zarządzać stroną i otrzymywać ważne informacje o niej. Dlatego popularnym rozwiązaniem wśród deweloperów jest tzw. „admin panel template” – szablon panelu administracyjnego. Taka templatka wzbogaca stronę nowymi możliwości, w tym sprawdzeniem danych analitycznych, elementy UI i UX i wiele więcej.

Pokażemy krótko jak wygląda szablon panelu administracyjnego na przykładzie szablonu MosterAdmin, który jest jednym z bestsellerów na stronie TemplateMonster. Ten produkt został zaprojektowany w oparciu o technologie HTML5 i CSS3 i korzysta z możliwości Bootstrapa. Obecność tego frameworku sprawia, że wszystkie dostępne elementy będą poprawie wyświetlać się na różnych urządzeniach bez różnicy rozdzielność ekranu. MonsterAdmin nadaje się do korporacyjnych systemów zarządzania zadaniami, CRM lub dowolnego innego panelu administracyjnego (rys. 2).

Szablon panelu administracyjnego MosterAdmin

Rysunek 2. Szablon panelu administracyjnego MosterAdmin

Szablon zawiera wygodne opcje personalizacji. Do użytku dostępne jest 5 układów panelu i przełącznik kolorów (rys. 3):

Opcje personalizacji Szablon panelu administracyjnego dla WordPress

Rysunek 3. Opcje personalizacji

Templatka posiada rozbudowaną sekcję „Formularze” zawierającą szereg elementów do użytku (rys. 4):

Sekcja Formularze Szablon panelu administracyjnego dla WordPress

Rysunek 4. Sekcja „Formularze”

Również warto zainteresować się wygodnym kalendarzem (rys. 5):

Sekcja Kalendarz Szablon panelu administracyjnego dla WordPress

Rysunek 5. Sekcja „Kalendarz”

Do templatki także zostały włączone różne wtyczki, np. elementy modalne (rys. 6):

Elementy modalne Szablon panelu administracyjnego dla WordPress

Rysunek 6. Widgety „Elementy modalne”

Do użytku dostępne są również różne elementy informacyjne, które można dodać do strony oraz serwisu (rys. 7, 8).

Elementy informacyjne 1 Szablon panelu administracyjnego dla WordPress

Rysunek 7. Elementy informacyjne

Elementy informacyjne 2 Szablon panelu administracyjnego dla WordPress

Rysunek 8. Elementy informacyjne

Szablon MonsterAdmin posiada rozbudowane elementy eCommerce (rys. 9):

Elementy eCommerce Szablon panelu administracyjnego dla WordPress

Rysunek 9. Elementy eCommerce

Oprócz tego zawiera on elementy UI, różne formularze i widgety. Zapoznać się ze wszystkimi opcjami szablonu można w trybie demonstracyjnym.

Podsumowanie

Jeśli planujecie zbudować bloga, stronę biznesową oraz e-sklep, wtedy WordPress jest idealnym rozwiązaniem. Jednak czasem pojawiają się niestandardowe projekty dotyczące dużych serwisów oraz sklepów. One  potrzebują nie tylko specjalnych funkcji, lecz także muszą być lepiej zabezpieczone (wszyscy znamy informacje o łataniach dziur w WordPress). Wtedy lepiej założyć stronę od zera i użyć popularnych technologii webowych. Przy tym deweloperzy mogę korzystać z gotowych modułów i templatek, w tym szablonów dla panelu administracyjnego. Dzięki takim rozwiązaniom znacznie zwiększają się możliwości procesu tworzenia strony internetowej. Jednak jakość realizowanych projektów zostaje na wysokim poziomie. Dlatego możecie śmiało korzystać z takich produktów.

Warto zobaczyć

Wiadomości