Z ostatniej chwili

Jak załatwić przez Internet odpis aktu urodzenia, małżeństwa i zgonu?

Ocena czytelników
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Nie musisz chodzić do urzędu by otrzymać odpis aktu stanu cywilnego. Wniosek o wydanie dokumentu możesz złożyć przez internet. Są też różne opcje jeśli chodzi o odbieranie dokumentu.

Akt urodzenia, małżeństwa, zgonu – informacje ogólne

Prędzej czy później każdy z nas musi zetknąć się z urzędem stanu cywilnego, by uzyskać odpis aktu urodzenia, małżeństwa lub zgonu. Jeszcze kilka lat temu uzyskanie tego dokumentu oznaczało wzięcie dnia wolnego z pracy i nierzadko długą podróż. Dziś wniosek o odpis aktu stanu cywilnego można złożyć przez internet, a dokument można otrzymać pocztą lub odebrać w dowolnym urzędzie.

Każdy może dostać odpis aktu, który go dotyczy. Dodatkowo możemy dostać odpis dotyczący osoby bliskiej lub innej, jeśli tylko wykażemy interes prawny. Kosztuje to 22 lub 33 złote w zależności od tego, czy życzymy sobie odpis skrócony czy zupełny. Opłatę trzeba przelać na konto gminy właściwej ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego, do którego składamy wniosek.

Do przeprowadzenia operacji składania wniosku będziemy musieli użyć platformy ePUAP. Poniżej opisujemy jak wygląda procedura krok po kroku.

Składanie wniosku przez internet krok po kroku

Wchodzimy na stronę ePUAP i logujemy się jedną z dostępnych metod. Przechodzimy do katalogu spraw, gdzie znajdziemy kategorię “Sprawy obywatelskie” a w niej pozycję “Akty stanu cywilnego”…

Fragment artykułu, więcej przeczytasz na: http://di.com.pl

O Legiobiznes.pl

Budowa i tworzenie profesjonalnych, responsywnych (RWD) stron www. Pozycjonowanie SEO, sklepy internetowe eSklep...

Sprawdź także

Link Bomb & negatywne SEO!

Ocena czytelników [Głosów: 0 Ocena: 0]Link bomb może mieć bardzo niekorzystny wpływ na Twoją stronę …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE OGŁOSZENIA