W poprzednim artykule „Gdzie najlepiej kopać Ethereum?” zajęliśmy się analizą kopalni w chmurze, które są najbardziej ekonomiczne (tanie 😉 ) i mają przyzwoite kontrakty na wydobycie ETH. Dziś zajmiemy się analizą wydobycia Zcash’a.
Zcash to zdecentralizowana waluta peer-to-peer, której głównym celem jest zapewnienie maksymalnej anonimowości każdemu uczestnikowi transakcji. Mimo, że transakcje są zapisywane w blockchain, do którego ma dostęp każdy uczestnik sieci, to zarówno odbiorca, nadawca jak i wielkość transferu pozostają anonimowe. Zcash wykorzystuje do tego bardzo zaawansowany algorytm szyfrowania zwany zk-SNARK.
No ok nie będę tu opisywały specyfikacji kryptowaluty, o czym możecie poczytać TUTAJ. No to zaczynamy przegląd kopalni kryptowalut, które pozwolą nam na wydobycie „konkurenta Bitcoina”.
Na pierwsza linię weźmiemy kopalnię kryptowalut w chmurze CCG Mining. Jak to wygląda cenowo?
Jak widzimy na powyższe specyfikacji średnio za 1 H/s wychodzi nam około 1.75$ -kontrakt na 2 lata. Przy czym należy przyjąć pobór prądu 1:1 tzn. na 1 H/s przypada 1W. Będzie to Wam potrzebne później do przeliczanie rentowności kopania Zcash.
Należy tu wspomnieć, że kopalnia pozwala nam na kopanie innych znanych kryptowalut.
Jak to wygląda cenowo w kopalni kryptowalut Genesis Mining? Tu wspomnę, że na dzień pisania artykułu kopalnia wznowiła kontrakty Zcash oraz Ethereum 🙂 . Jak widzimy na poniższym zdjęciu minimalny pakiet wydobywczy STARTER opiewa na kwotę 530$, co daje nam 2.65$ za 1 H/s, trochę drogo. Umowa również na 2 lata. W tej kopalni polecam kopać naszego „króla kryptowalut” Bitcoina. Na dzień dzisiejszy brak kontraktów BTC.
Kopalnia HashFlare. Kontrakt roczny 🙁 , cena 2.0$ za 1 H/s. Cena przyzwoita, ale termin kontraktu krótki. Lecz muszę podzielić się moim spostrzeżeniem firma zawsze stara się posiadać zapas mocy wydobywczej, gdzie w innych firmach znaczące jej brakuje, gdzie czas oczekiwania na pulę wydobywczą np.: Bitcoina to nawet 3 miesiące, a tu upsss… jakoś jest 🙂 .
Ponadto w rankingu nieuwzględniono kopalni kryptowalut Mycoincloud.com, gdzie cena 1 H/s to 1.79$. Obecnie brak kontraktu na wydobycie Zcash’a.
Więcej o kopalni poczytasz w artykule Kopalnie kryptowalut w chmurze: Bitcoin.com i Mycoincloud.com
No to sobie trochę teraz policzymy.
Aktualną cenę Zcash jak i innych kryptowalut znajdziecie na https://www.worldcoinindex.com/ lub https://coinmarketcap.com/ .
Zobaczmy jak to wygląda względem zakupu 200 H/s
Wynik nie jest na dzień dzisiejszy imponujący, ale patrząc długoterminowo (chodzi tu o kurs kryptowaluty, który jest zmienny), inwestycja może się zwrócić o wiele szybciej 😉 .
Poniżej jeszcze dwa niezależne kalkulatory, gdzie należy uzupełnić danymi:
- Hash Rate – tu wpisujemy moc obliczeniową np.: 200 H/s
- Power – pobór prądu w watach, o czy pisałem wyżej. W tym przypadku 200W
- Cost KW/h – tutaj wpisujemy cenę prądu za KW/h należ przyjąć uśredniony koszt dla polskich i zagranicznych kopalni kryptowalut 0.09 $.
Podsumowując
Na dzień pisania artykułu najbardziej korzystną ofertą dysponuje CCG Mine, gdzie koszt za 1 H/s to 1.75$. Następnie prawie egzekwo HashFlare i PGC Mine, tylko inwestycja w PGC Mine trochę duża, ale coś za coś – umowa, koparki są Twoją własnością po 2 latach umowy. Genesis Mining zakwalifikowało się na 3 (no dobra 4 miejscu) z ceną 2.65$. No i na końcu lider cenowy w wydobyciu Ethereum, Rockwall Investments z ceną 3.30$ za 1 H/s.
No i jak zawsze trzeba dodać, że na urobek (zarobek 😉 ) mają wpływ czynniki:
- Trudność wydobycia (może ulec zmianie),
- Moc sieci (czyli liczba kopiących),
- Koszt prądu,
- No i oczywiście kurs kryptowaluty.
Wszystko zależy jaką chcecie przyjąć strategię, ważne jest to, że kopiąc kryptowaluty trzeba myśleć średnio lub długoterminowo. Co to znaczy? Możecie sprzedać natychmiastowo urobek z średnim zyskiem, lub zrobić tzw. HOLD (przytrzymać dłużej ) i dopiero przy dobrym kursie dokonać sprzedaży. Więc zalecam cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość, która nieraz ratowała inwestorów z opresji 😉 .
Informacja LegioBiznes.PL
W rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19.10.2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). LegioBiznes.PL nie jest poradnikiem inwestycyjnym. Każda treść, która została umieszczona w domenie LegioBiznes.PL ma charakter wyłącznie edukacyjno-informacyjny, które to treści zostały odnalezione w Internecie i opublikowane przez autora. Informacje na stronie LegioBiznes.PL mogą być pomocne w zarabianiu i pozyskiwaniu klientów.Wszelkie treści zawarte na stronie nie stanowią porad inwestycyjnych. Programy opisane w domenie LegioBiznes.PL nie dają gwarancji zysku oraz odzyskania zainwestowanych pieniędzy. Gwarancja zarobków nie jest poświadczona przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ani przez jakąkolwiek inną instytucję lub firmę. Dlatego inwestując pieniądze do któregokolwiek programu opisanego w w domenie LegioBiznes.PL bądź świadomy/a istniejącego ryzyka.