Z ostatniej chwili

Nowa metoda ataku na konta bankowe! Trojan, Gmail i Android

Ocena czytelników
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Ostatnie kampanie złośliwego oprogramowania które docierały do Waszych skrzynek posługują się wcześniej rzadko spotykanym scenariuszem ataku, w którym przestępcy wykorzystują zaufanie do Google by zainfekować Wasze komórki.

Złośliwe oprogramowanie najczęściej atakuje Wasze komputery, czasami jednak przestępcy są na tyle sprytni że starają się oprócz komputera zainfekować także urządzenie mobilne. Z takim przypadkiem zetknął się dzielny zespół analityków BadCyberLab, naszej niedawno otwartej anglojęzycznej filii. Analitycy podjęli rękawicę i przeanalizowali całą kampanię, której istotną częścią był ciekawy sposób infekowania smartfonów użytkowników w celu kradzieży danych oraz haseł SMS.

Metoda dystrybucji

Zespół BadCyberLab regularnie monitoruje kampanie spamowe w Polsce i za granicą. Ostatnio jego uwagę zwróciła korespondencja podszywająca się m. im. pod Ministerstwo Finansów, która zachęcała odbiorców do uruchomienia złośliwych załączników. Okazało się, że metodą tą dystrybuowane jest złośliwe oprogramowanie o nazwie ISFB (znane także jako Vawtrak (choć zdania w tym względzie są podzielone) lub Gozi), które nastawione jest głównie na atakowanie urządzeń użytkowników bankowości internetowej. Próbka która do nas dotarła wyglądała tak:

Dodatkowe funkcje tego konia trojańskiego to m.in kradzież plików o określonych nazwach (np. *paszport*.jpg), tworzenie i przesyłanie zrzutów ekranów lub sekwencji wideo, udostępnianie połączenia VNC lub rejestrowanie naciskanych przez użytkownika klawiszy.

Atak na smartfony

Kampania Ministerstwa Finansów miała miejsce już miesiąc temu, jednak zainfekowane w niej komputery nadal są celem działań przestępców. Od kilku dni złodzieje stosują nową metodę zachęcenia ofiar do zainfekowania smartfonów. W tym celu użytkownikowi, który zainfekował wcześniej swój komputer oprogramowaniem ISFB, wstrzykiwany jest do przeglądarki złośliwy kod. Co ciekawe, dzieje się w to w momencie korzystania z poczty Gmail – przestępcy wykorzystują w ten sposób zaufanie użytkowników do dostawcy tej usługi.

Fragment artykułu, więcej przeczytasz na: https://zaufanatrzeciastrona.pl

O Legiobiznes.pl

Budowa i tworzenie profesjonalnych, responsywnych (RWD) stron www. Pozycjonowanie SEO, sklepy internetowe eSklep...

Sprawdź także

Wyciekły dane miliona kart płatniczych. Zaklej taśmą diodę zasilania bo Cię podsłuchają! Historia największej kradzieży w historii branży DeFi

Wyciekły dane miliona kart płatniczych. Zaklej taśmą diodę zasilania bo Cię podsłuchają! Historia największej kradzieży w historii branży DeFi

Ocena czytelników [Głosów: 0 Ocena: 0]Wyciekły dane miliona (!) kart płatniczych. Połowa z nich wciąż …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE OGŁOSZENIA