Szykuje się wzrost składek ZUS? Przedsiębiorcy chcą reformy systemu
W ostatnim czasie pojawiła się informacja o wzroście składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców w 2020 roku. Wszystko wskazuje na to, że będzie on rekordowo wysoki – najwyższy od 2013 roku. Tym samym składki w ujęciu miesięczny miałyby wzrosnąć o niecałe 120 złotych dla każdej firmy, która nie korzysta z szczególnych preferencji. To duży wzrost obciążeń – spowoduje, że wysokość składek przekroczy 1400 złotych miesięcznie. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w liście skierowanym do Premiera Mateusza Morawieckiego wskazuje, że system ten jest wadliwy i wymaga zmian. Federacja Przedsiębiorców Polskich popiera stanowisko Rzecznika MŚP w tym zakresie. Oprócz tego uważa, że niezbędne są zmiany w sposobie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.
Obecny system z jednej strony nadmiernie obciąża przedsiębiorców osiągających niewielkie dochody – których możliwości finansowe są ograniczone. Z drugiej – nie stanowi problemu dla generujących duże zyski – powiedział serwisowi eNewsroom Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich…
Więcej dowiesz się u źródła >Przedsiębiorcy muszą przygotować się na dalsze wzrosty wynagrodzeń
Wynagrodzenia znów rosną w tempie przekraczającym 7 proc. Jednak tak wysokie tempo powinno utrzymać się do wiosny. Natomiast realny wzrost dochodów będzie niższy ze względu na inflację.
Nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób w lipcu wyniosła 7,4 proc. r/r wobec 5,3 proc. w czerwcu, kształtując się powyżej prognozy analityków rynkowych 7,1 proc.. W ujęciu realnym, czyli po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach wzrosły w lipcu o 4,4 proc. r/r (wobec 2,6 proc. w czerwcu)…
Więcej dowiesz się u źródła >Od 2020 roku prawo będzie bardziej przyjazne dla najmniejszych firm
Przygotowany przez MPiT pakiet Przyjazne Prawo ma ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie biznesu. Obejmuje kilkadziesiąt ułatwień, zwłaszcza dla małych i średnich firm, wśród których główne to m.in. prawo do błędu przez pierwszy rok prowadzenia działalności gospodarczej i ochrona konsumencka dla firm zarejestrowanych w CEIDG. Zmiany są spójne z innymi, wprowadzonymi wcześniej w Konstytucji dla Biznesu oraz Pakiecie MŚP. Mają wyeliminować te przepisy, które są przestarzałe, zbyt restrykcyjne i nie przystają do współczesnych realiów gospodarczych. Większość z nich wejdzie w życie od stycznia 2020 roku.
Przygotowany przez MPiT projekt zmian w blisko 70 ustawach, czyli pakiet Przyjazne Prawo (PPP), który ma ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie biznesu, został podpisany przez prezydenta w pierwszej połowie sierpnia…
Więcej dowiesz się u źródła >Dobra wiadomość dla właścicieli małych firm
Pakiet Przyjazne Prawo (pełną treść ustawy znajdziecie tutaj) zawiera nowelizację przepisów (w różnych aktach ustawodawczych), które mają ułatwić życie m.in. mikro- i miniprzedsiębiorstwom. Jednym z takich ułatwień ma być ochrona konsumencka, czyli prawo do reklamacji dla firm zarejestrowanych w CEIDG.
Do tej pory Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów chroniła przeciętnego Kowalskiego, o ile był osobą prywatną. Ten sam Kowalski prowadzący działalność, choćby jednoosobową, na podobną ochronę liczyć nie mógł. Kowalski przedsiębiorca mógł liczyć w tej kwestii na przepisy Kodeksu Cywilnego, a te są mniej korzystne niż wspomniana ustawa…
Więcej dowiesz się u źródła >Wielu przedsiębiorcom grożą kary za wtyczkę „Lubię to”. Jest wyrok TSUE
Wiele firm na swoich stronach internetowych zamieszcza wtyczki „Lubię to”, jednak nikt z nich nie wiedział, że w takim przypadku stają się odpowiedzialnymi za dane. Potwierdził to wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który tym samym nałożył nowe obowiązki na przedsiębiorców.
29 lipca 2019 roku TSUE wydał wyrok w sprawie przycisku „Lubię to” Facebooka. Trybunał zajmował się tym tematem ze względu na sprawę niemieckiego serwisu Fashion ID prowadzoną przez sąd krajowy w Düsseldorfie, który to złożył wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym…
Więcej dowiesz się u źródła >Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada kolejne ułatwienia dla obywateli
Rada Ministrów przyjęła zmiany w ustawie o informatyzacji. Umożliwi ona wprowadzenie nowych rozwiązań dla obywateli. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza także przypominajkę telefoniczną i upływie ważności dowodu osobistego dla posiadaczy profilu zaufanego.
Masz profil zaufany? Ministerstwo Cyfryzacji przypomni Ci, że kończy się ważność twojego dowodu osobistego – na 60, 45 i 20 dni przed końcem ważności dowodu osobistego otrzymasz SMS przypominający o upływie terminu ważności dowodu. SMS przyjdzie na numer telefonu, którego używasz do autoryzacji podpisu profilem zaufanym…
Więcej dowiesz się u źródła >Ponad milion Polaków ma e-dowód – ilu aktywowało warstwę elektroniczna?
Od marca w naszym kraju dostępny jest e-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną. W ciągu tych kilku miesięcy na jego wyrobienie zdecydowało się już ponad milion Polaków.
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że e-dowód osobisty ma już ponad milion Polaków. To niezły wynik, biorąc pod uwagę fakt, że te nowe dokumenty tożsamości wydawane są dopiero od niespełna pięciu miesięcy. Na razie jednak trudno mówić o tym, że jesteśmy świadkami rewolucji…
Więcej dowiesz się u źródła >Podatnicy chcą, aby zerowy PIT objął młodych przedsiębiorców
Polacy są zadowoleni z wprowadzonego zwolnienia podatkowego dla osób młodych przed ukończeniem 26. roku życia. Jednak chcieliby, aby ulga została rozszerzona także o przedsiębiorców – wynika z sondy przeprowadzonej przez portal PIT.pl.
Na grupie 9771 osób portal PIT.pl przeprowadził sondę, w której zapytał czytelników o istotne sprawy związane z tzw. zerowym PIT-em. Jak zauważono, niemal 66 proc. badanych pozytywnie oceniło wprowadzoną ulgę dla osób młodych. Wskazali przy tym, że istotną zaletą tego rozwiązania jest wyższa kwota netto wynagrodzenia otrzymana „do ręki” (35 proc. badanych). Jednak, gdy przyjrzymy się szczegółowej na udzielone odpowiedzi, można zaobserwować, że nowe rozwiązanie, poza politykami i ustawodawcami, popierają głównie młodzi, czyli osoby, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia…
Więcej dowiesz się u źródła >Nowy tryb postępowań sądowych przy sporach pomiędzy przedsiębiorcami
Rewolucyjna zmiana kodeksu postępowania cywilnego, wprowadzająca fundamentalne zmiany w przebiegu postępowań sądowych, już wkrótce stanie się częścią obowiązującego systemu prawnego.
Jedną z zasadniczych zmian w tej szeroko komentowanej ustawie jest przywrócenie odrębnego postępowania gospodarczego. Ten specjalny tryb postępowania pozwoli na rozstrzyganie sporów cywilnych pomiędzy przedsiębiorcami, a także między innymi w sprawach z umów o roboty budowlane czy umów leasingu…
Więcej dowiesz się u źródła >Brak deficytu w budżecie kosztem przedsiębiorców? ZUS w górę i mniej ulg
Ogłoszony budżet bez deficytu to duży problem dla przedsiębiorców. Przy rosnących wydatkach, konieczne było znalezienie dodatkowego przychodu. W konsekwencji tego, właściciele firm zapłacą więcej i stracą część ulg.
Budżet na rok 2020, jak wynika z projektu będzie po raz pierwszy od 30 lat bez deficytu. Jednak przy rosnących wydatkach m.in. na programy socjalne, rząd musiał znaleźć dodatkowe źródła przychodów. Na celowniku znaleźli się przedsiębiorcy, którzy nie tylko zapłacą więcej, ale i utracą część ulg…
Więcej dowiesz się u źródła >