Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej kasy fiskalne online
To już niedługo, kolejny sposób na uszczelnienie podatku VAT wejdzie w życie, tym razem w postaci powszechnego obowiązku korzystania w handlu i usługach wyłącznie z kas online. Dziś polski rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach, przedłożony przez ministra finansów.
Na szczęście proces wdrażania nowych przepisów rozłożony zostanie w czasie. W pierwszej kolejności obowiązek ten będzie dotyczył branż, w których dochodzi do największych nadużyć (firmy świadczące usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne oraz dokonujących sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego oraz gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych)…
Więcej dowiesz się na: http://antyweb.pl
Rząd przyjął projekt noweli ustaw wprowadzających kasy online
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz ustawy Prawo o miarach, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Według nowych przepisów, wprowadzone zostaną kasy online, które będą wyposażone w funkcję umożliwiającą przekazywanie – w sposób automatyczny i bezpośredni – danych do szefa Krajowej Administracji Skarbowej (szef KAS). Rozwiązanie to zwiększy bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz przyczyni się do uszczelnienia systemu podatkowego w zakresie podatku VAT.
„Proces wymiany kas rejestrujących starego typu na kasy online będzie rozłożony w czasie, przy czym niektóre branże, w których wykryto największe nadużycia, objęte zostaną obowiązkiem stosowania tylko kas online. Rozwiązanie to zwiększy bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz przyczyni się do uszczelnienia systemu podatkowego w zakresie podatku VAT” – czytamy w komunikacie…
Więcej dowiesz się na: https://mambiznes.pl
MF chce zachęcić firmy do przyznawania się do błędów
Firma, która na początku kontroli celno-skarbowej sama skoryguje deklarację, zapłaci fiskusowi niższą karę – pisze piątkowa „Rzeczpospolita”.
Jak czytamy w gazecie, Ministerstwo Finansów przygotowało rozwiązanie, które ma skrócić czas kontroli i oszczędzić prace skarbówce. „Ten, kto na początku przyzna się do błędu i skoryguje swe deklaracje, zapłaci 15 proc. sankcji, liczonej od kwoty zaległości podatkowych. Teraz wynosi ona 20 proc. Tyle samo płacą firmy, które do ostatniej instancji spierają się z fiskusem i korektę do zeznania składają dopiero po zakończeniu kontroli” – napisano. Dodano, że ministerstwo uważa, że obniżka zachęci krnąbrnych podatników do szybszego zakończenia sporu…
Więcej dowiesz się na: https://mambiznes.pl
Czy w Polsce mamy dobre warunki dla prowadzenia działalności gospodarczej?
Pod względem prawnego i instytucjonalnego otoczenia biznesu jest jeszcze wiele do nadrobienia. Takie wnioski płyną z analizy międzynarodowych rankingów gospodarczych, gdzie w trzech z czterech zestawień, Polska osiągnęła gorszy wynik niż rok wcześniej.
W roku 2017 Polska była jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Unii Europejskiej, zaraz obok Irlandii (7,8% wzrostu), Rumunii (7% wzrostu), Malty (6,6%) czy Estonii (4,9%). Można wnioskować, że wzrost polskiego PKB to przynajmniej w pewnym zakresie efekt sprzyjającej koniunktury w Europie. Z drugiej strony jednak, gorsze wyniki w tegorocznych rankingach to zdaniem ekspertów ZPP niepokojący symptom, świadczący o niewystarczającym tempie wprowadzania w życie korzystnych dla biznesu zmian regulacyjnych…
Więcej dowiesz się na: http://di.com.pl
Firma za granicą a PIT w Polsce – jak rozliczyć?
Zyski z prowadzonej przez polskiego podatnika za granicą firmy podlegają innemu rozliczeniu podatkowemu, niż odpowiadające im zyski z przedsiębiorstwa krajowego. Regułą będzie konieczność wykazania zysku (dochodu) zagranicznego również w Polsce i opodatkowanie ich zgodnie z polskimi zasadami. Inaczej sytuacja wygląda u podatników, którzy zamiast prowadzić za granicą jednoosobowe działalności, zdecydują się na założenie tam spółek.
Decydującym przy przygotowaniu rocznego rozliczenia PIT w Polsce polskiego rezydenta podatkowego (czyli osoby rozliczającej całość swoich zarobków w Rzeczypospolitej) jest ustalenie, czy działalność prowadzona jest wyłącznie w Polsce, wyłącznie za granicą, czy zarówno w kraju, jak i za granicą…
Więcej dowiesz się na: https://mambiznes.pl
Przeglądanie telefonu współmałżonka bez jego zezwolenia będzie karalne
Jak donosi serwis „Business Insider” Arabia Saudyjska wprowadza przepisy, które umożliwią karanie osób przeglądających zawartość telefonu lub komputera współmałżonka bez jego zgody. Kary tradycyjnie surowe – grzywna ok. 133 tys. dol. lub rok więzienia. Albo jedno i drugie.
Karane będzie więc „przeglądanie, przechwytywanie lub odbieranie danych przesyłanych za pośrednictwem sieci informacyjnej, lub komputera bez uzasadnionego upoważnienia jest zabronione„…
Więcej dowiesz się na: http://www.chip.pl
Nie będzie już mandatów za brak dowodu rejestracyjnego lub polisy OC w samochodzie
Długo oczekiwana wiadomość przez kierowców, jeszcze w tym roku mają wejść w życie przepisy, które zniosą obowiązek posiadania dowodu rejestracyjnego czy polisy OC w samochodzie podczas kontroli policji.
Obowiązek ten wynika z art. 95 kodeksu wykroczeń, który przewiduje kary finansowe za brak wymaganych dokumentów podczas kontroli. Zaliczają się do nich prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy polisa OC. Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna trwają już prace nad zmianą tych przepisów, dzięki czemu te dwa ostatnie dokumenty policja będzie sprawdzać sama w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Co najważniejsze, nie będzie to konieczne nawet w przypadku, gdy jedziemy samochodem małżonka, firmowym bądź kolegi…
Więcej dowiesz się na: http://antyweb.pl
Zaczekaj z założeniem firmy, a nie zapłacisz składek na ZUS
Myślisz o założeniu firmy w najbliższym czasie? Ze złożeniem stosownych dokumentów warto poczekać do końca kwietnia. Osoby, które to zrobią zostaną zwolnione na pół roku z z płacenia składek na ZUS.
Od kiedy nowe zasady opłacania składek na ZUS? Kiedy wchodzi w życie półroczne zwolnienie z ZUS dla młodych biznesów? Te pytania zadawały osoby, które nosiły się zamiarem założenia firmy, ale czekały na wejście w życie uchwalonych przez Sejm przepisów. Termin ten nieznacznie się wydłużył przez poprawki w senacie i moment podpisu ustawy przez prezydenta…
Więcej dowiesz się na: https://mambiznes.pl
Jak i dlaczego warto założyć własny biznes na Ukrainie?
Ukraina to kraj, który w ostatnim czasie przeżył wiele trudności. – Na chwile obecną rynek ukraiński jest na etapie wczesnego rozwoju. Gospodarka zaczyna się rozkręcać, co raz więcej inwestorów wchodzi do Ukrainy, pomimo że wojna wciąż trwa – mówi Dmytro Furchak, specjalista ds. doradztwa biznesowego przy Polsko-Ukraińskiej Izbie Gospodarczej.
Wraz z rozwojem gospodarki, Ukraina staje się coraz lepszym miejscem do założenia własnego biznes, ale również do ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców właśnie do tego kraju. Tym bardziej, że prawo ukraińskie związane z biznesem, w wielu miejscach jest bardzo zbliżone do polskiego. – Na Ukrainie w ciągu ostatnich 2-3 lata dokonano więcej pozytywnych zmian dla przedsiębiorcy niż w ciągu poprzednich 20 lat. Na chwilę obecną ustawodawstwo Ukrainy bardzo dobrze reguluje działalność Spółek, szczegółowy nacisk w tej sprawie idzie na chronienie inwestycji zagranicznych – mówi Mykola Lysenko dyrektor Ukrainian Business Center w Warszawie…
Więcej dowiesz się na: https://mambiznes.pl