Z ostatniej chwili

Dane 50 tysięcy pacjentów wyciekły do sieci! Na telewizję Al Jazeera przeprowadzono atak hakerski. Najlepszy antywirus na Androida…

Wyciek danych wrażliwych 50 tysięcy pacjentów polskiego szpitala

Jeszcze kilka dni temu w sieci można było znaleźć dane osobowe oraz medyczne 50 tysięcy pacjentów Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Medycznej w Kole. Pobrać je i wykorzystać mógł każdy internauta który trafił na adres serwera.

Wśród udostępnionych danych pacjentów znajdowały się między innymi takie informacje jak imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, grupa krwi czy też wyniki niektórych badań a w przypadku pracowników także dane dokumentów tożsamości czy kont bankowych. Dostępne były zarówno dane archiwalne jak i całkiem świeże. Według naszej wiedzy to największy ujawniony do tej pory incydent tego typu w polskiej służbie zdrowia.

Serwer dostępny dla wszystkich

Kilka dni temu otrzymaliśmy wiadomość od jednego z Czytelników. Prosił on nas o interwencję, by serwer, na którym znajdują się poufne dane, został zabezpieczony. Podał nam adres IP 185.44.172.162. Kiedy tam zajrzeliśmy, przestraszyliśmy się. Ktoś uznał, że udostępnienie w internecie serwera plików dużego zakładu opieki zdrowotnej jest dobrym pomysłem. Najpierw zauważyliśmy, że dostęp do danych nie wymaga żadnego logowania…

Czytaj więcej na: https://zaufanatrzeciastrona.pl

Wyciekły dane 50 tysięcy pacjentów Samodzielnego Zakładu Opieki Medycznej w Kole

W internecie przez wiele dni dostępne były dla wszystkich dane Samodzielnego Zakładu Opieki Medycznej w Kole – ok. 50 tysięcy rekordów z danymi osobowymi (m.in. imię, nazwisko, adres, PESEL) i prawdopodobnie medycznymi (grupa krwi, diagnostyka) pacjentów. Informacje pochodzą z różnych okresów. Nie wiadomo dlaczego dane znalazły się w internecie. 

Jest prawdopodobne, że działanie to jest po prostu wynikiem zaniedbania i braku świadomości, któregoś z pracowników. Jednakże taka sytuacja może mieć poważne skutki dla placówki. Co do zasady, udostępnienie takiego zbioru danych w internecie nie może pozostać niezauważone. Nawet jeśli teraz usunięto dane z serwera, lub odcięto go od sieci, dane prawdopodobnie zostały już skopiowane przez wiele osób.

Być może są już lub będą wykorzystane w działaniach przestępczych (np. phishingu lub wyłudzeniach finansowych). Z informacji Daloitte wynika, że pod wymienionym w adresem IP (serwer www)…

Czytaj więcej na:http://interaktywnie.com

Hakerzy zaatakowali telewizję Al Jazeera

Za internetowym uderzeniem w „arabską BBC” może stać Rosja. O problemie stacja napisała na swoim twitterowym koncie. Zaatakowane zostały wszystkie strony, systemy i platformy, należące do telewizji. W tle jest wielka polityka. Katar, skąd nadaje Al Jazeera, jest oskarżany o wspieranie terroryzmu.

Hakerzy zablokowali stronę internetową, a także platformę cyfrową Al Jazeery. Według stacji telewizyjnej, ataki przybierały różne formy, jednak zabezpieczenia w części zadziałały. O operację jest podejrzewana Moskwa, choć, tradycyjnie, Rosjanie zaprzeczają. Zdaniem specjalistów, Kreml próbuje wykorzystać konflikt w regionie dla rozszerzenia tam swoich wpływów.

FBI od kilku tygodni współpracuje z rządem w Doha, po tym jak władze Kataru poprosiły USA o pomoc w zabezpieczeniu systemów przed atakami hakerów. Cyberprzestępcy mieli przejąć wcześniej konta katarskiego rządu na Twitterze oraz kontrolę nad lokalną agencją prasową. Opublikowali sfabrykowane oskarżenia pod adresem Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Kuwejtu, Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich…

Czytaj więcej na: http://www.chip.pl

Jaki antywirus na Androida jest najlepszy?

Styczniowy raport niezależnego laboratorium AV-Test zawiera wyniki testów, którym poddanych zostało 27 programów antywirusowych przeznaczonych do ochrony platformy Android.

Smartfony korzystające z systemu Android często są celem ataku cyberprzestępców, co powoduje, że ich właściciele powinni rozważyć zainstalowanie oprogramowania antywirusowego. Oczywiście powstaje tutaj pytanie – który z dostępnych obecnie na rynku antywirusów na telefon z Androidem jest najlepszy? Odpowiedzi na nie postarało się udzielić niezależne laboratorium badawcze AV-Test, które w swoim najnowszym styczniowym teście wzięło pod lupę 27 mobilnych programów antywirusowych i skorzystało z Androida w wersji 5.1.1.

Ocena podzielona została na trzy strefy: Ochrona (przed złośliwymi aplikacjami na Androida), Użyteczność (wpływ na urządzenie, fałszywe alarmy) i Funkcje (kolejne ważne funkcje bezpieczeństwa). W dwóch pierwszych można było maksymalnie zdobyć 6 punktów.

Spora część spośród 27 testowanych programów antywirusowych zasługuje na uwagę. Faworytem jest jednak oprogramowanie firmy Sophos, które zdobyło:

– 6 punktów w zakresie ochrony przed różnego rodzaju złośliwymi kodami (3177 próbek w realnych testach: skuteczność 100%; referencyjny zestaw AV-TEST: skuteczność 100%)

– 6 punktów w zakresie użyteczności

Dodatkowo może się ono pochwalić naprawdę szerokim wachlarzem dodatkowych funkcji, wśród których znajdziemy m.in. ochronę przed złodziejami, blokowanie wybranych numerów, ochronę przed spreparowanymi niebezpiecznymi stronami, kontrolę rodzicielską, szyfrowanie danych…

Czytaj więcej na: http://www.pcworld.pl

O Legiobiznes.pl

Budowa i tworzenie profesjonalnych, responsywnych (RWD) stron www. Pozycjonowanie SEO, sklepy internetowe eSklep...

Sprawdź także

Twój smartfon sam wykryje, że został skradziony. Niebezpieczna podatność MS Office na Mac

Twój smartfon sam wykryje, że został skradziony. Niebezpieczna podatność MS Office na Mac

Złodzieje mają przegwizdane. Twój smartfon sam wykryje, że został skradziony Google testuje nową funkcję Androida, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE OGŁOSZENIA