Jakie dotacje dla firm jeszcze w 2017 roku?
Mimo, iż koniec roku coraz bliżej to wciąż nie brakuje programów, w ramach których przedsiębiorcy mogą pozyskać unijną dotację. Są projekty skierowane zarówno do początkujących przedsiębiorców, jak i dojrzałych firm. Wysokość wsparcia, cel dotacji oraz terminarz naborów są także zróżnicowane. Gdzie i na jakich warunkach można ubiegać się o finansowe wsparcie jeszcze w tym roku?
PROGRAM OPERACYJNY INTELIGENTNY ROZWÓJ
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój to największy w Unii Europejskiej program na rzecz rozwoju badań i tworzenia innowacji. Aktualnie w ramach programu dostępnych jest siedem inicjatyw skierowanych do firm…
Czytaj więcej na: https://mambiznes.pl
Będzie łatwiej wnioskować o unijne dofinansowanie. Na nowych przepisach skorzystają przedsiębiorcy i samorządy
Nowelizacja ustawy wdrożeniowej ma ułatwić korzystanie z unijnych dotacji. Nowe przepisy upraszczają proces ubiegania się o dofinansowanie i ograniczają biurokrację. Tworzą też instytucję Rzecznika Funduszy Europejskich, który będzie dbał o interesy beneficjentów środków unijnych. Na zmianach skorzystają głównie samorządy i przedsiębiorcy, którzy w największym stopniu wykorzystują fundusze z UE.
– Ustawa o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności z aktualnej perspektywy finansowej 2014–2020 to pozytywny sygnał. Wprowadza ona kilka ważnych uproszczeń dla beneficjentów. Są to uproszczenia w zakresie kontrolnym, a także w zakresie procedury odwoławczej, możliwości dochodzenia swoich praw w trakcie realizacji ubiegania się o środki – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Arkadiusz Lewicki, dyrektor Zespołu ds. Programów Publicznych i Środowisk Gospodarczych przy Związku Banków Polskich…
Czytaj więcej na: https://mambiznes.pl
Co trzecia młoda firma upada w ciągu pierwszego roku. Powody to bardzo niska rentowność i problemy z finansowaniem
W I półroczu 2017 roku ogłoszono informacje o niewypłacalności 418 przedsiębiorstw – wynika z analizy Euler Hermes. To 15-proc. wzrost względem I połowy 2016 roku. Upadają zwykle młode firmy: po pierwszym roku działalności upada 30 proc., a po 5 latach – 70 proc. małych i średnich firm. Problemem jest duża konkurencja i bardzo niska rentowność, niezależnie od sektora na poziomie 1–1,5 proc. od obrotu. W takich warunkach każda zaległość w płatnościach może oznaczać dla firm być albo nie być. W opinii ekspertów ryzyko dla firm – mimo wzrostu gospodarczego – będzie rosło.
– W 2017 roku upadło do tej pory o 15 proc. więcej firm niż w porównywalnym okresie 2016 roku. Jest to dość duży skok i wyraźna zmiana trendu. Do ubiegłego roku mieliśmy do czynienia ze spadkiem liczby upadłości rok do roku i taki trend utrzymywał się przez kilka ostatnich lat. Widzimy wyraźną zmianę nie tylko co do kierunku, lecz także co do siły trendu – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Tomasz Starus, członek zarządu ds. oceny ryzyka w Euler Hermes…
Czytaj więcej na: https://mambiznes.pl
Reformując prawo autorskie nie można zapomnieć o branży cyfrowej
Unijna reforma prawa autorskiego wpłynie na rozwój branży nowoczesnych technologii i całego sektora kreatywnego w Europie. Od tego, jaki będzie miała ona finalny kształt będzie zależało, czy rozwój ten będzie sztucznie hamowany, czy też – co jest w interesie naszej gospodarki – branża zyska kolejny impuls do tworzenia innowacji. Dobrze, że polscy eurodeputowani rozumieją, jak ważna jest to dla nas wszystkich rozgrywka.
Bo gra nie toczy się wyłącznie o sprawiedliwe wynagradzanie pracy twórców. To jest oczywiste, że ich praca musi być wynagradzana i nikt im tego nie chce odbierać. Dlatego tak ważna jest też walka z piractwem i świadomym okradaniem artystów. Jednak w cyfrowej rzeczywistości prawo autorskie determinuje nie tylko pracę twórców, ale też funkcjonowanie szeroko rozumianego sektora kreatywnego. A jest to znacząca część polskiego i europejskiego PKB…
Czytaj więcej na: http://di.com.pl