Koniec ton papierków, akta pracownicze przechowywane w formie elektronicznej i tylko przez 10 lat
Ten news spodoba się przedsiębiorcom, rząd przyjął projekt ustawy pozwalający im na przechowywanie akt pracowniczych w formie elektronicznej zamiast papierowej i nie przez 50 lat, a tylko przez 10.
Na stronach Ministerstwa Rozwoju pojawił się dziś wpis informujący o tym, dodatkowo jako „wskazanie” określa domyślną formę wypłaty wynagrodzenia jako bezgotówkową…
Czytaj więcej na: http://antyweb.pl
Akta pracownicze – cyfrowa archiwizacja dozwolona
To uproszczenie, ale też oszczędność dla pracodawców. Akta pracownicze będzie można przechowywać w cyfrowej wersji i to tylko przez 10 lat.
Z jednej strony ci, którym środowisko naturalne nie jest obojętne, krzyczą, że trzeba ograniczać wykorzystanie papieru. Z drugiej przedsiębiorcy muszą archiwizować dokumenty w formie papierowej i to przez wiele, wiele lat. Idzie jednak dobra zmiana…
Czytaj więcej na: http://www.benchmark.pl
Lewe faktury – zakaz prowadzenia działalności gospodarczej
Ministerstwo Finansów podjęło kolejne działania, które mają na celu walkę z oszustami podatkowymi. W zmniejszeniu liczby przestępstw podatkowych pomóc ma zmiana przepisów, która pozwoli sądowi orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej wobec przedsiębiorców posługujących się fałszywymi fakturami. Ta kara ma zostać wprowadzona przygotowywaną przez resort sprawiedliwości nowelizacją Kodeksu karnego skarbowego.
Reform zmierzających do poprawy ściągalności podatków wciąż mało?
Poprawa ściągalności podatków, uszczelnienie całości systemu podatkowego w Polsce oraz podejmowanie działań mających zapobiegać popełnianiu przestępstw podatkowych – to jedne z priorytetowych zadań obecnego rządu…
Czytaj więcej na: https://mambiznes.pl
Kto zapłaci wyższe składki na ZUS?
Zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, powyżej którego obecnie nie płaci się składek, przewiduje projekt, który w poniedziałek przyjął rząd. Zmiany miałyby wejść w życie od przyszłego roku.
Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw został przygotowany przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej…
Czytaj więcej na: https://mambiznes.pl
W Polsce pogorszyły się warunki do prowadzenia własnego biznesu?
W Polsce pogorszyły się warunki do prowadzenia własnego biznesu. Tak przynajmniej wynika z rankingu „Doing Business” opublikowanego przez Bank Światowy. W porównaniu do zestawienia z ubiegłego roku Polska spadła o 3 miejsca.
Bank Światowy brał pod uwagę realia zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Pod lupą ekspertów instytucji znalazło się 10 elementów, wśród których takie jak: procedura rejestracji biznesu, bariery biurokratyczne czy dostępność kredytów. Zestawienie cząstkowych wyników pozwoliło na wyłonienie ogólnego rankingu, w którym Polska w porównaniu do ubiegłego roku zanotowała spadek z 24 na 27 pozycję…
Czytaj więcej na: https://mambiznes.pl
Coraz trudniejsze życie przedsiębiorcy
Bycie przedsiębiorcą w Polsce jest z każdym dniem coraz większym wyzwaniem. Rząd i fiskus urządzają podatnikom istną ścieżkę zdrowia. Przez nieustannie zmieniające się przepisy osobom prowadzącym działalność gospodarczą niezbędne jest dziś nie tylko wsparcie księgowych, doradców i kancelarii prawno-podatkowych, ale także posiadanie dobrej pamięci.
Projekt ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, bo o nim mowa, na pierwszy rzut oka wydaje się przyjazny dla obrotu gospodarczego. Zgodnie z założeniami projektodawców głównym celem nowych regulacji jest usprawnienie i zwiększenie efektywności obsługi przedsiębiorców. Organem odpowiedzialnym za opracowanie nowego prawa jest Ministerstwo Rozwoju i Finansów…
Czytaj więcej na: https://mambiznes.pl