Raport UE: Wykorzystywanie kryptowalut niezgodnie z prawem jest sporadyczne, podatność jednak duża
Wszystko wskazuje na to, że w ślad za Japonią i Koreą Południową również i Unia Europejska przymierza się do prawnej regulacji kryptowalut. Na razie mniej jednak chodzi o przyznanie im statusu pieniądza, a bardziej o nałożenie obowiązków związanych z identyfikacją klientów na giełdy i inne podmioty obracające kryptowalutami.
Pozostaje liczyć na to, że skoro EU chciałaby zrównać pod względem obowiązków giełdy kryptowalutowe np. z bankami, to konsekwentnie zrówna Bitcoina i inne waluty z euro (i walutami narodowymi państw spoza strefy euro) w kwestii obrotu i opodatkowania.
4 lipca tego roku opublikowano obszerny raport na temat zagrożeń i słabości europejskiego systemu finansowego wobec finansowania terroryzmu i prania brudnych pieniędzy. Na 291 stronach tego dokumentu omówiono systematycznie chyba wszystko, co mogliby chcieć wykorzystać terroryści i przestępcy do ukrytego transferu środków. W tym szerokim wachlarzu możliwości znalazły się również kryptowaluty. Wszystkie produkty finansowe systematycznie sklasyfikowano, analizując zarówno zagrożenia jak i słabości i oceniając je w skali od 1 do 4.
Jeżeli chodzi o zagrożenia, kryptowaluty uzyskały stosunkowo niską ocenę 2 (zagrożenie umiarkowanie znaczące). Co bardzo istotne, wskazano na to, że prowadzone w sprawach związanych z terroryzmem i praniem brudnych pieniędzy dochodzenia, praktycznie nie wykazały stosowania przez przestępców walut cyfrowych na jakąś poważniejszą skalę. Za główne tego przyczyny raport uznaje znaczną zmienność kursów, oraz dużą wiedzę techniczną niezbędną do efektywnego użycia tych walut w celach niezgodnych z prawem….
Inaczej natomiast wypadła ocena słabości, czy też potencjalnej podatności walut cyfrowych na takie niezgodne z prawem użycie i to zarówno w celach finansowania terroryzmu jak i prania brudnych pieniędzy. Tutaj pojawiły się oceny 3/4 (zagrożenie znaczące i bardzo znaczące). Czynniki ryzyka to globalność walut cyfrowych, oraz brak regulacji prawnych (a co za tym idzie praktycznie brak kontroli) dotyczących podmiotów obracających kryptowalutami. Brak jest też jednolitej polityki KYC/AML (identyfikacji klientów)…
Czytaj więcej na: http://bitcoin.pl
Kopanie kryptowalut na kartach graficznych – aktualizacja
Kilka dni temu poruszyliśmy temat kopania kryptowalut na kartach graficznych od strony opłacalności, bowiem ceny tych urządzeń dosłownie oszalały, wzrastając momentami nawet o 100%. Generalnie – bardzo utrudnia to złożenie komputera osobom, które swojej jednostki chcą używać do bardziej przyziemnych celów, niż wydobywanie ZCash albo Ethereum. Rynek kryptowalut jest jednak nieprzewidywalny oraz podatny na spekulacje, więc sytuacja zmienia się dynamicznie, co również chcielibyśmy zaznaczyć w opracowaniu. Autor poprzedniego wpisu (Michał Listowski) na bieżąco monitoruje wartości kryptowalut i przygotował aktualizację, odnoszącą się do wczorajszych wydarzeń na, nazwijmy to umownie, parkiecie.
Autor: Michał Listowski (MiDaList)
W nocy z dnia 10 na 11 lipca 2017 doszło do znacznego spadku wartości kryptowalut, co niesie możliwość rychłego krachu na giełdzie. W związku z tym opłacalność sprzedaży mocy obliczeniowej również znacznie się zmniejszyła. Z moich obserwacji wynika, że tąpnięcie odczuł nieznacznie także dolar amerykański, osiągając cenę 3,7235 zł. Pozostając przy tych samych wartościach, które były opisane w poprzednim artykule oraz danych na podstawie cen za ostatnią dobę, można uzyskać już mniej optymistyczne wyliczenia, niż przed kilkoma dniami…
Czytaj więcej na: https://www.purepc.pl
Bitcoinowy bohater dnia
Dziś Bitcoin zyskał nowego bohatera o którym robi się głośno w mediach na świecie.
Podczas dzisiejszych zeznań Janet Yellen – przewodniczącej Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej (FED) Stanów Zjednoczonych, niezidentyfikowany mężczyzna podniósł za jej plecami tabliczkę z napisem „Buy Bitcoin”. Sprawa prawdopodobnie zostałaby zatuszowana gdyby nie fakt, że transmisja była na żywo.
Wydarzenie jest niezwykle wymowne i symboliczne, gdyż FED uczestniczy w procederze kreacji pustego pieniądza opartego na długu, zmniejszając tym samym siłę nabywczą istniejących już pieniędzy obywateli (czytaj więcej), czyli z czymś z czym z założenia ma walczyć Bitcoin…
Czytaj więcej na: http://bitcoin.pl