Z ostatniej chwili
Podatki dla inwestorów. YouTube i protest przeciw unijnemu prawu autorskiemu. Podatek od wyprowadzki firmy. Przekazanie firmy w spadku

Podatki dla inwestorów. YouTube i protest przeciw unijnemu prawu autorskiemu. Podatek od wyprowadzki firmy. Przekazanie firmy w spadku

Rząd traktuje inwestorów jak “gorszy sort”? Zapłacą nowe podatki jako pierwsi

Już od kilku miesięcy wiadomo, że z początkiem nowego roku w naszym kraju zacznie obowiązywać nowy podatek czy też “danina solidarnościowa” – jak nazywa go rząd, który przewiduje, że Polacy zarabiający najwięcej będą dorzucać się do Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Mimo, że projekt ustawy zastał przyjęty już w połowie września a nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku, to okazuje się jednak, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zrobił od tej reguły mały wyjątek.

Podatek dla najbogatszych

Zgodnie z projektem ustawy, tak zwany podatek dla najbogatszych obejmie tych, którzy zarabiają ponad milion złotych rocznie. Osoby te będą musiały przekazywać państwo 4% od nadwyżki dochodów powyżej w/w 1 mln zł za rok podatkowy. Kwota ta będzie jednak pomniejszona o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne…

Więcej dowiesz się u źródła >

YouTube wzywa do protestu przeciw unijnemu prawu autorskiemu

Prezes YouTube Susan Wojcicki w mocnych słowach wzywa użytkowników serwisu i twórców treści wideo do podjęcia natychmiastowych działań przeciwko kontrowersyjnemu unijnemu artykułowi 13 dotyczącemu prawa autorskiego. Rzecz dotyczy oczywiście słynnej i niesławnej już Dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym.

Przepis ten już od dawna budzi wiele emocji, także w naszym kraju gdzie organizowane były liczne protesty w tej sprawie. Zdaniem Wojcicki Unia Europejska chce ograniczyć wolność wypowiedzi i nauki. Zachęca do zamieszczani filmików protestacyjnych i wpisów w mediach społecznościowych z hashtagiem #SaveYourInternet…

Więcej dowiesz się u źródła >


Podatek od wyprowadzki firmy coraz bliżej

Zapowiedzi stają się faktem. Podatek dla firm, które chcą przenieść swoją działalność za granicę tzw. Exit tax został przyjęty przez Sejm. Podobny podatek stosowany jest już m.in. w Niemczech, Holandii, Danii czy też Francji. Nowe przepisy czekają teraz na decyzję Senatu oraz podpis Prezydenta.

Sejm przyjął wprowadzenie nowego podatku dla przedsiębiorców, który wynika z dyrektywy unijnej. Firma zamierzająca przenieść swój biznes poza granice kraju będzie musiała zapłacić podatek w wysokości 19 proc. aktywów, a osoba rozliczająca się według PIT, 3 proc.lub 19 proc. (wyższa stawka w przypadku, gdy aktywa przekraczają wartość 4 mln zł)…

Więcej dowiesz się u źródła >

Przekazanie firmy w spadku ciągle utrudnione

Posiadając jednoosobową działalność gospodarczą możemy przekazać w spadku majątek firmy czyli wszystkie środki materialne i niematerialne. Niestety prawo nie przewiduje zmiany właściciela w takiej firmie, gdyż jej nazwa musi zawierać  imię i nazwisko przedsiębiorcy. Takie rzeczy jak NIP czy REGON należące do instytucji prawa administracyjnego również nie podlegają dziedziczeniu.

Jednoosobowe mikroprzedsiębiorstwa stanowią w Polsce większość. Zazwyczaj są to firmy rodzinne. Niestety prawo nie jest dostosowane do przypadków, gdy właściciel chce przekazać firmę następcy lub następuje jego zgon. W najgorszym scenariuszu, gdy dochodzi do śmierci, w 70% takie przedsiębiorstwa kończą działalność. Niestety kodeks nie przewiduje możliwości ciągłości kontynuowania działalności pod tym samym szyldem…

Więcej dowiesz się u źródła >


W 2019 roku kwota wolna w UK wrośnie do 12500 funtów, a w Polsce?

Dobre wieści dla Polaków, którzy prowadzą jednoosobową działalność w Wielkiej Brytanii. Od kwietnia przyszłego roku osoby, których dochody nie przekraczają 50 tysięcy funtów będą mogły skorzystać z podwyższonej do 12500 funtów kwoty wolnej od podatku. W Polsce wartość ta dla większości jednoosobowych firm wynosi 3091 zł.

Według statystyk Izby Handlowej Export Britain, która powołuje się na analizy think tanku Centre for Entrepreneurs w Wielkiej Brytanii firmę założyło w sumie około 87 tys. Polaków. Na tą liczbę składa się 22 tys. spółek oraz 65 tys. Firm prowadzonych w formie jednoosobowej działalności…

Więcej dowiesz się u źródła >

O Legiobiznes.pl

Budowa i tworzenie profesjonalnych, responsywnych (RWD) stron www. Pozycjonowanie SEO, sklepy internetowe eSklep...

Sprawdź także

Własna działalność – jak rozliczyć PIT za za 2019 rok Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną Skarbówka może działać wstecz Kwota wolna od podatku

Własna działalność – jak rozliczyć PIT za za 2019 rok? Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną? Skarbówka może działać wstecz? Kwota wolna od podatku

Własna działalność – jak rozliczyć PIT za 2019 rok? Terminy, zmiany, zasady Nowy rok, a …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE OGŁOSZENIA