Z ostatniej chwili
Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu w 2021 roku. Uwaga - przestępcy rozpoczęli nową kampanię phishingową na policjanta
Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu w 2021 roku. Uwaga - przestępcy rozpoczęli nową kampanię phishingową na policjanta

Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu w 2021 roku. Uwaga – przestępcy rozpoczęli nową kampanię phishingową: „na policjanta”

Ocena czytelników
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu w 2021 roku

Nowy raport, stare techniki – tak w skrócie można ująć kluczowe obserwacje z 2021 r. Przestępcy udoskonalili znane sposoby oszustw i częściej zaczęli sięgać po metody wcześniej rzadko używane. Zaobserwowaliśmy wiele prób podszycia się pod kogoś, w których wykorzystywana jest już nie tylko fałszywa strona instytucji, ale także spoofing numeru telefonu lub kradzież tożsamości.

Do realizacji ataku przestępcy wykorzystują narzędzia do zdalnego zarządzania urządzeniem użytkownika oraz stosują wyrafinowane sztuczki socjotechniczne. To wszystko przełożyło się na rekordową liczbę zgłoszeń w kategorii oszustw komputerowych, których łączny udział w całości obsłużonych przez nas incydentów wyniósł blisko 90 proc. Dlatego również w 2021 r. nie ustawaliśmy w wysiłkach związanych z popularyzacją inicjatyw takich jak Lista ostrzeżeń CERT Polska. Publikując porady w mediach społecznościowych wspieraliśmy również samych użytkowników wskazując, jak rozpoznać i przeciwdziałać atakom socjotechnicznym…

Więcej dowiesz się u źródła >

Trojany mobilne w Polsce w 2021 r.

W poniższym artykule publikujemy kolejny rozdział z naszego nadchodzącego raportu rocznego. Opisujemy w nim trojany atakujące urządzenia mobilne, które zaobserwowaliśmy w Polsce w 2021 r.

Wzrost zagrożeń dla urządzeń mobilnych

Rynek urządzeń mobilnych z roku na rok powiększa się i ten trend w 2021 r. również został zachowany. Według raportu Digital 2021 między styczniem 2020 r. a styczniem 2021 roku liczba użytkowników urządzeń mobilnych na świecie zwiększyła się o 93 miliony, co oznacza wzrost o 1,8 proc. Z raportu wynika, że rynek urządzeń mobilnych został zdominowany przez dwa systemy operacyjne – Android, który w grudniu 2020 r. wykorzystywany był przez 72,5 proc. urządzeń, oraz iOS, używany w 26,9 proc. smartfonów…

Więcej dowiesz się u źródła >

Uwaga – przestępcy rozpoczęli nową kampanię phishingową: „na policjanta”

Choć to dość prymitywna próba oszustwa, to niestety – z pewnością znajdą się osoby, które dadzą się nabrać.

Jak alarmuje firma Marken, oficjalny dystrybutor oprogramowania Bitdefender w Polsce, w ostatnich dniach internauci otrzymują drogą e-mailową wezwania na policję – poniżej zrzut ekranu z takiej wiadomości. Spreparowane wezwanie może wzbudzić niepokój, ponieważ dotyczy takich poważnych przestępstw, jak handel usługami seksualnymi lub szerzenie pornografii dziecięcej. Odbiorca maila ma stawić się na komisariacie w charakterze podejrzanego. Zanim to nastąpi, powinien skontaktować się, wysyłając e-maila na podany adres – który oczywiście nie ma nic wspólnego z organami ścigania…

Więcej dowiesz się u źródła >

Dziura w rządowym serwisie. Można było pobrać “dane niejawne” przedsiębiorców jednoosobowych

Biznes.gov.pl to rządowy serwis z usługami dla przedsiębiorców. Niestety miał dziurę, która każdemu pozwalała pobrać “dane niejawne” (w tym PESEL) nie tylko związane ze swoją działalnością gospodarczą, ale także z dowolną inną.

Biznes.gov.pl – a co to takiego?

Można latami prowadzić w Polsce firmę, załatwiać sprawy przez internet i nawet nie wiedzieć, że istnieje coś takiego jak Biznes.gov.pl. A warto go znać, bo można na nim znaleźć informacje o takich usługach jak zmiana licencji na taksówkę albo wpisanie na listę fizjoterapeutów…

Więcej dowiesz się u źródła >

 

sklep z kosmetykami

„Dzień dobry! Zbieram pieniądze na…”, czyli jak nie paść ofiarą oszustów?

Sposoby na wyłudzenia pieniędzy i danych są z miesiąca na miesiąc coraz bardziej przemyślane. W jaki sposób więc sprawdzać rzetelność zbiórek, zwłaszcza wtedy, gdy o wpłatę prosi nas ktoś przez telefon lub osobiście?

Potrzebujących jest obecnie wielu. Warto wyciągać do nich pomocną dłoń. Jednak wielu z nas boi się wspomagać poszczególne grupy finansowo. Powodem jest ciągłe granie na naszych emocjach i ludzkich odruchach serca. Niestety często wraz z poczuciem spełnienia dobrego uczynku, ludzie zostają z pustym portfelem…

Więcej dowiesz się u źródła >

Zobaczcie, na co Polacy nabierają się na Facebooku. Raport CERT Polska

Wczoraj CERT Polska opublikował raport roczny za 2021 rok ze swojej działaności pod tytułem: „Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu”. Jego wyniki podsumowano krótko: Nowy raport, stare techniki. Cyberprzestępcy udoskonalili więc tylko te techniki, które najwyraźniej cały czas działają.

Moją uwagę w tym raporcie przykuła część poświęcona atakom na najpopularniejszej platformie społecznościowej, czyli na Facebooku. Celem tych ataków było przejęcie kont ofiar w tym serwisie, tylko po to by podszyć się pod nie i rozsyłać wiadomości na Messengerze do ich znajomych…

Więcej dowiesz się u źródła >

BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE. OTO OBAWY I FORMY ZABEZPIECZEŃ STOSOWANE PRZEZ UŻYTKOWNIKÓW

27% użytkowników Internetu deklaruje, że ma obawy związane z korzystaniem z sieci. Jednocześnie taki sam odsetek badanych nie posiada antywirusa na swoim komputerze. 10% badanych osób nigdy nie zmienia hasła lub danych uwierzytelniających, a 1/3 robi to rzadko – wynika z badania „Bezpieczeństwo w Internecie” przeprowadzonego na zlecenie Europ Assistance Polska.

Ponad 80% respondentów kilka razy dziennie surfuje po Internecie. Spośród wszystkich osób 27% badanych przyznaje, że ma obawy związane z zagrożeniami, jakie wynikają z dostępu do Internetu. Od czasu poprzedniej edycji badania (2017 rok) odsetek ten wzrósł o 2pp…

Więcej dowiesz się u źródła >

Rosyjscy hakerzy wypowiedzieli wojnę Polsce. Mamy się czego bać?

Wojna w cyberprzestrzeni trwa właściwie od początku konfliktu w Ukrainie, ale do tej pory głównie słyszeliśmy o hakowaniu celów w Rosji. Teraz podobno ma się to zmienić, bo rosyjska grupa hakerów Killnet wypowiedziała wojnę krajom pomagającym Ukrainie. Wśród nich jest Polska.

Zaczęło się od hakerów Anonymous, którzy wypowiedzieli wojnę reżimowi Putina właściwie zaraz po najechaniu Ukrainy – grupa ma na swoim koncie udane ataki na rządową infrastrukturę, media, a także państwowe firmy. Niedługo później „anonimowi” wezwali inne grupy hakerskie do atakowania celów w Rosji…

Więcej dowiesz się u źródła >

Hasło? A na co to komu! Google, Apple i Microsoft chcą zrewolucjonizować logowanie

Światowy Dzień Hasła przyniósł naprawdę świetne ogłoszenie ze strony takich gigantów jak Google, Apple i Microsoft.

Najwyższa pora, żeby hasła odeszły w zapomnienie

Hasło jest głównym środkiem zabezpieczania naszych kont i danych w internecie. Niestety, chociaż większość witryn ma specjalne wymagania dotyczące haseł (wielkość liter, brak ciągów znaków, znaki specjalne), to jest to sposób daleki od ideału – szczególnie, kiedy ktoś decyduje się na używanie tego samego hasła do wielu witryn…

Więcej dowiesz się u źródła >

Wykonał sprytny phishing na Departament Obrony USA (wykradł 23.5 miliona USD)…

Phishing na użytkowników platformy SAM (dostawcy, którzy chcą dostarczać 😉 swoje produkty / usługi m.in. amerykańskiemu DoD). Do wysyłki e-maili użyto tutaj domeny dla-mil.com (ta prawdziwa to dla.mil).

W mailu był link do fałszywej strony do logowania do systemu zamówień SAM (niektórzy już widzą gdzie to wszystko prowadzi…)…

Więcej dowiesz się u źródła >

Uwaga na SMS-y o przesyłce, która nie może zostać dostarczona

Przestępcy wystartowali właśnie z nową kampanią SMS-ową. Rozsyłają wiadomości z informacją, że przesyłka nie może zostać dostarczona. Uwaga! W ten sposób możesz włączyć płatną subskrypcję.

Fałszywe wiadomości o niedostarczeniu paczki są już znane w świecie cyberbezpieczeństwa. Tym razem oszuści wpadli na pomysł, aby skusić ofiarę przesyłką, która nie może być dostarczona. Aby ją odebrać należy zweryfikować adres dostawy. W ten sposób przestępcy podsuwają ofiarom link w wiadomości SMS, który z dużym prawdopodobieństwem wiele osób może kliknąć…

Więcej dowiesz się u źródła >

O Legiobiznes.pl

Budowa i tworzenie profesjonalnych, responsywnych (RWD) stron www. Pozycjonowanie SEO, sklepy internetowe eSklep...

Sprawdź także

Uwaga na fałszywe strony sklepów na Facebooku! Tego nigdy nie rób jak otrzymasz fałszywą wiadomość. Oszustwo przez telefon

Uwaga na fałszywe strony sklepów na Facebooku! Tego nigdy nie rób jak otrzymasz fałszywą wiadomość. Oszustwo przez telefon

Ocena czytelników [Głosów: 0 Ocena: 0] Uwaga na fałszywe strony sklepów na Facebooku! Od tygodnia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE OGŁOSZENIA