Z ostatniej chwili

Windows 10: szykują się poważne zmiany, Fall Creators Update bez starych rozwiązań, licencja nie dla każdego urządzenia.Ubuntu co po instalacji?

Ocena czytelników
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Początek poważnych zmian w Windows 10. Microsoft udostępnił nową wersję poglądową

Microsoft przymierza się do wprowadzenia kolejnej poważnej aktualizacji. Windows 10 Fall Creators Update ma wprowadzić szereg nowości, których przedsmak entuzjaści mogą poczuć już teraz. Należy przyznać, że system naprawdę dojrzewa i nie ma w tym ani krzty złośliwości.

W najnowszej kompilacji udostępnionej w kanale Windows Insider znalazło się sporo usprawnień w zakresie powłoki systemowej, „Mixed Reality”, optymalizacji oprogramowania, menedżera zadań oraz mechanizmów skierowanych do graczy. Celem Microsoftu jest stworzenie spójnego, dopracowanego oprogramowania działającego „jako usługa”, co jest bodaj najpoważniejszą zmianą w ekosystemie. „Dziesiątka”, inaczej niż jej poprzednicy jest ciągle ewoluującym oprogramowaniem, które z aktualizacji na aktualizację jest coraz lepsze i oferuje użytkownikom nowe funkcje.

W najnowszej kompilacji udostępnionej w kanale dla entuzjastów, Microsoft wprowadził możliwość zresetowania swojego numeru PIN bezpośrednio z poziomu zablokowanego ekranu. Musicie jednak korzystać z konta Azure AD Premium – jeżeli tak, w przypadku, gdy zapomnicie numeru potrzebnego do uwierzytelnienia, możecie skorzystać z ekranu pomocniczego, który poprowadzi Was przez proces ustalania nowej kombinacji. Tuż po tym, będziecie w stanie zalogować się do komputera za pomocą ustawionego PIN-u…

Czytaj więcej na: http://antyweb.pl

Windows 10 Fall Creators Update bez tych funkcji

Windows 10 Fall Creators Update zadebiutuje już za kilka tygodni. Dziś już jednak wiemy, że Microsoft nie wprowadzi wszystkich z planowanych funkcji. Na tym nie koniec, bo przy okazji gigant z Redmond w kolejnej dużej aktualizacji dla „dziesiątki” chce się pozbyć pewnych starych rozwiązań. Microsoft opublikował ich listę.

Windows 10 Fall Creators Update nie zadebiutuje z funkcją Timeline, którą zaprezentowano na tegorocznej konferencji BUILD. To rozwiązanie ma pojawić się z czasem. Wiemy również, że część obecnie dostępnych opcji również zostanie wycofanych. Microsoft opublikował listę, gdzie wymienia funkcje, które są nieaktualne i/lub zostaną wycofane…

Czytaj więcej na: http://www.komputerswiat.pl

Windows 10 dożywotnio dla wszystkich maszyn? Otóż nie, nie dla wszystkich…

Microsoft przeżywa właśnie „lekki” kryzys wizerunkowy, który został zgotowany mu przez samego Intela. Okazuje się, że tuż po tym, jak skończyło się wsparcie dla procesorów Intel Atom z serii Clover Trail, Microsoft zdecydował o tym, że komputery wyposażone w owe układy nie otrzymają już kolejnych aktualizacji rozwojowych. Te dotyczące bezpieczeństwa będą dostępne dla owych maszyn aż do 2021 roku.

Trzeba sobie jednak wyjaśnić, co w ogóle się stało. Przypomnijmy, procesory Intel Atom z serii Clover Trail miały być konkurentami dla innych konstrukcji opartych na architekturze ARM. Same układy to raczej mało wydajne podzespoły, które wystarczają głównie do podstawowych zadań – i to również bez szaleństw. Należy brać również pod uwagę, że pod kontrolą tych procesorów znajdują się obecnie 3-4 letnie maszyny, które już niedługo powinny udać się na zasłużoną emeryturę. Warto dodać także, że najnowszą generację Atomów reprezentują układy Cherry Trail – znacznie wydajniejsze procesory. Nie bez znaczenia są również procesory Intel Core M, które w stosunku do Atomów cechują się już naprawdę dobrymi osiągami…

Czytaj więcej na: http://antyweb.pl

10 rzeczy które warto zrobić po zainstalowaniu Ubuntu

Zadbaj o bezpieczeństwo, dostosuj system, wgraj dodatkowe sterowniki, wgraj kodeki i flash, wgraj przydatne dodatki.

Poradnik ten dedykujemy przede wszystkim tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Linuksem i chcieliby się podszkolić z korzystania z niego. Wszystkich harduserów prosimy więc o wyrozumiałość.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Linux nie bez powodu ma opinię bezpiecznego systemu, ale ostatnimi czasy zaliczył znaczny wzrost zainteresowania ze strony hakerów. Dlatego warto też samodzielnie zatroszczyć się o ten aspekt użytkowania. Warto zainstalować oprogramowanie antywirusowe, osobiście polecamy ClamAV. Jest to darmowa, otwartoźródłowa i najpopularniejsza aplikacja tego typu na Linuksie. Wgrywamy ją tą komendą:

sudo apt install clamav clamtk

Można też pomyśleć o zabezpieczeniu przez szyfrowanie ważnych danych, szczególnie gdy używasz laptopa. Można to zrobić już podczas wgrywania systemu, ale instalator jest bardzo słabo konfigurowalny na tym polu dlatego zasugerujemy VeraCrypt:

sudo add-apt-repository ppa:unit193/encryption
sudo apt update
sudo apt install veracrypt

Warto także pomyśleć o kopiach bezpieczeństwa na wypadek awarii. Moim zdaniem najlepszym programem do tego zadania jest Back In Time: Instalujemy go poniższym poleceniem:

sudo apt install backintime-gnome

Hasła powinny być odpowiednio złożone, by utrudnić ich złamanie, a jeśli nie potrafisz ich wszystkich zapamiętać a miejsc do logowania masz dużo, polecamy przechowywać je w bezpiecznym sejfie, czyli w KeePassX:

sudo apt install keepassx

Najważniejsze są chyba jednak właściwe praktyki. Nie logować się na konto roota, bo pracując na koncie o podwyższonych uprawnieniach możemy przypadkowo namieszać lub wpuścić do systemu robaki. Zamiast tego lepiej uruchamiać pojedyncze komendy z prefiksem “sudo”. Wówczas tylko to jedno polecenie zostanie uruchomione w trybie administratora. Niemniej zanim ją wywołamy warto upewnić się co ona robi.

Bezpieczeństwo można polepszyć także z poziomu przeglądarki. Wygrywając takie dodatki jak μBlock Origin (blokuje reklamy), Ghostery (wyłącza skrypty śledzące) czy HTTPS Everywhere (wymusza szyfrowane połączenia) uczynimy system dużo bardziej szczelnym…

Czytaj więcej na: http://www.benchmark.pl

O Legiobiznes.pl

Budowa i tworzenie profesjonalnych, responsywnych (RWD) stron www. Pozycjonowanie SEO, sklepy internetowe eSklep...

Sprawdź także

Windows 10 kilka dobrych porad. Firefox będzie instalowany standardowo w Windows. Windows integruje się z Androidem i iOS?

Ocena czytelników [Głosów: 0 Ocena: 0] Windows 10: Najlepsze porady, które mogą Ci się przydać …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE OGŁOSZENIA