Z ostatniej chwili
ACTA 2 zagraża wolności słowa. Jak rozwiązać spór przed sądem polubownym Nowe regulacje dotyczące dokumentacji pracowniczej

ACTA 2 zagraża wolności słowa. Jak rozwiązać spór przed sądem polubownym? Nowe regulacje dotyczące dokumentacji pracowniczej

FELIETON: ACTA 2 zagraża wolności słowa

Dyrektywa o zmianach w prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym wzbudza kontrowersje od swojego powstania. W CHIP-ie piszemy o tej sprawie systematycznie od kwietnia. Przeciwko dyrektywie protestują organizacje pozarządowe, internauci i przedsiębiorcy. A tzw. trialog, czyli Rada Europejska z ministrami i szefami rządów państw członkowskich w porozumieniu z przedstawicielami Parlamentu i Komisji Europejskiej, rozpoczyna decydującą fazę dyskusji, której stawką jest przyszłość wolności słowa w internecie.

Istniejące przepisy już dziś pozwalają domagać się swoich praw w przypadku wykorzystania chronionego utworu. Bogusław Chrabota, redaktor naczelny Rzeczpospolitej, a jednocześnie prezes Izby Wydawców Prasy, w wywiadzie dla Onetu stwierdził, że postępowania w takich sprawach są z reguły nieskuteczne…

Więcej dowiesz się u źródła >

ACTA 2: wyciekła propozycja Komisji Europejskiej dotycząca artykułu 13

Serwis Politico opublikował propozycję Komisji Europejskiej, która będzie dyskutowana 13 grudnia podczas posiedzenia tzw. trialogu m.in. w sprawie zmian w prawie autorskim. Chodzi o artykuł 13, w którym mowa o treściach publikowanych przez użytkowników w serwisach internetowych.

Komisja Europejska proponuje dodanie 4 nowych punktów, które precyzują sposób reakcji portali internetowych na naruszenia zgłaszane przez właścicieli praw autorskich. W punkcie 13.6 Komisja Europejska proponuje, aby portale miały obowiązek nie tylko usuwać zgłaszane treści, ale także „podejmować największe starania w celu zapobiegania ich ponownemu udostępnianiu w przyszłości”…

Więcej dowiesz się u źródła >


Poradnik: jak rozwiązać spór przed sądem polubownym IGBiNT?

Zapraszamy do naszego poradnika – krok po kroku – jak zgodnie z przepisami KPC poddać spór pod rozstrzygnięcie sądu polubownego IGBiNT.

Zanim zaczniesz – co z moją prywatnością?

Wiele zależy od przyszłego regulaminu sądu polubownego przy IGBiNT. O ile wybrany arbiter zobowiązany jest do poufności, już ze względu na sam charakter swojej funkcji, o tyle nawet tak istotny element arbitrażu, którym jest poufność postępowania, może być różnie przewidziany w regulaminach sądów arbitrażowych…

Więcej dowiesz się u źródła >

Wejdą nowe regulacje dotyczące dokumentacji pracowniczej

Każda firma posiada i przetwarza dokumenty zawierające informacje o różnym stopniu poufności, do których należy zaliczyć dokumentację pracowniczą. Ważną kwestią jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Obowiązujące prawo nie przystaje do rzeczywistości. Od 1 stycznia 2019 roku zaczną obowiązywać jednak znowelizowane przepisy, dotyczące prowadzenia akt pracowniczych.

Zgodnie z nowymi regulacjami, okres przechowywania dokumentacji pracowniczej zostanie określony w sposób jednoznaczny, i będzie on wynosił 10 lat liczonych od końca roku, w którym ustał stosunek pracy. Nowy termin będzie dotyczył dokumentacji pracowników zatrudnionych od 1 stycznia 2019 r…

Więcej dowiesz się u źródła >

Poznaj młodszą siostrę RODO

Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa wprowadza nowe wymagania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa informacji, zarządzania ryzykiem i zgłaszania incydentów przez firmy realizujące kluczowe dla państwa działania, takie jak dostarczanie energii czy ochrona zdrowia. Obejmuje także podmioty dostarczające usługi cyfrowe.

Z raportu zatytułowanego „Cyberbezpieczeństwo 2018” wynika, że przez cyberataki 44% przedsiębiorstw poniosło straty finansowe, natomiast 62% odnotowało zakłócenia i przestoje funkcjonowania. Co trzeci ankietowany padł ofiarą ransomware – czyli szyfrowania dysku.  Ponadto 1/5 średnich i dużych przedsiębiorstw nie zatrudnia specjalisty od cyberbezpieczeństwa, a 46% nie ma operacyjnych procedur reakcji na incydenty…

Więcej dowiesz się u źródła >


Ustawa o cyberbezpieczeństwie i widmo wysokich kar

Interpretacja przepisów ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz krótki czas na wypełnienie zadań nałożonych przez ustawodawcę przysparzają przedsiębiorcom problemów. Kary finansowe za niewykonanie obowiązków wynikających z ustawy grożą zarówno firmom objętym legislacją, jak i tym zajmującym kierownicze stanowiska.

Zgodnie z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która weszła w życie 28.08.2018 r., sankcje finansowe grożą OUK – objętym ustawą operatorom usług kluczowych oraz osobom zajmującym kierownicze stanowiska, którzy nie dopełnili swoich obowiązków…

Więcej dowiesz się u źródła >

Weszła w życie nowelizacja prawa telekomunikacyjnego, która ukróci naciąganie na usługi Premium SMS

Wczoraj weszła w życie nowelizacja prawa telekomunikacyjnego, która wprowadza kilka ważnych zmian dla konsumentów, korzystających z usług naszych telekomów, jak i zaczął obowiązywać system powiadamiania o zagrożeniach „Alert RCB” już w pełnej funkcjonalności.

Jakie to zmiany? Przede wszystkim od teraz, przy każdej nowej umowie o świadczenie usług telekomunikacyjnych będzie można zablokować usługi Premium korzystając z nowego progu kwotowego – 0 zł, który pojawił się obok dotychczasowych – 35, 100, 200 zł…

Więcej dowiesz się u źródła >

Egipt grozi pozwem Apple

Apple jest weteranem nie tylko branży technologicznej, ale też batalii sądowych. Firma może zostać jednak zmuszona do sądzenia się nie z konkurencyjną korporacją, a z państwem. Egipt uważa, że Apple stosuje na jego terenie nielegalne praktyki.

Apple może zostać pozwany przez Egipt. Egipska instytucja ochrony konkurencji (ECA) oskarżyła firmę z Cupertino o złamanie krajowych przepisów dotyczących nakładania ograniczenia na lokalnych sprzedawców detalicznych. Gigant z Cupertino ma teraz dwa miesiące na zakończenie procederu, który egipski rząd określa jako „niesprawiedliwe warunki dystrybucji dla sprzedawców detalicznych”…

Więcej dowiesz się u źródła >

O Legiobiznes.pl

Budowa i tworzenie profesjonalnych, responsywnych (RWD) stron www. Pozycjonowanie SEO, sklepy internetowe eSklep...

Sprawdź także

Własna działalność – jak rozliczyć PIT za za 2019 rok Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną Skarbówka może działać wstecz Kwota wolna od podatku

Własna działalność – jak rozliczyć PIT za za 2019 rok? Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną? Skarbówka może działać wstecz? Kwota wolna od podatku

Własna działalność – jak rozliczyć PIT za 2019 rok? Terminy, zmiany, zasady Nowy rok, a …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE OGŁOSZENIA