W 2019 roku wchodzą nowe obciążenia prawne dla pracodawców
Polscy pracodawcy odczuli w ostatnich miesiącach wzrost kosztów pracy. Generują go, po pierwsze, dobra koniunktura gospodarcza, która pociąga za sobą wzrost płac, a po drugie, szereg zmian prawnych, na które pracodawca nie ma żadnego wpływu. Już w tej chwili obciążenie składkowe po stronie pracodawcy wynosi ok. 20 proc. wynagrodzenia pracownika. Po wprowadzeniu pracowniczych programów kapitałowych będzie ono jeszcze wyższe. Nadal istnieje ryzyko związane ze zniesieniem limitu tzw. 30-krotności. Choć Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy za niezgodne z Konstytucją, temat wciąż może powrócić. Wzrostu kosztów nie da się uniknąć, ale pracodawcy mogą je sobie zrekompensować gdzie indziej – wskazują eksperci Ayming Polska.
Polska należy do krajów o najniższych kosztach pracy w Europie. Biorąc jednak pod uwagę udział, jaki w ogólnych kosztach pracy stanowią obowiązkowe składki płacone przez pracowników i pracodawców, okazuje się, że obciążenie pozapłacowymi kosztami pracy w Polsce należy do najwyższych w Europie. Wyprzedzamy pod tym względem Szwecję czy Wielką Brytanię…
Więcej dowiesz się u źródła >ACTA 2: 13 grudnia zapadnie decyzja w sprawie zmian w prawie autorskim
List otwarty do premiera podpisało 32 organizatorów i uczestników protestów przeciwko zmianom w prawie autorskim. Jego autorzy zachęcają Premiera Morawieckiego do utworzenia międzynarodowego sojuszu, który zablokowałby przyjęcie przegłosowanej w połowie września dyrektywy.
Na 23 października, a także 3 i 13 grudnia zaplanowano rozmowy w ramach tzw. trialogu. Przedstawiciele Komisji Europejskiej i Europarlamentu spotkają się za zamkniętymi drzwiami z ministrami państw członkowskich. To od tych ustaleń będzie zależało, czy przyjęte 13 września prawo wejdzie w życie, czy zostanie skierowane do drugiego czytania…
Więcej dowiesz się u źródła >ACTA 2: 54 europejskie organizacje pozarządowe wystosowały list otwarty do Rady Europejskiej
List otwarty do ambasadora Austrii, która przewodniczy obecnie Unii Europejskiej, podpisało 54 europejskich organizacji pozarządowych. W tym dwie polskie: Centrum Cyfrowe i Fundacja ePaństwo. Przeciwne proponowanym zmianom w prawie autorskim są też międzynarodowe organizacje takie jak fundacje Wikimedia, Creative Commons i Electronic Frontier Foundation.
W ramach tzw. trialogu odbędą się trzy tury negocjacji w sprawie dyrektywy zmieniającej prawo autorskie na Jednolitym Rynku Cyfrowym. Pierwsza już w piątek, 23 października. Następne dwie zaplanowano na 3 i 13 grudnia…
Więcej dowiesz się u źródła >Jak długo firma musi przechowywać akta osobowe i płacowe?
Przechowywanie dokumentacji jest jednym z ważnych zadań każdego przedsiębiorstwa. Jednak bardzo często firmy przechowują niepotrzebną dokumentację. Co więcej bardzo często w nie najlepszym miejscu.
Obowiązek przechowywania dokumentacji kadrowej wynika z art. 94 pkt 9b Kodeksu pracy. Zatem przedsiębiorca musi przechowywać dokumenty powiązane ze stosunkiem pracy, dotyczące takich spraw jak: imienne listy płac, karty ewidencji czasu pracy, karty ewidencyjne przydziału odzieży i obuwia roboczego. Obowiązek ten dotyczy także akt osobowych pracowników…
Więcej dowiesz się u źródła >Nie tylko RODO… Prowadzenie działań marketingowych regulują też inne ustawy
Od 25 maja 2018 r. są stosowane przepisy RODO. Ale wiele podmiotów zapomina, że prowadzenie działań marketingowych – celem pozyskania nowych klientów lub zaoferowania nowych usług aktualnym klientom – to nie tylko przepisy z zakresu ochrony danych, ale również przepisy Ustawy Prawo telekomunikacyjne i Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Za przestrzeganie powyższych przepisów odpowiedzialnych jest aż trzech prezesów: Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Przykładem, że działania marketingowe zgodne z prawem nie są prostym zadaniem jest kara dla Orange w wysokości 9,1 mln zł nałożona przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ze wysyłkę smsów marketingowych bez posiadania zgód klientów na takie działanie…
Więcej dowiesz się u źródła >22 listopada – ważne zmiany dla pracowników i pracodawców
Ważne zmiany czekają 22 listopada pracodawców i pracowników, w tym oczywiście również tych zatrudnionych w branży TSL. Tego dnia mijają bowiem 33 miesiące od wprowadzenia w 2016 roku zmian w Kodeksie pracy, które przekształcają sposób przechodzenia od umów czasowych do tych na czas nieokreślony. Przedsiębiorcy, którzy zatrudnili pracowników przed 22 lutego 2016 r. i jeszcze nie uregulowali z nimi tej kwestii, muszą pamiętać, że teraz stanie się to automatycznie.
Co się zmieni?
Te 33 miesiące to dodatkowy element zabezpieczający zatrudnienie. Jest to nowość w stosunku do poprzedniego brzmienia zapisu, który dotychczas za jedyne kryterium uznawał ilość podpisanych do tej pory dokumentów, czyli w tym wypadku 3. Każda kolejna umowa w tych warunkach musi już być bezterminowa. Kodeks pracy (art. 251 § 4 k.p.) przewiduje jednak pewne wyjątki dla tej reguły i dotyczą sytuacji, w których…
Więcej dowiesz się u źródła >