Najlepsza przeglądarka internetowa dla prywatności i bezpieczeństwa w sieci
Producenci wszystkich przeglądarek roszczą sobie prawo do nazywania swoich produktów bezpiecznymi. Sęk w tym, że nie każda aplikacja kładzie równy nacisk na kwestie bezpieczeństwa. „Prawdziwie” bezpieczne przeglądarki projektowane są według odmiennego założenia, które zakłada wycięcie wszystkich nieistotnych funkcji oraz ograniczenie wykorzystania wtyczek, aby w rezultacie otrzymać najbardziej minimalistyczną aplikację z możliwych.
Na przestrzeni ostatnich lat wiele funkcji zabezpieczeń, w tym: filtrowanie adresów URL, ochrona pobierania plików czy funkcja „do not track” (nie śledź), szybko trafiło do przeglądarek głównego nurtu: Chrome, Internet Explorera oraz Firefoksa. W tym sensie owe przeglądarki bez wątpienia mogą aspirować do miana bezpiecznych. Czy w tym gronie jest miejsce dla specjalizowanych produktów skupiających uwagę na ochronie prywatności, potrafiących oddać większą kontrolę użytkownikowi nad tym, jak działa przeglądarka, czy w końcu opierających się pokusie zbierania informacji o aktywności użytkowników w sposób, w jaki robi to choćby Google?
Programy Google’a, Microsoftu i Mozilli użytkownik może tak dopieścić, aby jeszcze skuteczniej chronić swoją prywatność oraz zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera. Każda z nich ma tryb incognito, któremu można ufać lub nie. „Prawdziwie” bezpieczne przeglądarki projektowane są według odmiennego założenia, które zakłada wycięcie wszystkich nieistotnych funkcji oraz ograniczenie wykorzystania wtyczek, aby w rezultacie otrzymać najbardziej minimalistyczną aplikację z możliwych.
Siedem opisanych w tekście przeglądarek (i jedna wtyczka) realizuje tę koncepcję na różne sposoby. Nasza lista nie wyczerpuje tematu, ale wskazuje kierunek dla dalszych poszukiwań całkowicie bezpiecznej przeglądarki.
Warto pamiętać, że ochrona prywatności wymaga kompromisów, przez co proponowane tutaj aplikacje nie muszą być odpowiednie dla każdego.
Avira Scout
Podejście, które kryje się za Avira Scout (www.avira.com/en/avira-scout!), wydaje się niezbyt wyrafinowane. Weźmy Chromium jako podstawę nowej przeglądarki, dobierzmy do tego najważniejsze naszym zdaniem wtyczki zabezpieczeń, a na koniec skonfigurujmy ją według własnego uznania. Być może taki właśnie tok myślenia przyświecał programistom pracującym dla niemieckiego producenta oprogramowania antywirusowego Avira.
Na pokładzie Scout’a znalazły się dodatki Avira Safe Browsing (blokuje znane strony phishingowe), Avira Safe Search, Secure Wi-Fi, która wymusza szyfrowanie połączeń do serwerów w trakcie połączenia do niezabezpieczonych sieci Wi-Fi (bazuje na HTTPS Everywhere) oraz znakomita wtyczka Privacy Badger, blokująca próby szpiegowania użytkownika przez przeglądarkę.
Mimo że Scout wydaje się nieźle wyposażoną przeglądarką, możliwe jest dodawanie kolejnych rozszerzeń. Pod warunkiem, że znajdują się one na liście dozwolonych. Co ciekawe, wymienione wcześniej dodatki zainstalowane są na stałe i nie można ich usunąć. Ot, taka koncepcja bezpieczeństwa. W przyszłości producent planuje integrację modułu antywirusowego w przeglądarce, wprowadzając tym samym dodatkową warstwę zabezpieczeń w skanowania antywirusowe w chmurze Aviry.
Brave
Firmowana przez Brendana Eicha, jednego z założycieli projektu Mozilla Project, Brave (brave.com/) jest przeglądarką rozwijaną na zasadach otwartego oprogramowania, która ma szansę stać się solidną alternatywą dla Chrome i Safari, nawet w swoim początkowym stadium rozwoju…
Czytaj więcej na: http://www.pcworld.pl
Ellp zautomatyzuje nam Windowsa, a przy tym jest całkowicie darmowy
W kilku słowach, to taki IFTTT, tyle że na desktopa. Na tę chwilę dostępnych jest 25 scenariuszy, ale twórcy aplikacji udostępniają co chwilę nowe. Na co dziś możemy już liczyć? Sprawdźmy.
Ellp to niewielka aplikacja, która pozwoli nam zautomatyzować niektóre zadania, które wykonujemy na komputerze, a nawet ich optymalizację, zwłaszcza przy pobieraniu różnego rodzaju plików.
W aplikacji możemy wyświetlić wszystkie zadania na jednej tablicy lub z podziałem na kategorie poszczególnych pozycji.
Znajdziemy tu zadania wynikowe związane z konkretnymi działaniami, które wykonujemy na komputerze…
Czytaj więcej na: http://antyweb.pl