Z ostatniej chwili

Nurtujący temat. Czy trzeba się rozliczyć ze sprzedaży BitCoina?

Ocena czytelników
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Zawsze mnie nurtował temat jak należy rozliczyć przychód ze sprzedaży bitcoinów, czyli wymiany jednostek waluty wirtualnej na walutę krajową lub zagraniczną? Czy firmy muszą płacić podatek VAT z korzystanie z płatności BitCoinem za towary? No i oto efekty grzebania po Internecie. Najnowsze informacje zostały opisane poniżej.

Monitor ogólny programów

Choć bitcoin istnieje już od wielu lat, przepisy dotyczące wirtualnej waluty wciąż są niejasne. Dzięki opinii Ministerstwa Finansów wreszcie jednak wiemy, jak należy rozliczyć się z wirtualnej waluty.

Osoba, która wymienia bitcoiny na walutę krajową lub zagraniczną, musi zapłacić podatek PIT według stawek 18 i 32 proc., zgodnie z przepisami dotyczącymi rozliczania źródła przychodu w formie praw majątkowych.

Równocześnie – zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE – bitcoiny są traktowane jako akceptowany przez część przedsiębiorców środek płatniczy, dlatego też podlegają całkowitemu zwolnieniu z podatku VAT.

Choć rozstrzyga kwestię rozliczania przychodu ze sprzedaży bitcoinów, Ministerstwo Finansów zwraca uwagę na to, że potrzebne jest utworzenie konkretnych definicji i przepisów dotyczących walut wirtualnych, które coraz częściej mogą służyć do kupowania produktów w sieci. Oby jak najszybciej.

Czy sprzedając Bitcoin muszę rozliczyć VAT?

Transakcje dotyczące waluty cyfrowej Bitcoin są popularne w Polsce. Osoby, które uzyskują Bitcoin w sposób pierwotny lub nabywają je po to, aby je sprzedać, są przedsiębiorcami w rozumieniu VAT. Co więcej, z punktu widzenia VAT sprzedaż Bitcoinów jest świadczeniem usługi na rzecz nabywcy.

W sprawie stosowania zwolnienia do takich transakcji wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z 22 października 2015 r. dotyczącym sprawy C- 264/14 Skatteverket vs. David Hedqvist Trybunał stanął na stanowisku, że sprzedaż waluty Bitcoin jest zwolniona z VAT. Zwolnienie potwierdziły również polskie organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji przepisów podatkowych z 6 kwietnia 2016 r., sygn. ILPP5/4512-1-5/16-4/IP. Usługa sprzedaży Bitcoinów korzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7) Ustawy o podatku od towarów i usług. Zwolnienie z VAT oznacza, że sprzedający nie wykazuje podatku VAT należnego przy sprzedaży. Zważywszy na specyfikę giełdowych transakcji dotyczących tej waluty, gdzie nie jest znany nabywca, stosowanie zwolnienia uprościło rozliczenia między sprzedawcą i nabywcą.

Należy też wspomnieć o innym skutku zwolnienia z VAT, jakim jest to, że osoby wykonujące taką działalność nie korzystają z odliczenia podatku VAT. Brak możliwości odliczenia dotyczyłby podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z transakcjami walutą. Potencjalnie mogłoby to dotyczyć kosztów zakupu usług informatycznych wykorzystywanych przy transakcji walutą. Przepisy o VAT wprowadzają jednak dodatkowy warunek pomocniczego – dla głównej działalności – charakteru transakcji zwolnionej, który może mieć wpływ na ewentualne obliczenie podatku VAT niepodlegającego odliczeniu.

W celu szczegółowego określenia skutków podatkowych takich transakcji rekomendowana jest analiza transakcji.

Interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie

W odpowiedzi na wniosek złożony przez kancelarię prawną Czarnik i Wspólnicy w imieniu podatnika, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał w dniu 15 lutego 2016 r. interpretację podatkową w sprawie IPPP3/4512-1005/15-2/RD, w której uznał, że sprzedaż Bitcoin jest zwolniona od podatku VAT. Jest to pierwsza interpretacja podatkowa, która potwierdza korzystne dla podatników stanowisko oraz sposób rozliczenia tego rodzaju transakcji z fiskusem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione zdarzenie przyszłe, w którym podatnik zamierza rozszerzyć zakres prowadzonej działalności gospodarczej poprzez dokonywanie transakcji kupna i sprzedaży jednostek Bitcoin za określoną prowizję (marżę). W tym m.in. dokonywanie transakcji kupna od podatników podatku VAT mających miejsce zamieszkania lub siedzibę poza terytorium Polski oraz dokonywanie transakcji sprzedaży na rzecz podmiotów posiadających miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że Bitcoin może pełnić w obrocie gospodarczym funkcję nośnika wartości pieniężnej oraz środka płatniczego, podobnie jak waluty używane jako prawny środek płatniczy. W konsekwencji czego Dyrektor stwierdził, że zarówno transakcja kupna jednostek Bitcoin od zagranicznego podatnika podatku VAT, jak również transakcja sprzedaży jednostek Bitcoin na rzecz podmiotu krajowego, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, która jednocześnie jest zwolniona od tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT.

Przełamanie dotychczasowej linii interpretacyjnej

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie przełamał tym samym niekorzystną dotychczas dla podatników linię interpretacyjną, zgodnie z którą czynność sprzedaży Bitcoin podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych i nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ponieważ Bitcoin nie jest prawnym środkiem płatniczym. Przykładem takiego stanowiska jest m.in. interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 7 kwietnia 2014 r. w sprawie IPTPP2/443-52/14-6/IR oraz interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 21 czerwca 2013 r. w sprawie IBPP2/443-258/13/ICz.

Opinia radcy prawnego Rafała Bartosika z kancelarii Czarnik i Wspólnicy Spółka Partnerska Radców Prawnych

Nie ulega wątpliwości, że na stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie ogromny wpływ miał wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 22 października 2015 r. w sprawie C‑264/14 – Skatteverket przeciwko Davidowi Hedqvistowi. W przedmiotowym wyroku Trybunał stwierdził, że transakcje dotyczące walut nietradycyjnych, zaakceptowanych przez obie strony transakcji jako alternatywny środek płatniczy wobec prawnych środków płatniczych, których jedynym przeznaczeniem jest funkcja środka płatniczego, stanowią transakcje finansowe w rozumieniu prawa unijnego. W konsekwencji czego, wymiana walut tradycyjnych na Bitcoin i odwrotnie, dokonywana za zapłatą marży wynikającej z różnicy ceny kupna i sprzedaży Bitcoin, stanowi transakcję zwolnioną od podatku VAT na podstawie art. 135 ust. 1 lit. e) dyrektywy 2006/112/WE.

Interpretacja podatkowa wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie jest pierwszą interpretacją podatkową wydaną po wyroku Trybunału w sprawie Bitcoin oraz pierwszą pozytywną interpretacją podatkową w przedmiocie zwolnienia sprzedaży Bitcoin od podatku VAT. Należy spodziewać się, że organy podatkowe zmienią swoje dotychczasowe stanowisko i będą wydawały kolejne pozytywne interpretacje podatkowe. Natomiast wojewódzkie sądy administracyjne, po ewentualnym wznowieniu zawieszonych wcześniej postępowań sądowych, będą uchylały niekorzystne dla podatników interpretacje podatkowe.

Revshare i podatek – czy trzeba się z tego roliczyć?

Podatek trzeba rozliczać i nie warto jest kombinować o czym jeszcze powtórzę pewnie w dalszej części wpisu. Dostaję ostatnio masę pytań odnośnie rozliczenia z Urzędem Skarbowym z dochodów uzyskanych z Revshare i MLM. Można powiedzieć, że to pytanie pojawia się w co drugiej rozmowie czy mailu. W sumie to się nie dziwię, bo kary są duże i nie warto kombinować.

Na wstępie odpowiem na najczęstsze pytanie. Jeżeli wpłacasz np. 1000$ czy 100$ i reinwestujesz to nie musisz się z tego rozliczać. Dopiero kiedy wypłacasz coś na swoje konto bankowe czy procesor płatniczy, podlega to pod rozliczenie.

Podatek Kiedyś

Kilka lat temu w Urzędzie Skarbowym  na pytanie „ Jak można rozliczyć podatek z Revshare”, czy z zarobków w Internecie nie można było uzyskać jednoznacznej odpowiedzi. Były też sytuacje, gdzie odpowiedzi były różne w różnych rejonach Polski. Teraz, kiedy forma zarobku przez Internet jest dość popularna, można z łatwością rozliczyć się w Urzędzie Skarbowym. Kiedy zapytasz o to u siebie w Urzędzie na pewno dostaniesz odpowiedź i pomoc. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rozliczać musisz się z każdej zarobionej złotówki. Dodatkowo każdy indywidualnie musi się dowiedzieć w swoim Urzędzie, czy na pewno wszystko jest dobrze wypełnione. To samo tyczy się rozliczania podatku w MLM.

Ważne!! Przepisy zmieniają się z roku na rok. Nie jestem osobą upoważnioną, aby każdemu z osobna doradzać na temat rozliczania z US. Wszystko co tu opisuję jest wynikiem moich doświadczeń i informacji zaczerpniętych z Urzędu Skarbowego w moim regionie. Dlatego sugeruję zaczerpnąć wiedzy specjalisty, a tym wpisem jedynie chcę Tobie wyjaśnić mniej więcej na czym to wszystko polega.

Co jest potrzebne do rozliczenia się z zarobków Revshare

Każdy musi się rozliczyć raz w roku i to nie jest nowość. Robi się to przy pomocy Pitów, a zazwyczaj jest to PIT – 36. Kiedyś, z tego co pamiętam, rozliczałem się przy pomocy PIT – 37. Rozliczając się z pieniędzy zarobionych w Internecie, będzie Cię interesował dochód i koszty uzyskania. Możesz także poprosić o interpretację indywidualną, ale to są dodatkowe koszta i bardzo długi czas oczekiwania, nawet do  12 tygodni.

Pamiętaj też o tym żeby sprawdzić kwotę wolną od podatku w danym roku, bo te kwoty są co roku inne. Może tak być, że nie przekroczysz w swoich wypłatach tej kwoty jeśli np. dopiero zaczynasz swój biznes w Internecie i nie specjalnie masz na inwestycję czy depozyt w jakieś platformie, programie zarobkowym.

UWAGA!! Ten wpis jest jedynie w celach informacyjnych. Może Ci on dać ogólny zarys tego w jaki sposób możesz się rozliczyć z podatku. Pamiętaj, że nie jestem osobą, która może Ci w tym pomóc bo nie mam takich uprawnień.

Dochód w platformach Revshare

Czym jest dochód chyba każdy wie. Zazwyczaj są to zielone wypłacane na konto bankowe lub procesor płatniczy. W procesorach płatniczych jest jeden mały szczegół czyli prowizja.

Musisz zebrać wszystkie Twoje wypłaty z całego roku, rozliczyć je i tutaj pojawia się pewna niedogodność.  W Polsce nie da się rozliczyć w dolarach, bo przecież mamy nasze pięknezłotóweczki, więc trzeba dolce przeliczyć na złotówki. Najlepiej kierować się kursem dolara z dnia poprzedniego, żeby nie było potem problemów .

Przykład:

W roku 2015 Janek wypłacił 100 000 $ do dnia 20.09.2015. Żeby było wszystko na swoim miejscu to patrzymy na kurs $ z dnia 19.09.2015 – można to sprawdzić np. Tutaj http://www.nbp.pl/?c=/ascx/archa.ascx

Janek trafił na kurs 4,0 więc wyszło mu 400 000 zł przychodu za rok 2015 ( trochę przytulił w tych Internetach).  Dla pewności musisz obliczyć każdy dzień w całym roku, z którego się rozliczasz i sumujesz. W ten sposób policzysz przychód jaki uzyskałeś w danym roku.

Osoba sprzedająca wirtualną walutę płaci PIT według stawek 18 i 32 proc. Jest za to zwolniona z VAT.

Ministerstwo Rozwoju i Finansów rozstrzygnęło, jak rozliczyć przychód ze sprzedaży wirtualnej waluty bitcoin (można za nią kupować i sprzedawać w internecie, bez potrzeby autoryzowania transakcji przelewem bankowym lub kartą kredytową).

– Przychody z wymiany jednostek bitcoin na walutę (krajową lub zagraniczną) co do zasady zaliczane są do źródła przychodu, jakim są prawa majątkowe – wyjaśnił wiceminister finansów Piotr Nowak w odpowiedzi na interpelację poselską nr 6655.

– W praktyce oznacza to, że osoba handlująca cyfrową walutą musi zapłacić podatek według skali, czyli według stawek 18 i 32 proc. Po zakończeniu roku składa zeznanie PIT-36 – mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce.

Dotychczas nie było to jasne, mimo iż bitcoin istnieje od 2009 r. Pojawiały się sprzeczne interpretacje rozliczania cyfrowej waluty. W niektórych fiskus twierdził, że od przychodu z handlu wirtualnymi walutami można płacić 3 proc. ryczałtu.

Ministerstwo wyjaśniło też kwestie rozliczenia VAT, w których także pojawiało się wiele sprzecznych interpretacji. Pomógł w tym wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-264/14 Hedqvist. Trybunał wskazał w nim, że jedynym przeznaczeniem wirtualnej waluty bitcoin jest funkcja środka płatniczego, oraz że jest on akceptowany przez niektórych przedsiębiorców.

„Dla celów opodatkowania VAT bitcoin jest traktowany jak środek płatniczy i podlega zwolnieniu od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Wyrok Hedqvist 264/2014 ma również to znaczenie, że w pewien sposób legitymizuje korzystanie z walut wirtualnych” – napisał wiceminister Nowak.

Ministerstwo podkreśla jednak, że brakuje powszechnie obowiązującej, legalnej definicji waluty wirtualnej (inaczej kryptowaluty lub waluty cyfrowej) – zarówno w prawie międzynarodowym, jak i krajowym. Rząd realizuje program „Od papierowej do cyfrowej Polski”. Grupa ekspertów analizuje różne aspekty związane z tymi walutami, w tym związane z ewentualną regulacją prawną.

–Ministerstwo dostrzegło, że obrót wirtualnymi walutami staje się coraz popularniejszy i nie uniknie już odpowiedzi na pytania związane z ich stosowaniem i rozliczeniem. Mimo iż stanowisko ministerstwa jest cennym wyjaśnieniem dla użytkowników bitcoinów, to niezbędne jest wprowadzenie prawnych regulacji dotyczących kryptowalut – mówi Grzegorz Grochowina.

Bez ryczałtu na sprzedaż bitcoinów

Mamy pierwsze efekty decyzji Głównego Urzędu Statystycznego, zmieniającej klasyfikację sprzedaży bitcoinów w Polskiej Klasyfikacji Działalności. O skutkach podatkowych dla przedsiębiorców informuje kancelaria Czarnik i Wspólnicy.

Jak się okazuje, sprzedaż bitcoinów nie może być już opodatkowana ryczałtem. Wczoraj na stronie kancelarii opublikowana została opinia Rafała Bartosika, radcy prawnego.

„Od 2014 r. Izby Skarbowe potwierdzały, że podatnicy prowadzący działalność polegającą na sprzedaży Bitcoinów mogą korzystać z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 3% przychodu ze sprzedaży Bitcoinów. Było to możliwe dzięki temu, że sprzedaż Bitcoinów była traktowana jako działalność usługowa w zakresie handlu. Stanowisko Izb Skarbowych było potwierdzane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), który kwalifikował sprzedaż Bitcoinów do grupowania PKWiU 47.00.89.0 Sprzedaż detaliczna towarów niekonsumpcyjnych, nieżywnościowych, gdzie indziej niesklasyfikowanych” – pisze Bartosik.

12 grudnia została jednak opublikowana nowa opinia GUS, zgodnie z którą obrót bitcoinami jest klasyfikowany jako „Pozostałe pośrednictwo pieniężne, gdzie indziej niesklasyfikowane”.

„Pośrednictwo pieniężne stanowi usługę finansową. Świadczenie usług finansowych nie może podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowych. Wykaz usług nie objętych ryczałtem zawiera Załącznik nr 2 do ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. u zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W części VIII lp. 36 Załącznika wyłączono z opodatkowania ryczałtem wszystkie usługi zaliczane przez GUS do sekcji K PKWiU. Sekcja ta obejmuje usługi finansowe oraz ubezpieczeniowe, w tym usługi pośrednictwa pieniężnego wykazane w grupowaniu 64.19.30.0 PKWiU” – czytamy na stronie czarnikwspolnicy.pl.

Zmianie ulega zatem dotychczasowa opinia GUS, która była niewątpliwie korzystna dla podatników. Nie ma wątpliwości, że skorzystają z tego urzędy skarbowe.

„Niestety trzeba brać pod uwagę, że organy podatkowe będą mogły posługiwać się nową, niekorzystną opinią GUS również w odniesieniu do działalności prowadzonej przed zmianą stanowiska przez GUS” – czytamy na stronie kancelarii.

Zapowiada się zatem wzrost kosztów prowadzenia działalności związanej ze sprzedażą bitcoinów w naszym kraju, który mogą odczuć zwykli użytkownicy.

Podsumowanie

Czytając te wszystkie opinie można totalnie zgłupieć. W każdej informacji można się doszukać rozbieżności opinii, jedni piszą o ryczałcie 3% (dla osób prowadzących działalność gospodarczą) a inni 18% lub 32%. Wszystkie transakcje w systemach portfelowych są anonimowe, ale według mnie żeby spać spokojnie jednak lepiej zapłacić normalny podatek dochodowy według panujących przepisów, w chwili zamiany kryptowaluty na nasze polskie złotówki, odliczając koszty poniesione na uzyskanie dochodu (trzeba jednak w NBP sprawdzić kurs $ z danego dnia inwestycji) . Trochę liczenia, ale nasze systemy posiadają też historię, co pozwoli na przybliżone obliczenie kosztów przychodu. Jeżeli ktoś z was ma jakąś inną informację proszę o komentarz.

Źródła artykułów:

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/bitcoin-podatek-od-wirtualnej-waluty-wyjasniamy.html

http://accace.pl/newsroom/zapytaj-eksperta/130739/104992/czy-sprzedajac-bitcoin-trzeba-rozliczyc-vat

To już potwierdzone: sprzedaż Bitcoin jest zwolniona od podatku VAT

http://michalwyszynski.pl/podatek-w-revshare/

http://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/311239969-Bitcoin-jaki-podatek-trzeba-placic-od-wirtualnej-waluty.html#ap-1

http://btcpolska.pl/2016/12/22/bez-ryczaltu-na-sprzedaz-bitcoinow/

O Legiobiznes.pl

Budowa i tworzenie profesjonalnych, responsywnych (RWD) stron www. Pozycjonowanie SEO, sklepy internetowe eSklep...

Sprawdź także

Etap Ethereum jest już ustawiony. YieldNodes – aktualizacja luty (Trzeba przeczytać!). Wiadomości ze świata kryptowalut

Etap Ethereum jest już ustawiony. YieldNodes – aktualizacja luty (Trzeba przeczytać!). Wiadomości ze świata kryptowalut

Ocena czytelników [Głosów: 0 Ocena: 0] Etap Ethereum jest już ustawiony Widzieliśmy to już wcześniej, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE OGŁOSZENIA