Do 2 lat więzienia za nielegalne udostępnianie treści telewizyjnych
Do prokuratury trafił akt oskarżenia przeciwko Pawłowi K., któremu zarzucono nielegalne udostępnienie – za pośrednictwem Facebook – relacji telewizyjnych z październikowej gali KSW 36 „Trzy Korony”. Wartość strat operatora wyceniona została na około 636 tys. zł. Mężczyźnie grozi do 2 lat więzienia.
Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie przeprowadził w specjalny dział Prokuratury zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości we współpracy z Biurem do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. W toku postępowania zabezpieczono komputery i nośniki danych, po analizie których potwierdzono dokonywanie streamingu przez oskarżonego.
Źródło: http://interaktywnie.com
E-recepta nabiera tempa
Podczas konferencji Akademia CSIOZ, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia ogłosiło publikację pierwszej wersji dokumentacji integracyjnej do e-recepty. To konkret, na który interesariusze informatyzacji polskiej służby zdrowia czekali z niecierpliwością.
Dwudniowa konferencja, która miała miejsce w ubiegłym tygodniu, poświęcona wdrażaniu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej i szerzej informatyzacji polskiej służby zdrowia, to pierwsze tego typu wydarzenie organizowane przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Spotkanie było platformą wymiany doświadczeń podmiotów leczniczych z informatyzacji placówek, sukcesów wdrożeń regionalnych platform e-zdrowia oraz okazją do omówienia problemów, z którymi ochrona zdrowia styka się na co dzień w procesie informatyzacji.
Nowa metodyka – nowe szanse
Jak dziś wygląda stan informatyzacji służby zdrowia w Polsce?
Cel, który należy osiągnąć, jest wyraźnie sprecyzowany: możliwość generowania wystandaryzowanej dokumentacji medycznej o pacjencie w postaci elektronicznej, dostępnej dla wszystkich pracowników medycznych w razie potrzeby, „wędrującej” za pacjentem”. W ujęciu szerszym – transgraniczność tej dokumentacji, by mogła ona, przynajmniej z podstawowymi informacjami o pacjencie, podróżować za nim po Europie…
Czytaj więcej na: http://www.computerworld.pl
Ustawa abonementowa. Operatorzy zwracają się do KE
W ocenie siedmiu izb branżowych telekomunikacji i mediów nowelizacja tzw. „ustawy abonamentowej”, zobowiązująca dostawców płatnej telewizji do przekazywania danych abonentów w celu ściągania abonamentu RTV, może być niezgodna z prawem unijnym. Izby wystosowały wniosek do Komisji Europejskiej o podjęcie interwencji w tej sprawie.
– Pragniemy wskazać, że środowisko telekomunikacyjne wyraża głębokie zaniepokojenie i wątpliwości odnośnie zgodności projektu z regulacjami prawnymi oraz wspólnymi wartościami przyjętymi przez Państwa Członkowskie UE. Nasze zastrzeżenia przekazaliśmy bezpośrednio twórcom projektu, jako uczestnicy konsultacji publicznych w ramach procesu legislacyjnego. Skala potencjalnych zagrożeń związanych z projektem wymaga stanowiska Komisji Europejskiej – napisano we wspólnym wniosku.
Izby zwracają uwagę na następujące obszary potencjalnych niezgodności:
1. Wprowadzenie nowej pomocy publicznej bez zgłoszenia Komisji Europejskiej:
Założenia projektu zmieniają w istotny sposób zasady wsparcia udzielanego mediom publicznym. Obecnie do uiszczania opłaty zobowiązani są użytkownicy odbiorników radiowo – telewizyjnych, którzy dokonali ich rejestracji. Po wejściu w życie projektu, kryterium wyznaczania osób zobowiązanych znacząco się zmieni, gdyż będzie dodatkowo obejmowało abonentów usługi płatnej telewizji. Tegu typu rozwiązanie należy uznać za wprowadzenie nowej pomocy publicznej. Zgodnie z odpowiednimi regulacjami UE nowa pomoc publiczna nie może zostać wprowadzona w życie do czasu podjęcia przez Komisję decyzji zezwalającej na taką zmianę.
Tymczasem ustawodawca z góry założył, że nie będzie zgłaszał projektu ustawy Komisji Europejskiej, aby ta mogła podjąć stosowną decyzję. Dodatkowo, domniemanie przyjęte w ustawie, zakładające że posiadanie umowy na usługę telewizji jest równoznaczne z używaniem odbiornika radiowo-telewizyjnego jest niemożliwe do obalenia i stanowi fikcję prawną. Konsekwencją tej fikcji jest istotne zwiększenie liczby osób zobowiązanych do płacenia opłaty abonamentowej. Każdy abonent płatnej usługi telewizji będzie bowiem de facto zobowiązany do jej uiszczania, niezależnie od tego czy odbiornika radiowo – telewizyjnego rzeczywiście używa, czy też nie…
Czytaj więcej na: http://interaktywnie.com