Z ostatniej chwili

Wzrost cen kryptowalut, szczególnie Bitcoina. Blockchain – prawo dla ważnych technologii.

Kupuj bitcoina, sprzedaj bitcoina – fascynujące, ilu mamy teraz speców od kryptowalut

Korekta? Jak to korekta!? Pewnie nie brakuje osób, które reagowały w ten sposób, gdy widziały, że kurs najpopularniejszej obecnie kryptowaluty spada. Dopiero co weszli w tę inwestycję, liczyli na szybkie i duże pieniądze, a tu taka niemiła niespodzianka. Oczywiście nie brakuje głosów otuchy: spokojnie, to normalne, zaraz wracamy do wzrostów – kurs Północ! Nasilają się dyskusję, widać wyraźnie, że przybyło speców od finansów.

Bitcoin w końcu potaniał. Piszę „w końcu”, bo w ostatnich tygodniach jego wspinaczka była tak imponująca, że przykuł uwagę mediów, inwestorów oraz analityków na świecie. Wszędzie o nim mówiono, zdecydowanie wykroczyło to poza ramy biznesu i nowych technologii. Kilka dni wystarczyło, by zaobserwować jego „moc”: przebił granicę 2 tysięcy dolarów, potem było 2200, 2500, 2700. I gdy wydawało się, że zaraz przekroczy próg 2800, a potem pewnie 3 tysięcy dolarów za bitcoina, kurs się załamał. Spadł o kilkaset dolarów. Początek ostrych spadków? Może – nie jestem specjalistą (wróżem), by się wypowiadać. Na razie sytuacja się stabilizuje, bitcoin znowu rośnie…

Czytaj więcej na: http://antyweb.pl

Dobry czas dla bitcoinów – ogromny skok wartości

Cena bitcoinów podwoiła się w roku 2017. Według Coindex, Bitcoiny kosztują obecnie 2483 dolary per jeden bitcoin. To rekordowa cena – waluta od początku bieżącego roku skoczyła więcej niż dwukrotnie, bowiem na początku 2017 roku kosztowała ok. tysiąca dolarów za Bitcoina. Barierę 2 tys. dolarów przekroczyła w zeszłą sobotę.

Ten skok finansowy pociągnął za sobą także rosnące zainteresowanie w stosunku do innych cyfrowych walut, np. Ethereum i Ripple. Ethereum od początku bieżącego roku skoczyło z 8,24 dolara do 203,30 dolara za jedną jednostkę. Ceny zaczęły raptownie rosnąć w okolicach marca bieżącego roku. Bitcoin zaś wzrasta ostatnio niemal cały czas…

Czytaj więcej na: http://www.komputerswiat.pl

Rosnący kurs Bitcoina szansą dla wierzycieli giełdy Mt. Gox

Niemożliwe wydaje się możliwe? Dotychczasowe rekordy kursu Bitcoina dają realną szansę wierzycielom upadłej giełd Mt. Gox na odzyskanie swoich pieniędzy.

Ostatni, gwałtowny skok kursu bitcoina może dać szansę wszystkim tym, którzy utracili swoje środki w wyniku bankructwa słynnej i zarazem niesławnej giełdy Mt.Gox. Jej właściciel, Mark Kerpeles, nie wyklucza takiej możliwości. Ma on zamiar rozdzielić pomiędzy wierzycieli pozostałe 202 185 bitcoinów, zakładając, że osiągną one 100% wartości początkowych roszczeń.

Przypomnijmy. Mt. Gox. powstał 17 lipca 2010 roku. Była to jedna z pierwszych giełd bitcoinowych i oczywiście w tamtych czasach bezapelacyjnie największa (w 2013 roku Mt. Gox odpowiadał już za 70% światowego wolumenu handlowego BTC).

Wszystko zapowiadało się bardzo obiecująco – Bitcoin był w początkowych fazach swojego rozwoju i bardzo szybko zyskiwał na wartości. Niestety, niespełna po trzech latach działalności giełdy, zaczęły pojawiać się pierwsze problemy w jej funkcjonowaniu. Klienci borykali się nieustannie z realizacją wypłat w dolarach. 7 lutego 2014 roku, giełda zwiesiła również możliwość wypłat BTC.

Niespełna dwa tygodnie później Mt. Gox zawiesił zupełnie swoją działalność. Kerpeles zadeklarował, iż giełda stała się ofiarą ataku hackerskiego, w którego wyniku utraciła łącznie 850 tyś bitcoinów (z czego 750 tyś BTC należących do klientów i 100 tyś. z prywatnego portfela giełdy)…

Czytaj więcej na: http://bitcoin.pl

Blockchain i waluty cyfrowe – dlaczego warto tworzyć mądre prawo dla ważnych technologii

Wraz z rozwojem technologii obserwujemy powstawanie nowych aktów prawnych – na poziomie krajowym czy w Unii Europejskiej – a także całych działów prawa. Rozwijają się nowe społeczności, które tworzą pierwsze zręby dobrych praktyk, kodeksów, wspólnie pomagają instytucjom publicznym w zrozumieniu, czym jest dana technologia, jakie wyzwania i szanse może nieść dla systemu prawnego. Tak jest w przypadku technologii blockchain.

Polska jest jednym z liderów wdrażania przyjaznego środowiska dla rozwiązań blockchain, nie tylko w zastosowaniach sektora prywatnego, ale również potencjalnie w usługach i rejestrach publicznych. Dzieje się to za sprawą takich inicjatyw jak Strumień Blockchain i Kryptowaluty przy Ministerstwie Cyfryzacji oraz dzięki innym powstającym w Polsce grupom roboczym, centrom i akceleratorom technologii blockchain. Zespoły badawcze stworzyły takie podstawowe dokumenty jak Leksykon pojęć na temat technologii blockchain i kryptowalut, Przegląd polskiego prawa w kontekście zastosowań technologii rozproszonych rejestrów oraz walut cyfrowych czy Kanon dobrych praktyk podmiotów rynku kryptowalutowego w Polsce[1] .

Polscy prawnicy dostrzegają potencjał innych niż Bitcoin protokołów opartych na blockchain. Ciekawe problemy stoją przed poszukującymi kontekstu prawnego dla smart kontraktów opartych na Ethereum czy dla Zdecentralizowanych Autonomicznych Organizacji służących jako cyfrowy substytut osób prawnych i innych zrzeszeń. Potencjalne możliwości smart kontraktów trzeba traktować szeroko, jako nie tylko zastąpienie istniejących relacji kontraktowych, ale potencjalne zautomatyzowanie rozliczania wiązek rozdrobnionych praw majątkowych wielu podmiotów, jak na przykład w przypadku opłat licencyjnych za korzystanie z utworów (tantiemy). Prawnicy przyzwyczajeni do kontraktów opartych na słowie pisanym stoją przed dużym wyzwaniem, jakim jest myślenie w kategoriach języka kodowania.

Dla wdrażania rozwiązań opartych na technologiach blockchain istotna jest świadomość aktualnej linii orzeczniczej i interpretacyjnej w sprawach podatkowych, w tym podatku VAT. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał już pierwsze orzeczenia na ten temat (por. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 22 października 2015 r. w sprawie SKatteverket/David Hedqvist (C-264/14)), które pomagają ustalić zakres obowiązku podatkowego przy transakcjach w walutach cyfrowych…

Czytaj więcej na: http://di.com.pl

O Legiobiznes.pl

Budowa i tworzenie profesjonalnych, responsywnych (RWD) stron www. Pozycjonowanie SEO, sklepy internetowe eSklep...

Sprawdź także

Bitcoin czy przed nami nowe horyzonty BlackRock rozpoczyna zakupową gorączkę BTC

Bitcoin: czy przed nami nowe horyzonty? BlackRock rozpoczyna zakupową gorączkę BTC

Bitcoin: czy przed nami nowe horyzonty? Wzywaliśmy do cierpliwego podejścia HODLing, jeśli chodzi o Bitcoin. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE OGŁOSZENIA