Facebook pozwany w sprawie nielegalnego zbierania danych biometrycznych
Ostatnio Facebook znalazł się pod sporym ostrzałem. Przede wszystkim Mark Zuckerberg musiał odpowiadać na różnorakie pytania przed amerykańskim Kongresem ze wzlędu na skandal dotyczący Cambridge Analytica. Teraz, jak się okazuje, firma została także oskarżona o nielegalne zbieranie danych biometrycznych.
O co chodzi? O technologię rozpoznawania twarzy. Facebook już w 2011 roku wprowadził w niektórych krajach, np. USA usługę, która pozwalała na automatyczne tagowanie osób na zdjęciach…
Więcej dowiesz się na: http://www.komputerswiat.pl
Czy RODO wpłynie na informacje przechowywane w chmurze?
Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych wejdzie w życie 25 maja 2018 r. Nie oznacza to jednak, że usługodawcy działający na terenie Unii Europejskiej dopiero po upływie tej daty zaczną wprowadzać odpowiednie zmiany – branża IT wdraża kodeksy określające wymogi przechowywania danych już od 2016 roku.
Rozporządzenie RODO zostanie wprowadzone w celu ujednolicenia wytycznych na poziomie europejskim, ustanawiając zasady dotyczące przechowywania danych. Przewiduje też utworzenie nowej pozycji korporacyjnej – inspektora ochrony danych – w ramach której zadania te będą zarządzane. Różne stowarzyszenia i organizacje dostawców usług starają się wdrażać przepisy w zakresie ochrony i bezpieczeństwa danych. Zdaniem Gartnera do 2019 roku 30% dostawców usług w chmurze działających w Europie zwróci się ku aktywnemu przyjęciu jednego lub więcej kodeksów postępowania…
Więcej dowiesz się na: http://di.com.pl
Polski rząd dociśnie Ubera
Rząd zaostrzy przepisy dotyczące kierowców jeżdżących dla firm pośredniczących w przewozach – informuje wtorkowa Rzeczpospolita. Jak podaje gazeta, Uber i Taxify zadeklarowali, że dostosują się do planowanych zmian.
W ciągu najbliższych tygodni pod obrady rządu trafi projekt ustawy o transporcie, która zobliguje kierowców jeżdżących dla aplikacji przewozowych do posiadania takich licencji, jakie mają taksówkarze. Nowe przepisy podważą model biznesowy stosowany dotąd m.in. przez Ubera…
Więcej dowiesz się na: https://mambiznes.pl
T-Mobile ukarane za imitowanie połączeń wychodzących
T-Mobile musi zapłacić w USA grzywnę w wysokości 40 milionów dolarów za wprowadzanie swoich klientów w błąd. Operator odtwarzał dźwięk nawiązywania połączenia chociaż w praktyce połączenie nie mogło być wykonane z powodu braku zasięgu.
Gdy dzwonimy do kogoś i nasz potencjalny rozmówca nie odbiera połączenia myślimy, że nie może w tej chwili rozmawiać lub nie słyszy telefonu. Pewnie nawet nie przyszło wam do głowy, że tak naprawdę możecie wcale do niego nie dzwonić. T-Mobile zamiast informować swoich klientów o tym, że rozmowa nie może być zrealizowana…
Więcej dowiesz się na: http://www.chip.pl
9-proc. CIT dla polskich małych i średnich firm byłby najniższy w UE
Zapowiedź przez premiera Mateusza Morawieckiego obniżenia CIT dla małych i średnich firm z 15 do 9 proc. oznacza, że stawka ta będzie najniższa w UE. 9-proc. CIT mają teraz Węgrzy.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w sobotę duże ułatwienia dla przedsiębiorców, m.in. CIT dla małych i średnich firm ma spaść z 15 do 9 proc…
Więcej dowiesz się na: https://mambiznes.pl
Ważny wyrok w sprawie „prawa do bycia zapomnianym w internecie”. Google wydało oświadczenie
Google przegrało w Sądzie Najwyższym w Wielkiej Brytanii sprawę, którą wytoczyła pewna bizneswoman. Kobieta miała kryminalną przeszłość i walczyła o to, aby powiązane z tym faktem wyniki zostały usunięte z historii wyszukiwania w związku z prawem do zapomnienia. Google pogodziło się z przegraną i przekazało, że zaakceptuje wyrok.
Prawo do zapomnienia pozwala na usunięcie z wyników wyszukiwania różne treści. Google zostało zmuszone przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Strasburgu do jego respektowania niespełna trzy lata temu, choć tutaj w praktyce różnie to wygląda…
Więcej dowiesz się na: http://www.komputerswiat.pl
Małe firmy zapłacą niższe składki na ZUS
Bardzo mnie cieszy, że projekt „mały ZUS dla małych firm” został zapowiedziany przez premiera jako jeden z pięciu priorytetów rządu – powiedziała PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że projekt jest gotowy i liczy na efektywny i szybki proces legislacyjny.
W sobotę odbyła się konwencja PiS i Zjednoczonej Prawicy pod hasłem „Polska jest jedna”. W jej trakcie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział m.in. niższy ZUS dla małych firm…
Więcej dowiesz się na: https://mambiznes.pl
12 osób aresztowanych w 2017 roku z powodu wycieków z Apple
Apple umieściło we własnym intranecie nową informację dla pracowników, gdzie przestrzega przed skutkami dopuszczania się wycieków na temat przyszłych planów i produktów. Co ciekawe, w 2017 roku firma z Cupertino zdołała złapać na gorącym uczynku aż 27 takich „gagatków”, z czego 12 osób trafiło do aresztu. Żartów więc nie ma.
Apple, jak każdy inny gigant rynku, musi walczyć z przeciekami i osobami, które dopuszczają się takich praktyk. Firma z Cupertino ponownie postanowiła ostrzec własnych pracowników przed konsekwencjami, z którymi muszą się liczyć po dopuszczeniu się wycieków…
Więcej dowiesz się na: http://www.komputerswiat.pl