Ukraińska policja: mamy pierwsze sukcesy w walce z ransomwarem Petya
Ukraińska policja prowadzi intensywne badania mające wyjaśnić, kto i w jaki sposób przeprowadza ataki wykorzystujące ransomware znany pod różnymi nazwami, takimi jak Petya, NotPetya, Diskcoder.c, ExPetr oraz PetrWrap. Są już wyniki badań wskazujące, jak takie ataki były przeprowadzane.
Okazuje się, że hakerzy wykorzystywali do tego celu serwery będące w posiadaniu ukraińskiej firmy M.E.Doc (nazwa pochodzi od słów My Electronic Document). Świadczy ona bardzo popularne w tym kraju usługi biznesowe, takie jak sporządzanie raportów finansowych, rozliczenia podatkowe oraz zarządzanie dokumentami. Policja donosi, że zarekwirował już wiele serwerów należących do tej firmy i obecnie wnikliwie je bada.
Według pierwszych doniesień hakerzy mieli zaatakować te serwery i tak je przekonfigurować, że wykonywały one automatycznie update oprogramowania używanego przez ich klientów…
Czytaj więcej na: http://www.computerworld.pl
Film z wejścia uzbrojonych cyberpolicjantów do serwerowni M.E.DOC
Ta firma (nieświadomie) ze względu na swoje zaniedbania umożliwiła infekcję NotPetyą (a prawdopodobnie także wykradającym dane trojanem) ponad 2000 firm na Ukrainie i powiązanych z nimi podmiotów w 54 krajach, w tym w Polsce.
Źródło: https://niebezpiecznik.pl
Europa idzie na „wojnę” z amerykańskimi korporacjami
Problemy w UE ma nie tylko Google, Facebook czy Uber, ale po dzisiejszych posiedzeniach plenarnych w Parlamencie Europejskim wszystkie globalne firmy, działające na terenie Unii Europejskiej.
Zacznijmy od końca. UE chce, aby wszystkie firmy, o obrotach powyżej 750 milionów euro, ujawniały publicznie informacje, jak wysokie płacą podatki i gdzie, ujawniać mają też informacje o podatkach płaconych poza UE.
Po co? UE szacuje, że państwa członkowskie tracą rocznie od 50 do 70 miliardów przychodów poprzez uchylanie się od opodatkowania przez globalne firmy. Jak czytamy w sprawozdaniu do wniosku o zmianę dyrektywy PE, w sprawie ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały, UE chce te pieniądze zatrzymać w krajach, gdzie dana firma działa i czerpie dochody.
Przejrzystość jest konieczna do sprawnego funkcjonowania jednolitego rynku. W ostatnich latach wyzwania związane z unikaniem opodatkowania osób prawnych znacznie wzrosły i budzą duże obawy w Unii i na całym świecie. Rada Europejska w swoich konkluzjach z dnia 18 grudnia 2014 r. uznała, że istnieje pilna potrzeba kontynuowania prac nad zwalczaniem unikania opodatkowania zarówno na szczeblu globalnym, jak i unijnym. Komisja w swoich komunikatach zatytułowanych „Program prac Komisji na 2016 r. – Czas na nieprzeciętne działania” 16 i „Program prac Komisji na 2015 r. – Nowy początek” 17 uznała za priorytet potrzebę przejścia na system, w którym kraj generowania zysków jest również krajem opodatkowania. Komisja uznała również za priorytet potrzebę udzielenia odpowiedzi na apel obywateli europejskich o przejrzystość oraz potrzebę podjęcia działań stanowiących wzór do naśladowania dla innych państw. Istotne jest, aby przejrzystość uwzględniała wzajemność w stosunkach między konkurentami…
Czytaj więcej na: http://antyweb.pl
Unia Europejska chce wydłużyć czas użytkowania sprzętu elektronicznego
Rezolucja Parlamentu Europejskiego sugeruje wprowadzenie nowych ważnych regulacji prawnych, które mają ograniczyć monopol producentów na naprawy urządzeń i wydłużyć czas ich życia.
Urządzenia elektroniczne powinny być trwałe i łatwe do zreperowania w przypadku uszkodzenia, a przepisy prawne powinny zachęcać lub zmuszać producentów do praktycznego wdrożenia takiej zasady, uznali posłowie z Paramentu Europejskiego.
Przez wprowadzenie odpowiednich regulacji chcą oni zapobiec sytuacji, gdy czas życia sprzętu i oprogramowania jest sztucznie planowany tak by zmuszał on użytkowników do wymiany produktów na nowe po upływie określonego czasu. A wskutek tzw. konsumeryzacji IT często dotyczy to również oprogramowania i sprzętu wykorzystywanego w biznesie.
Jeden z elementów rekomendacji ma zapobiec sytuacji, gdy wskutek ujawnionej wady sprzęt musi zostać wycofany z rynku, jak to miało miejsce w przypadku Galaxy Note7. Rekomendacja wymaga by zainstalowane akumulatory można było wymieniać chyba, że jakieś dobrze uzasadnione względy bezpieczeństwa wymagają ich integracji z urządzeniem…
Czytaj więcej na: http://www.computerworld.pl