Z ostatniej chwili

Przyspiesz swoją stronę za pomocą pliku .htaccess

Ocena czytelników
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Możliwość szybkiego i bezproblemowego skorzystania z witryny sprawia, że użytkownik chętnie zapozna się z przedstawioną treścią i na chwilę się u nas zatrzyma. Co więcej, kiedy następnym razem będzie szukał analogicznych informacji, zwiększa się szansa, że to od naszej witryny rozpocznie poszukiwania. W związku z tym podczas planowania wszelkich działań z zakresu optymalizacji danej witryny na pierwszym miejscu należy stawiać potencjalnego użytkownika – jego wygodę i przyjemność czerpania wiedzy z treści zawartych na stronie.

Także Google zwraca uwagę na prędkość wczytywania się konkretnej domeny internetowej. Strony wolne w działaniu mogą pojawiać się rzadziej w wynikach wyszukiwania, co czyni z prędkości wczytywania się strony istotny parametr godny uwagi i analizy. Aby w łatwy sposób zmniejszyć czas ładowania się naszej witryny należy w pierwszej kolejności zoptymalizować plik .htaccess.

.htaccess jest to domyślna nazwa pliku konfiguracyjnego Hypertext Access. Dyrektywy zawarte w tym pliku pozwalają między innymi manipulować funkcjami związanymi z czasem wczytywania się strony. Chodzi tu przede wszystkim o wykorzystanie możliwości pamięci podręcznej czy o odpowiednią kompresję („zmniejszenie”) strony.

To, co zwraca uwagę to fakt, iż nazwa pliku rozpoczyna się od kropki. Co to oznacza w praktyce dla webmastera? Ma to związek z właściwościami pliku – zdarza się, że niektóre programy File Transfer Protocol (FTP, protokół transferu plików) traktują go jako niewidoczny, co wiąże się z koniecznością sprawdzenia ustawień FTP pod kątem możliwości ewentualnego uwidocznienia .htaccess.

Od czego zacząć?

Najpierw plik .htaccess musi pojawić się w przestrzeni Web. Może być zlokalizowany w każdym katalogu na serwerze. Edycja pliku .htaccess pozwala wdrożyć interesujące nas funkcje, zależne od ostatecznego przeznaczenia pliku.

Wśród możliwości, które dają nam dyrektywy z pliku .htaccess wyróżnia się, m.in.:

  • zarządzanie stroną błędu http (popularny błąd 404)
  • tworzenie przekierowań zewnętrznych i wewnętrznych
  • zabezpieczenie strony hasłem
  • zmiana domyślnego systemu kodowania znaków
  • blokowanie dostępu dla konkretnego IP.

Kompresja plików G-zip

Szybkość działania strony w dużej mierze zależy od ilości danych, które są na niej umieszczone. Im „cięższa” strona, tym dłuższy czas oczekiwania użytkownika na wczytanie wszystkich elementów. Aby maksymalnie skrócić ten czas, należy skorzystać z funkcji kompresji G-zip. W efekcie, zapytania kierujące do Twojej strony będą przekazywane z serwera do przeglądarek znacznie szybciej,  strona będzie „lżejsza”, a wczytywanie bardziej dynamiczne. Odpowiedni kod należy dodać właśnie poprzez edycję pliku .htaccess

Fragment artykułu, więcej przeczytasz na: https://blog.widzialni.pl

O Legiobiznes.pl

Budowa i tworzenie profesjonalnych, responsywnych (RWD) stron www. Pozycjonowanie SEO, sklepy internetowe eSklep...

Sprawdź także

Sposób na przechwycenie domeny pod SEO

Ocena czytelników [Głosów: 0 Ocena: 0]Zastanawiałeś się kiedyś, jak przechwycić domenę? Pewnie niejednokrotnie o tym …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

DARMOWE OGŁOSZENIA