Z ostatniej chwili
Uber w opałach Przedsiębiorca nie będzie potrzebował pieczątki w urzędzie. E-zwolnienia wejdą w życie 1 grudnia 2018 r. Przepisy o ochronie patentowej

Uber w opałach? Przedsiębiorca nie będzie potrzebował pieczątki w urzędzie. E-zwolnienia wejdą w życie 1 grudnia 2018 r. Przepisy o ochronie patentowej

Rząd planuje atak na Ubera

Odpowiadając na pytanie dotyczące rejestru stron zakazanych, minister cyfryzacji Marek Zagórski powiedział:

W tej chwili rząd pracuje nad dwoma projektami ustaw, które zakładają blokowanie stron internetowych. Jedna to ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, druga to ustawa o transporcie drogowym…

Więcej dowiesz się u źródła >

Już za rok przedsiębiorca nie będzie potrzebował pieczątki, aby załatwić sprawy urzędowe

Do lipca 2019 r. zostaną zniesione wymagania stosowania pieczątki przez obywateli i przedsiębiorców – poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Od tej daty to przedsiębiorca zdecyduje o formie podpisu.

Obecnie wymaganych jest wiele rodzajów stempli tj. Pieczątki firmowej, pieczątki płatnika, pieczątka pracodawcy, pieczątka imiennej, pieczątki wnioskodawcy, pieczątki nagłówkowej. Brak właściwej pieczątki na dokumencie składanym przez przedsiębiorcę może przyczyniać się do przedłużania rozpatrywania spraw nawet odmowy przyjęcia wniosku…

Więcej dowiesz się u źródła >

1 grudnia 2018 to dzień, w którym obowiązkowe e-zwolnienia wejdą w życie, ale…

Przedsiębiorcy (a przynajmniej ich część) specjalnie się tym nie przejmują. Nie muszą zresztą się przejmować, bo za brak gotowości nie czeka ich żadna kara.

Na poważnie mówi się o nich od 2016 roku, a w lipcu tego roku miały na dobre wejść w życie. Tak się nie stało, ale teraz rząd stawia sprawę jasno. E-zwolnienia zastąpią papierowe L-4 na początku grudnia. Choć jest to konkretny termin, część przedsiębiorców specjalnie się tym nie przejmuje…

Więcej dowiesz się u źródła >


Ministerstwo Sprawiedliwości zaskoczone liczbą skarg od małych firm

Firmy z branży budowlanej coraz częściej wysyłają skargi do Ministerstwa Sprawiedliwości. Dotyczą one przede wszystkim podwykonawców. – Wpływa ich ponad 4 tysiące miesięcznie. Przyznam, że mnie samego ta skala zaskoczyła – powiedział wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł dla Rzeczpospolitej.

Nowy projekt Ministerstwa Sprawiedliwości ma wyrównać szansę między koncernami, a podwykonawcami z sektora budowlanego . Konieczność zmian wynikła z bardzo dużej liczby skarg, które trafiały do resortu…

Więcej dowiesz się u źródła >

KE proponuje zmianę przepisów o ochronie patentowej

Obowiązujące w Unii Europejskiej przepisy pozwalają wydłużyć 20-letnią ochronę patentową nowych leków o kolejne 5 lat. Stymuluje to rozwój nowych leków na terenie UE, a także zachęca innowacyjne firmy farmaceutyczne do inwestycji w krajach wspólnotowych. Teraz Komisja Europejska proponuje, by zakres ochrony ograniczyć. W ocenie ekspertów może to zmniejszyć skalę inwestycji na unijnym rynku i powodować, że przedsiębiorstwa farmaceutyczne będą rozwijać nowe produkty poza UE.

Dodatkowe świadectwo ochronne (SPC, Supplementary Protection Certificate) to instrument prawny wprowadzony w Unii Europejskiej blisko 30 lat temu, obecny również w polskim prawie. Jego celem jest wydłużenie 20-letniej ochrony patentowej na szczególnego rodzaju wynalazki, takie jak nowe leki o kolejne 5 lat…

Więcej dowiesz się u źródła >


Sądy w Polsce stają za sprzedawcami omijającymi ustawę o zakazie handlu w niedzielę

To dość ważny wyrok mimo, że w Polsce nie obowiązuje prawo precedensowe, sądy zwracają uwagę na orzeczenia i uzasadnienia wyroków w podobnych sprawach. Sąd Rejonowy w Bartoszycach, który rozpatrywał sprawę jednego ze sprzedawców skierowaną przez Państwową Inspekcje Pracy, uznał go winnym złamania ustawy o zakazie handlu, ale odstąpił od wymierzenia kary.

Skala problemu jest znaczna, inspektorzy PIP skierowali do sądów w całej Polsce 64 wnioski o ukaranie prowadzących sklepy w wolne niedziele, a w przygotowaniu mieli mieć kolejne 50 wniosków. To efekt kontroli przeprowadzanych od maja, jedna z nich miała miejsce w jednym ze sklepów w Bartoszycach…

Więcej dowiesz się u źródła >

Nieuznanie reklamacji klienta nie musi skończyć się sprawą w sądzie

Zainteresowanie zakupami online w Unii Europejskiej stale rośnie. Rynek e-commerce pnie się w górę zarówno jeśli chodzi o liczbę sklepów (tylko w Polsce zarejestrowało się ich już ponad 30 tysięcy) ale i skalę transakcji (szacunkowo wartość rynku e-commerce w naszym kraju przekroczyła już 40 miliardów złotych). Jak podaje raport Consumer Conditions Scoreboard 2017, 57% kupujących z UE co najmniej raz dokonało zakupów w sieci. E-sklepy mogą dodatkowo korzystać np. na ostatnio wprowadzonym w naszym kraju zakazie handlu w niedzielę.

Wzmożony ruch w internetowych zakupach niesie ze sobą także coraz więcej przypadków reklamacji towarów zgłaszanych przez klientów. Nie każda zostaje jednak zawsze uznana przez sprzedawcę. Co wtedy, szczególnie gdy problem dotyczy uwag od konsumenta z innego kraju, niż w ten w którym zarejestrowaliśmy sklep?…

Więcej dowiesz się u źródła >

O Legiobiznes.pl

Budowa i tworzenie profesjonalnych, responsywnych (RWD) stron www. Pozycjonowanie SEO, sklepy internetowe eSklep...

Sprawdź także

Własna działalność – jak rozliczyć PIT za za 2019 rok Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną Skarbówka może działać wstecz Kwota wolna od podatku

Własna działalność – jak rozliczyć PIT za za 2019 rok? Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną? Skarbówka może działać wstecz? Kwota wolna od podatku

Własna działalność – jak rozliczyć PIT za 2019 rok? Terminy, zmiany, zasady Nowy rok, a …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE OGŁOSZENIA