Atak na serwery Media Markt
Niebezpiecznik poinformował dzisiaj o ataku hakerskim na serwery sklepów Media Markt. Według informacji podesłanych przez jednego z czytelników portalu, serwery firmy zostały zaszyfrowane oprogramowaniem Hive.
Podobnie jak w przypadku innych ataków polegających na zaszyfrowaniu danych, hakerzy domagają się zapłaty okupu w kryptowalucie. W dodatku chodzi o zawrotną kwotę 240 milionów dolarów, co przekłada się na prawie miliard złotych…
Więcej dowiesz się u źródła >Atak ransomware na MediaMarkt
O temacie zaczęto informować dzisiaj, a akcja trwa od ~7:00 rano. Wg tych doniesień atak dotyka aż ~3100 serwerów.
Od jednego z czytelników otrzymaliśmy taki obrazek wskazujący na grupę Hive (potwierdza to również BleepingComputer)…
Więcej dowiesz się u źródła >Rośnie liczba ataków DDoS
Cloudflare opublikował kilka dni temu raport analizujący trzeci kwartał tego roku pod kątem ataków DDoS, jakie w tym okresie hakerzy przeprowadzili na systemy IT. W raporcie noszącym tytuł „DDoS Attack Trends for Q3 2021” znajduje się też informacja o jednym z najsilniejszych ataków tego typu odnotowanych do tej pory w historii IT. Chodzi o malware noszący nazwę Meris.
Liczba ataków DDoS w trzecim kwartale – w porównaniu z poprzednim – wzrosła o 44%, a prym wiedzie tu Bliski Wschód i Afryka, gdzie ataków było aż o 80% więcej. Jeśli chodzi o lokalizacje, z przeprowadzano najwięcej ataków, to pierwsze trzy miejsca zajmują Chiny, USA i Indie…
Więcej dowiesz się u źródła >Ciekawy “atak” z Loterią Narodowego Programu Szczepień w tle
Jeden z naszych Czytelników otrzymał ciekawego e-maila:
Więcej dowiesz się u źródła >Witaj XXX,
Gratulujemy! Zostałeś jednym ze zwycięzców nagrody tygodniowej w loterii #SzczepimySię. Aby odebrać nagrodę musisz potwierdzić swoje dane, oraz wskazać adres dostawy.
Zweryfikuj swoje dane!
Dziękuję że dołączyłeś do zaszczepionych.
Adam Niedzielski, Minister Zdrowia…
[AKTUALIZACJA #2] Nowy wymiar oszustwa na “fałszywego pracownika banku”. BLIK i wpłatomat zamiast aplikacji AnyDesk i TeamViewer
Skala ataków “fałszywych pracowników banków” na Polaków nadal jest ogromna i mamy wrażenie, że rośnie. Wciąż codziennie zgłasza się do nas po kilka osób, które w ten sposób okradziono (czasem nawet z setek tysięcy złotych) jak i dziesiątki osób, które okraść usiłowano.
To dzięki nim wiemy o “nowych” metodach, jakie stosują przestępcy, którzy dzwonią do Polaków z poprawnych numerów bankowych infolinii, cytują ofiarom poprawne dane osobowe i przekonują, że ich środki ktoś próbował ukraść i “trzeba zareagować”…
Więcej dowiesz się u źródła >Malware w dwóch pakietach NPM, mających ~23 miliony pobrań tygodniowo
O temacie donosi The Record. Akcja była dość prosta:
- przejęte konta oryginalnych deweloperów pakietów Coa oraz Rc.
- opublikowanie nowych wersji pakietów (z malware; w zależności od wykrytego systemu operacyjnego odpalał się stosowny skrypt na Windows lub Linux)
- malware miał na celu wykradanie haseł z zainfekowanych komputerów…
Bardzo kreatywne oszustwo z Bitcoinami w tle
Oj dawno nie widzieliśmy tak dobrze dopracowanego i tak kreatywnego oszustwa. Ktoś włożył w ten wałek sporo serca. Zobaczcie!
Adam, czeka na Ciebie 25 bitcoinów!
Kilka dni temu jedna z naszych Czytelniczek podesłała nam ciekawego SMS-a, jakiego dostała z nieznanego jej, zagranicznego numeru +33.773717578…
Więcej dowiesz się u źródła >Liczba ataków cybernetycznych osiągnie rekordowy poziom w 2022 r.
Według badania przeprowadzonego przez PwC, firmy na całym świecie będą nadal zwiększać swoje budżety na bezpieczeństwo.
Rok 2021 ma być historyczny pod względem liczby odnotowanych cyberataków. Jednak według badania przeprowadzonego przez firmę doradczą PwC, rok 2022 będzie nadal charakteryzował się wzrostem ilościowym. W raporcie podkreślono, że ponad 50% firm na całym świecie spodziewa się wzrostu liczby cyberzagrożeń, przekraczając tym samym tegoroczny rekord. Znalazło to odzwierciedlenie w ich budżetach, jako że 69% z nich oczekuje wzrostu w porównaniu do 55% w zeszłym roku. Co więcej, oczekuje się, że wzrost ten wyniesie 10% lub więcej…
Więcej dowiesz się u źródła >