Z ostatniej chwili

Nowy ransomware o nazwie Satan!

Ocena czytelników
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Wykryty kilka dni temu ransomware o nazwie Satan nie jest ani innowacyjny, ani też specjalnie oryginalny. Jest za to diabelnie prosty w użyciu, bo po raz pierwszy w modelu RaaS (ransomware-as-a-service) zagrożeniu towarzyszy szczegółowa instrukcja siania zniszczenia dla początkujących. Według firmy ANZENA próg wejścia w przestępczy biznes ponownie się obniżył i wkrótce może przyciągnąć nowych amatorów złośliwego szyfrowania.

Co jest największym sprzymierzeńcem cyberprzestępców? Strach, który popycha ich ofiary do pożądanych działań np. wpłacania okupu za odzyskanie danych. Bandyci próbują wzmacniać efekt terroru na różne sposoby – np. wizualnym odliczaniem do skasowania danych ofiary lub niepokojącą nazwą wirusa zaczerpniętą z popkultury. Był więc już szyfrujący Voldemort, był i Hitler, a zatem wykorzystanie postaci diabła wydawało się jedynie kwestią czasu. Czy najnowszy wirus „ochrzczony” mianem Satan zasługuje na swoje biblijne miano?

Na pierwszy rzut oka niekoniecznie, ale – jakżeby inaczej – diabeł tkwi w szczegółach. A tych twórcy zagrożenia przedstawiają na tyle dużo, by zainteresować wejściem w szyfrujący proceder nawet osoby o znikomej wiedzy informatycznej. Model RaaS pozwala wynająć od cyberprzestępców określone zagrożenie razem z jego know-how i zarabiać na infekowaniu cudzych komputerów np. szyfrowaniem ich danych. Ceną za wejście do przestępczego kręgu Satana jest 30% udziału w haraczach, które autorzy wirusa pobierają od wpłat na konto cyberprzestępcy. Ten udział można zmniejszyć skutecznie infekując coraz większe ilości komputerów, do czego zachęca promująca zagrożenie strona www…

Fragment artykułu, więcej przeczytasz na: http://di.com.pl

O Legiobiznes.pl

Budowa i tworzenie profesjonalnych, responsywnych (RWD) stron www. Pozycjonowanie SEO, sklepy internetowe eSklep...

Sprawdź także

Broadpwn robak przenoszący się po WiFi. Cerber ransomware wykradający hasła, kryptowaluty i blokujący komputery

Ocena czytelników [Głosów: 0 Ocena: 0] Broadpwn – implementacja robaka przenoszącego się po WiFi TL;DR …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE OGŁOSZENIA