Tylko kilka dni na skorzystanie z małego ZUS-u
Wraz z przyjściem nowego roku weszły w życie przepisy o tzw. małym ZUS, które pozwalają przedsiębiorcom na płacenie niższych składek. Aby jednak skorzystać z nowych rozwiązań właściciel firmy musi dopełnić odpowiednich terminów.
Pomysłodawcy nowych rozwiązań, a więc Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przypominają, że aby opłacać składki na zasadach tzw. małego zus-u trzeba w ciągu 7 dniu od obowiązywania nowego prawa przedstawić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni kod tytułu ubezpieczenia 05 90 albo 05 92. Obowiązek ten wynika z ustawowych zapisów podkreśla w komunikacie resort…
Więcej dowiesz się u źródła >Tylko do 8 stycznia można składać wniosek o niższą składkę ZUS
Już od Nowego Roku wchodzi nowa ustawa o niższych składkach na ZUS dla przedsiębiorców. Jednak, aby móc skorzystać ze zniżki trzeba się pospieszyć. Co musi zrobić przedsiębiorca, aby zmniejszyć swoje przelewy do ZUS?
Już 1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie ustawa o niższych składkach ZUS dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia ( w 2019 roku 67 500 zł). Jednak, aby móc skorzystać z tej zniżki należy się pośpieszyć, bowiem rejestracja trwa tylko do 8 stycznia 2019 roku. Jednak to jeszcze nie koniec wymogów. Jak zaznacza sam Rzecznik MŚP konieczne jest również prowadzenie działalności w roku poprzednim przez co najmniej 60 dni…
Więcej dowiesz się u źródła >E-dowody to już niedaleka przyszłość
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych przekazała Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA 100 tys. blankietów dowodów osobistych, które posłużą do personalizacji nowych e-dowodów. Obecnie trwają testy integracyjne rozwiązania dostarczonego przez PWPW z częścią wytwarzaną przez Centralny Ośrodek Informatyki podległy Ministerstwu Cyfryzacji.
PWPW przekazała CPD MSWiA 100 tys. blankietów e-dowodu, a także urządzenia które są niezbędne do personalizacji dokumentów. Aby było to możliwe dotychczasowe prace koncentrowały się na przygotowaniu komponentów warstwy elektronicznej…
Więcej dowiesz się u źródła >Przedsiębiorstwa w 2019 roku czeka szereg zmian w przepisach
Ustawa o sukcesji firm rodzinnych i ulga podatkowa, tzw. Innovation Box – to jedne z najważniejszych zmian w przepisach, jakie czekają przedsiębiorstwa w nowym roku. Pierwsza pozwoli płynnie kontynuować jednoosobową działalność gospodarczą po śmierci przedsiębiorcy. Druga zapewni korzyści podatkowe wszystkim firmom, które wprowadzają na rynek i czerpią zyski ze sprzedaży opatentowanej własności intelektualnej.
Wśród ułatwień dla przedsiębiorców w 2019 roku numerem jeden jest ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Ona zapewnia ciągłość bytu jednoosobowej działalności gospodarczej. To ciekawa propozycja, mająca co prawda kilka wad, ale jestem przekonany, że ustawodawca wyeliminuje je w ramach funkcjonowania tej ustawy – mówi agencji Newseria Biznes Piotr Podgórski, wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl…
Więcej dowiesz się u źródła >Prokurator będzie mógł przejąć lub zamknąć dowolną firmę
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, która zezwala prokuratorom na przejmowanie kontroli nad firmami. Będzie wystarczyło jedynie podejrzenie o nielegalnej działalności – pisze Wyborcza.biz. Nowy projekt ustawy negatywnie ocenił już Sąd Najwyższy.
Resort sprawiedliwości pracuje nad nowym projektem ustawy „o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary i zmianie niektórych ustaw”. Zgodnie z nią mają zostać zaostrzone kary, ale także zostanie rozszerzona możliwość ich zastosowania…
Więcej dowiesz się u źródła >170 tysięcy złotych i kara więzienia za odsprzedaż cyfrowych kluczy do gier
Rząd Japonii wprowadził nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji. Według nowego prawa nielegalna staje się sprzedaż z drugiej ręki kupionych gier. Nie wolno też modyfikować zapisanych stanów gier i oprogramowania zainstalowanego w konsolach. Każde z tych wykroczeń, w zależności od skali, może skończyć się maksymalnie pięcioma latami więzienia i grzywną w wysokości 170 tysięcy złotych (5 milionów jenów).
Japonia chce w ten sposób ukrócić działalność szarej strefy. Zakaz odsprzedaży cyfrowych numerów seryjnych i kluczy do oprogramowania uderzy przede wszystkim w duże serwisy w rodzaju G2A czy Kinguin, które pozwalają użytkownikom sprzedawać klucze do gier i innych programów w systemie aukcyjnym…
Więcej dowiesz się u źródła >Terminy zapłaty w zamówieniach publicznych – czy są przestrzegane?
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przedstawiło Zieloną Księgę dotyczącą zatorów płatniczych. Znajduje się w niej wiele istotnych propozycji. Według Federacji Przedsiębiorców Polskich powinny one zmierzać do zaostrzenia dyscypliny finansowej. Obowiązujące dziś przepisy są dość elastyczne i pozwalają bezkarnie wydłużać terminy zapłaty. Potrzebne są rozwiązania, które się sprawdzą w praktyce. Sytuację nadmiernie wydłużanych terminów zapłaty pogarsza dodatkowo brak możliwości cesji wierzytelności.
Same zapisy ustawy nie zmienią całokształtu sytuacji, warto jednak podjąć próbę jej poprawy. Należy poważnie rozważyć, a docelowo wprowadzić w pewnej formie przepisy, które skutecznie ustanowią maksymalne terminy zapłaty – powiedział serwisowi eNewsroom Grzegorz Lang, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) – Dzisiaj sztywne terminy obowiązują w prawie zamówień publicznych, choć w wielu sektorach nie są przestrzegane…
Więcej dowiesz się u źródła >