Z ostatniej chwili

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt Ustawy o dokumentach publicznych. Rejestr stron zakazanych

Koniec “kolekcjonerskich” dowodów. Szykują się nowe przepisy o bezpieczeństwie dokumentów

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt Ustawy o dokumentach publicznych. Ma ona znaczenie także dla bezpieczeństwa ponieważ może podnieść ogólne bezpieczeństwo dokumentów i może ukrócić rynek tzw. kolekcjonerskich dowodów osobistych czy praw jazdy. Nowe przepisy mogą też ułatwić postępowanie w razie tzw. kradzieży tożsamości.

System bezpieczeństwa, czyli co?

Projekt ustawy wraz z uzasadnieniem znajdziecie w Rządowym Centrum Legislacji.

MSWiA uważa, że do tej pory w Polsce nie było “systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych”. Co prawda dokumenty są zabezpieczane przed fałszowaniem, ale potrzebne jest coś więcej np. monitorowanie dokonywanych fałszerstw, zarządzanie cyklem życia dokumentu (od wyprodukowania do unieważnienia), standaryzacja procedur itd.

W uzasadnieniu projektu ustawy napisano, że w ostatnich latach średnia roczna liczba przestępstw przeciwko dokumentom wynosiła ponad 60 tys. Sprzyjała temu rozproszona produkcja dokumentów, niski poziom zabezpieczeń, brak zunifikowanych wzorów, szybki rozwój technologii.

Hierarchia dokumentów

Projektowana ustawa wprowadza hierarchię dokumentów publicznych (zob. str. 7 projektu). Pierwsza (najważniejsza) kategoria dokumentów będzie określona w ustawie. Będą się do niej zaliczać dowody osobiste, prawa jazdy, książeczki żeglarskie, legitymacje posłów i senatorów, karty tachografów, legitymacje mundurowych i in.

Dokumenty drugiej i trzeciej kategorii będą określane w rozporządzeniu. W drugiej kategorii mają się znaleźć m.in. pozwolenia na broń i dokumenty potwierdzające wykształcenie. W kategorii trzeciej mają się znajdować pozwolenia, licencje, zaświadczenia, świadectwa szkolne, legitymacje szkolne i studenckie.

Dokumenty z kategorii pierwszej będzie produkować Drukarnia Narodowa (czyli PWPW). Ustawa określi też jakie warunki mają spełniać emitenci innych dokumentów publicznych. Wprowadzi także poziomy zabezpieczeń dokumentów (szczegóły zostaną ustalone w rozporządzeniach)…

Czytaj więcej na: https://niebezpiecznik.pl

Rejestr stron zakazanych staje się faktem

Dostawcy Internetu w Polsce zablokowali dostęp do prawie 500 domen znajdujących się w rejestrze stron zakazanych Ministerstwa Finansów.

Aktualizacja [17.07.2017] : Ministerstwo Finansów zablokowało kolejne strony internetowe. Z początkowych 482 liczba nieosiągalnych domyślnie witryn wzrosła do 685. Wśród „zneutralizowanych” zagrożeń dla polskiej gospodarki znalazły się liczne popularne serwisy, w tym jeden z gigantów e-pokera: Pokerstars. Wygląda na to, że „Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą” jest łatany i najpewniej będzie nadal.

News [01.07.2017] : Dziś polski Internet stał się (częściowo) uboższy o prawie 500 stron. Jako kolejny element ustawy antyhazardowej 1 lipca zaczyna obowiązywać rejestr stron zakazanych, w którym znajdują się internetowe serwisy nielegalnych usług bukmacherskich, kasyn sieciowych itp.

Obecnie na liście znajdują się 482 pozycje, ale można domyślać się, że w najbliższych miesiącach rejestr będzie się rozrastał. Cel jest taki, by trafiły do niego wszystkie nielegalne strony hazardowe…

Czytaj więcej na: http://www.benchmark.pl

 

O Legiobiznes.pl

Budowa i tworzenie profesjonalnych, responsywnych (RWD) stron www. Pozycjonowanie SEO, sklepy internetowe eSklep...

Sprawdź także

Własna działalność – jak rozliczyć PIT za za 2019 rok Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną Skarbówka może działać wstecz Kwota wolna od podatku

Własna działalność – jak rozliczyć PIT za za 2019 rok? Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną? Skarbówka może działać wstecz? Kwota wolna od podatku

Własna działalność – jak rozliczyć PIT za 2019 rok? Terminy, zmiany, zasady Nowy rok, a …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE OGŁOSZENIA