Z ostatniej chwili
Portfel (wallet), jaki wybrać i jak przechowywać kryptowaluty Rodzaje i porównanie właściwości portfeli crypto

Portfel (wallet), jaki wybrać i jak przechowywać kryptowaluty? Rodzaje i porównanie właściwości portfeli crypto

Ocena czytelników
[Głosów: 4 Ocena: 5]

Opisując kopalnie kryptowalut zapomniałem Wam naświetlić temat przechowywania i korzystania z kryptowalut. Dla osób „siedzących” w temacie 😉 jest to oczywiście banalny temat. No ale na początku zmagania się ze „światem kryptowalut”, dla niektórych osób jest to „czarna magia”.

Ale do rzeczy, jaki portfel kryptowalutowy wybrać i z czym to się „je”?

Pozwolicie, że opis co to jest wallet (portfel) kryptowalutowy przytoczę ze strony mojego kolegi Michała (polecam jego stronę https://www.kryptoholik.pl ).

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z rynkiem krypto-walut błędnie interpretuje pojęcie portfela krypto-walutowego. Złudne jest myślenie, że w jakiś sposób posiadamy kryptowalutę czy to na dysku czy to w przeglądarce czy to na sprzęcie w postaci np.: pendrive. Prawda jest taka, że portfele krypto-walutowe to nic innego jak dostęp do określonego zapisu – części w łańcuchu Blockchain. Zapis ten adekwatnie odpowiada wartości twojej krypto-waluty. Portfel to twój klucz prywatny i klucz publiczny, który umożliwia Ci ten dostęp. Dzięki kluczom możesz obserwować swoje środki jak i je przesyłać do innych uczestników sieci Można mieć do nich dostęp w różnych postaciach. W ten sposób możemy wyróżnić kilka rodzajów portfeli:

https://youtu.be/YYYfHy1iiNk

  1. Desktop wallet czyli portfele stacjonarne Portfel tylko do zainstalowania na komputerze. Portfele tego typu są bezpieczne, ponieważ możemy przechowywać kryptowaluty bez dostępu do Internetu, co niweluje ryzyko kradzieży naszych środków przez hakerów. Dużym minusem danego portfela jest niestety bardzo niska mobilność. (Bitcoin Core, Armory, Electrum, MultiBit). Ponadto portfele stacjonarne dzielimy na:
    • Pełne. Przechowujące cały łańcuch bloków (Blockchain). Długi czas synchronizacji oraz wysoka zasobożerność. Portfele: Bitcoin Core(oryginalny portfel bitcoin), Armory – Nie polecamy nowym użytkownikom!
    • Lekkie. Łańcuch bloków przechowywany jest na serwerach a nie na komputerze jak w przypadku portfeli pełnych. Cechują się szybką synchronizacją z siecią oraz małą zasobożernością.  Polecam:  Multibit

Portfel EXODUS

Portfel Electrum

Najlepszy portfel kryptowalut dla początkujących (i nie tylko). Łatwy w użyciu, nie ściąga łańcucha bloków na dysk, współpracuje z portfelami sprzętowymi. Możliwy do wykorzystania na komputerach z Windows, Linux, MAC. Trzeba pamiętać, że na komputerze połączonym z internetem jest „hot walletem”, jednakże można go wykorzystywać w trybie offline co gwarantuje duże bezpieczeństwo środków.

Portfel MyEtherWallet

  1. Portfele offline(bez kontaktu z Internetem). Służące jako sejf do przechowywania bitcoiów.  Mobilność bardzo niska z wyjątkiem Paper Walleta który umożliwia np. wydruk banknotu o dowolnym nominale.  Portfele: PaperWallet Portfel papierowy, to kolejna forma zimnego portfela, gdzie przechowujemy środki offline. Portfel tego typu to nic innego jak kartka papieru, na której drukujemy nasz klucz publiczny i klucz prywatny. Klucze drukowane są dodatkowo w postaci QR kodów, które ułatwiają transfer kryptowalut. Papierowy portfel powinniśmy zabezpieczyć, najlepiej trzymać w zamknięciu, nikomu nie udostępniać. Dobrym pomysłem będzie wykonanie kopii. Niewątpliwą zaletą takiego portfela jest fakt, iż jest on darmowy.

Bitaddress – klucz do bitcoinów możemy trzymać także na papierze. Ten typ portfela służy do długoterminowego trzymania kluczy poza dostępem do internetu, a więc bez ryzyka kradzieży przez hakerów. Klucze powinny zostać wygenerowane na komputerze bez dostępu do internetu, żeby zachować maksymalne bezpieczeństwo. W tym celu najlepiej skopiować wcześniej stronę Bitaddress z Githuba (opcja Download ZIP).

  1. Portfele mobilneSą to aplikacje, które można zainstalować na własny, smartfon czy tablet. Ten typ portfela jest bardzo przydatne, gdy znajdujemy się poza Swoim portfelem stacjonarnym, a chcemy zapłacić za towary i usługi.  Umożliwiają np. błyskawiczną  zapłatę w restauracji lub w dowolnym miejscu / serwisie Internetowym przez zeskanowanie kodu QR. Portfele Android: MyceliumCopayGreenBits.IOS: Breadwallet, CopayAirbitz Dużym plusem jest również to, że portfele mobilne nie wymagają pobierania całego łańcucha bloków. Wśród portfeli mobilnych najbardziej znane to Mycelim i Xapo. Narzędzia te mają formę aplikacji, które należy ściągnąć i zainstalować. Pozwalają na szybką zapłatę za towary i usługi poprzez zeskanowanie kodu QR.Są wygodne w użytkowaniu i w pełni mobilne. Należy pamiętać, że portfel na urządzeniu mobilnym nie pozwala na zachowanie prywatności. Ponadto urządzenie trzeba dobrze zabezpieczyć przed kradzieżą lub utrata. Portfele mobilne nie są polecane do przechowywania dużych kwot. Przechowuj tam tylko pieniądze na bieżące wydatki.

Portfel JAXX

https://youtu.be/XrQEWetfQSk

https://youtu.be/vaGVbfqfD8o

  1. Portfele online– są to portfele, które możemy stworzyć rejestrując się na specjalnych stronach internetowych. Są to zazwyczaj giełdy kryptowalut, które oferują również stworzenie własnego portfela, a także wyspecjalizowane strony, jak na przykład Blockchain.info. Z portfela online można korzystać z dowolnego miejsca na świecie, logując się z dowolnego urządzenia. Dużym minusem takich portfeli jest to, że klucze prywatne również są przechowywane w Internecie. W portfelach online nie zaleca się przechowywać dużej ilości swoich środków, gdyż w praktyce, korzystając z takiego portfela, powierzamy swoje środki osobom trzecim. Oznacza to, że w przypadku włamania się na stronę czy też nielojalności któregoś z pracowników danej firmy, jesteśmy narażeni na utratę swoich środków. Zagraniczne: BINANCE, KUCOIN. Polskie: BITBAY, COINBE.

Giełda BINANCE

Giełda kryptowalut bez weryfikacji Binance

Giełda KUCOIN

Giełda kryptowalut bez weryfikacji KuCoin

https://youtu.be/TrJUIza1BKM

Giełda BITBAY

https://youtu.be/Q1q3cFgXp7Q

Giełda COINBE

 

  1. Portfele sprzętowe– są to portfele w postaci nośników USB. Na chwilę obecną można wymienić takie portfele jak: Trezor, KeepKey oraz Ledger Nano. Portfele sprzętowe są najbardziej bezpiecznym portfelem do przechowywania swoich kryptowalut, gdyż na dane urządzenia nie można instalować innych programów, co ogranicza ryzyko zawirusowania naszego portfela. Ledger Nano na chwilę obecną może być również używany jako karta prepaid do płacenia za towary i usługi w punktach naziemnych. Portfel sprzętowy musi być podłączony do Twojego komputera, telefonu lub tabletu przed zapłaceniem daną kryptowalutą.

Trzy najbardziej popularne portfele sprzętowe to:

Ledger Nano S

Kompatybilność z kryptowalutami

Bitcoin, Litecoin, Dash, Ethereum, Ethereum Classic, Dogecoin, Stratis, wszystkie tokeny w standardzie ERC20 (np. Golem). Ledger bardzo stawia na integrację z altcoinami i chwali się ambitnymi planami na integrację nowych walut.

https://youtu.be/RXDAkL76ujs

KeepKey

Kompatybilność z kryptowalutami

Bitcoin, Litecoin, Dash, Ethereum, Dogecoin, Namecoin, Testnet.

Trezor

Kompatybilność z kryptowalutami

Bitcoin, Litecoin, Dash, Zcash, Dogecoin (brak software wspierającego), Ethereum i Ethereum Classic (przez MyEtherWallet), wszystkie tokeny w standardzie ERC20 (np. Golem).

Portfele sprzętowe to najlepszy wybór, jeśli myślisz poważnie o bezpieczeństwie i wygodnym, niezawodnym przechowywaniu kryptowalut – jeśli oczywiście chcesz spać spokojnie 😉 Portfele sprzętowe są bezpiecznymi urządzeniami pracującymi w trybie offline. Przechowują Twoje klucze prywatne offline i nie mogą zostać zhakowane.

Bez względu jaki portfel wybierzesz, pamiętaj:

Twoje kryptowaluty będą bezpieczne tylko wtedy, kiedy klucz prywatny został bezpiecznie wygenerowany, pozostaje niejawny, a także – co najważniejsze – jest kontrolowany tylko przez Ciebie!

Aby uniknąć kradzieży, oszustw, a także innych przyczyn utraty środków, przestrzegaj trzech podstawowych zasad:

  • Generuj klucze prywatne w bezpiecznym środowisku, w trybie offline.
  • Powinieneś posiadać zestaw duplikatów kopii zapasowych. przechowywanych off-site, na wypadek pożaru, włamania itp.
  • Twórz kopie zapasowe kluczy prywatnych (nośniki USB itp.). Pomoże to uchronić Cię przed utratą swoich środków z powodu awarii dysku twardego, innego problemu lub wypadku.
  • Szyfruj portfele w celu zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa. Pomoże to zapobiec fizycznej kradzieży środków w przypadku, gdy twoje urządzenie lub portfel sprzętowy zostanie skradziony.

Spośród  obecnych na rynku PORTFELI SPRZĘTOWYCH do przechowywania Kryptowalut posiadam Trezor

Jest to pierwszy portfel sprzętowy produkowany przez czeską firmę SatoshiLabs. Bezpieczeństwem dorównuje metodom przechowywania kluczy w maszynie bez dostępu do internetu (tzw. cold storage). Klucze znajdują się bowiem w urządzeniu i są wykorzystywane do podpisywania transakcji, ale nigdy nie opuszczają urządzenia. Same urządzenie zabezpieczamy co najmniej 6 cyfrowym PIN-em, a każda pomyłka wydłuża czas oczekiwania na kolejną szansę, co zabezpiecza przed atakiem brute-force. Na początku zapisujemy seed, gdyż jest to portfel HD (w razie awarii urządzenia jesteśmy za pomocą seeda odzyskać swoje klucze np. w portfelu Mycelium). Trezora można użyć nawet na zawirusowanym komputerze i to także podczas generowania seeda.

Każdy posiadacz tego portfela ma pewność, że nikt oprócz niego nie ma dostępu do osobistego portfela(nawet firma Trezor).Posiada on oprogramowanie na licencji Open-Source, czyli każdy ma wgląd do kodu źródłowego co pozwala wykluczyć możliwość ingerencji w nasz portfel.

https://youtu.be/WYU0ESNhRZM

https://youtu.be/-2DnryoV_xA

https://youtu.be/SlvG4_MK2aU

https://youtu.be/vcL-saHqv0s

https://youtu.be/SF3p3PFKPmk

W artykule wykorzystano materiały ze stron i kanałów YouTube << Dziękuję 🙂

Strony www

http://traderoom.pl
http://bitcoin.pl
https://www.buybitcoinworldwide.com
https://kryptowaluty.info.pl
http://www.kryptomag.pl
https://www.kryptoholik.pl
http://dominikbarzyk.pl

Strona Główna


https://www.liteforex.pl
http://swiatbitcoina.pl

Kanały YouTube

Paweł Paczka
Adam Szkudlarek
Kryptoholik
Pracownia Nowych Technologii
Agnieska Angel
Krypto Info
Łukasz Rogóż
Mariusz Wota
Piotr Kulczycki
Skylark
Krypto Raport
Szczepan Bentyn
Dominik Barzyk
Mateusz Majerski
Paweł Paczka
CryptoDev
Rajmund Wittmann
MaciekLBN
Mateusz Szaton
Kamil Kobak
CASHFLOW zarabiaj online
Karol Michalski
Kryptowaluty
Grzegorz
Krypto Poradniki
Zarabiaj w Internecie
Mateusz Faber
Wojciech Roman Wójcik
BitBay
ZarabianieOnline

O Legiobiznes.pl

Budowa i tworzenie profesjonalnych, responsywnych (RWD) stron www. Pozycjonowanie SEO, sklepy internetowe eSklep...

Sprawdź także

Najpopularniejsze projekty AI Crypto na rok 2024. Współpraca Nexo z Chainstack i co to oznacza dla Ciebie. Nexo Card

Najpopularniejsze projekty AI Crypto na rok 2024. Współpraca Nexo z Chainstack i co to oznacza dla Ciebie. Nexo Card

Ocena czytelników [Głosów: 0 Ocena: 0] Najpopularniejsze projekty AI Crypto na rok 2024 Blockchain i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE OGŁOSZENIA