Ten ransomware stosuje nowe metody atakowania komputerów
W internecie pojawiło się nowe zagrożenie ransomware noszące nazwę AvosLocker. Jest to malware, który próbuje obejść zabezpieczenia chroniące systemy IT przed tego typu atakami, stosując nietypowe i nieznane wcześniej techniki.
Jak donosi Sophos, ransomware pojawił się latem tego roku, funkcjonuje w modelu „ransomware as a service” i jest obsługiwany bezpośrednio przez hakera. Poszukuje on w sieci tzw. brokerów dostępu, którzy wskazują zhakowane już wcześniej systemy i wiedzę o tym, jak można się do nich włamać. Działa więc w podobny sposób jak malware noszący nazwę REvil…
Więcej dowiesz się u źródła >Uwaga na tę aplikację Google Play – zawiera groźny malware
Użytkownicy urządzeń Android muszą się mieć na baczności. Okazuje się, że co najmniej 500 tys. z nich pobrało w ostatnim czasie ze sklepu Google Play aplikację, która zawierała malware Joker.
Wiadomość taką podali informatycy z firmy Pradeo, informując w niej iż chodzi o aplikację Color Message, którą Google usunął natychmiast ze sklepu. Ci wszyscy, którzy pobrali ją wcześniej, proszeni są o jak najszybsze jej odinstalowanie. W przeciwnym przypadku muszą się liczyć z tym, że zostaną zaatakowani i być może hakerzy wejdą w posiadania ich poufnych danych…
Więcej dowiesz się u źródła >PGNiG ostrzega przed oszustami, najczęściej ich celem są seniorzy
Oszuści bardzo często działają w internecie, ale podszywają się też pod sprzedawców i bezpośrednio nachodzą klientów w domu. Pretekstem najczęściej jest oferowanie tańszych usług na dostawę gazu czy prądu. Najlepiej nie wpuszczać takiej osoby do środka i nie podejmować rozmowy na ten temat. Zgodnie z prawem umowa na gaz czy prąd zawarta poza biurem przedsiębiorstwa (np. PGNiG), czyli w domu klienta, jest po prostu nieważna. Jednak jest to sposób na uzyskanie danych osobowych.
Seniorzy mniej chętnie korzystają z internetu, wolą bezpośredni kontakt, dlatego fałszywym akwizytorom łatwiej dokonać oszustwa, kiedy odwiedzają ich w domu. Są mili, uśmiechnięci, oferują umowy na bardzo korzystnych warunkach. Jednak są też bardzo zdeterminowani, by jak najszybciej uzyskać decyzję klienta o zawarciu umowy i wykraść jego dane, które potem mogą posłużyć do zaciągnięcia zobowiązań finansowych w jego imieniu…
Więcej dowiesz się u źródła >
Gartner: Do 2025 r. crackerzy będą w stanie wykorzystać system IT do ataku na człowieka
Na początku lutego br. niezidentyfikowany cracker uzyskał zdalny dostęp do systemu IT w zakładzie uzdatniania wody na Florydzie. Włamując się, próbował zwiększyć ilość wodorotlenku sodu w wodzie do potencjalnie niebezpiecznego dla człowieka poziomu. Zdaniem analityków Gartnera nawet 30% organizacji doświadczy w ciągu 4 najbliższych lat bardzo poważnych naruszeń bezpieczeństwa.
Wspomniane zdarzenie pokazuje, że efektem cyberataków może być nie tylko kradzież informacji. Mogą być one potencjalnie katastrofalne w skutkach dla obywateli ze względu na coraz większą integrację fizycznej infrastruktury krytycznej ze światem cyfrowym…
Więcej dowiesz się u źródła >Cyberbezpieczeństwo w sieci – nowoczesne metody ochrony
Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci? Oto kilka sposób, aby chronić swoje urządzenie przez atakami.
W sieci możemy napotkać coraz bardziej wyrafinowane formy oszustw. Tak samo jak wiele rynków jest zmuszonych do dostosowania się do zmieniających się warunków i coraz większej obecności ludzi w sieci, tak samo „rynek” przestępców cybernetycznych niestety również wpasowuje się w ten trend. Hakerzy i oszuści korzystają z coraz bardziej wyrafinowanych metod na wyłudzanie danych, kradzież tożsamości, oszustwa finansowe i bardziej złośliwe w stylu infekowania komputerów czy urządzeń mobilnych użytkowników. Jak sobie z tym radzić? No trzeba się dostosować i na bieżąco aktualizować swoje zabezpieczenia sieciowe. O jakich zabezpieczeniach mowa? O tym w poniższym artykule…
Więcej dowiesz się u źródła >Potwierdzenie trafienia Pegasusem kolejnej znanej osoby w Polsce. Telefon senatora Krzysztofa Brejzy infekowano aż 33 razy
Po doniesieniach dotyczących infekcji Pegasusem Ewy Wrzosek oraz Romana Giertycha, Associated Press informuje o wielokrotnym uderzeniu w telefon Krzysztofa Brejzy:
Polish Sen. Krzysztof Brejza’s mobile phone was hacked with military-grade spyware nearly three dozen times in 2019 when he was running the opposition’s campaign against the right-wing populist government (…) It’s the third finding by the University of Toronto’s nonprofit Citizen Lab that a Polish opposition figure was hacked with Pegasus spyware from the Israeli hacking tools firm NSO Group…
Więcej dowiesz się u źródła >50 proc. użytkowników nie ma pojęcia, że gra nielegalnie
W czerwcu Instytut Badań Rynkowych i Społecznych oraz Federacja Przedsiębiorców Polskich przeprowadziły badania, z których wynika, że około połowa użytkowników nie ma świadomości, że gra nielegalnie.
Większość z nich przypisuje to niewiedzy o istnieniu legalnych alternatyw, co powinno skłonić przedstawicieli legalnych kasyn internetowych do bardziej zdecydowanych działań i aktywności marketingowej. Ponadto Federacja Przedsiębiorców Polskich wezwała państwo do bardziej aktywnego blokowania dostępu do nielegalnych kasyn internetowych i zaostrzenia przepisów wobec nich.W wyniku pandemii COVID-19 nasiliła się szara strefa hazardu, dlatego obecne regulacje i wymogi nie są wystarczająco skuteczne…
Więcej dowiesz się u źródła >