Firmy stosujące zlecenia na celowniku ZUS
Ponad połowa kontroli kończy się decyzją nakazującą przedsiębiorcy zapłatę dodatkowych składek – podaje piątkowa „Rzeczpospolita”.
„Rzeczpospolita” potwierdziła doniesienia biznesu o „dywanowych” kontrolach ZUS. Inspektorzy wzięli na celownik firmy zatrudniające w poprzednich latach zleceniobiorców. Pomaga im w tym elektroniczny system analizujący zatrudnienie na zlecenia – czytamy w artykule…
Więcej dowiesz się na: https://mambiznes.pl
Numer alarmowy 997 będzie przeniesiony do CPR
Od kwietnia do grudnia będzie trwał proces przełączania numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Numer będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia.
Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatorów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 997 przez operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych…
Więcej dowiesz się na: http://di.com.pl
Premier: Chcę, by firmy, które prowadzą w Polsce biznes, płaciły podatki w Polsce
Chcę, żeby firmy, które prowadzą w Polsce biznes, które mają tutaj klientów, płaciły podatki w Polsce – powiedział premier Mateusz Morawiecki w niedzielę w Łukowie.
Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami powiedział, że najbogatsze firmy, zazwyczaj międzynarodowe, ale nie tylko, również polskie, „bardzo chętnie wynajdywały różne sposoby unikania płacenia podatków”, często rejestrowały się w tzw. rajach podatkowych…
Więcej dowiesz się na: https://mambiznes.pl
Stanowisko przedsiębiorców w sprawie regulacji dot. praw autorskich
Na forum unijnym toczą się zaawansowane prace nad reformą prawa autorskiego (dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym). W piątek (27.04) zaplanowane jest kluczowe głosowanie w Radzie UE. Obawy przedsiębiorców budzi w szczególności art. 11 dyrektywy zwiększający prawa wydawców(tzw. neighbouring right).
Jeśli propozycje przepisów w obecnym brzmieniu wejdą w życie, to pozwolą one na blokowanie polskim stronom internetowym i twórcom portali możliwości udostępniania linków oraz wybranych treści, jeśli nie uzyskają oni wcześniej zgody każdego z wydawców na ich publikację. Oznacza to w praktyce, że udostępnianie fragmentów tekstu, a nawet linków, będzie możliwe tylko pod warunkiem, że właściciel witryny internetowej, dziennikarz, czy pojedynczy bloger za każdym razem otrzyma stosowne pozwolenie od wydawcy, posiadającego prawa własności do tej treści, scedowane przez autora…
Więcej dowiesz się na: http://di.com.pl
Uboczny efekt RODO? Pracodawca nie będzie mógł sprawdzić naszego profilu na Facebooku
Zakaz sprawdzania profilów społecznościowych pracownika i utrudnienie dostępu do wiedzy o jego przeszłości zawodowej mogą okazać się jedną z konsekwencji wchodzących niedługo w życie przepisów RODO.
Nie da się ukryć, że choć generalnie pozytywnie oceniamy zapisy ogólnego rozporządzenia UE o ochronie danych osobowych, to wiele jego zapisów ma tak szeroki zakres, że trudno przewidzieć wszystkie konsekwencje ich wprowadzenia…
Więcej dowiesz się na: http://www.komputerswiat.pl
Fiskus ściga informatyków. Chce od nich dopłat podatkowych
Fiskus wziął się za informatyków, którzy korzystali z 50% kosztów w rozliczeniach PIT. Wszczęto nowe kontrole, gdzie sprawdzane są osoby rozliczające się z podatków w ten właśnie sposób. Jakby tego było mało, to w wybranych przypadkach dochodzi do nałożenia dopłat, które sięgają 5 lat wstecz.
Ustawa o PIT została zmieniona na 2018 rok i w ten sposób zawężono ilość osób, które mogą korzystać z 50% ulgi. Co jednak ciekawe, fiskus rozpoczął kontrole u osób, które wcześniej korzystały z takiej formy rozliczenia…
Więcej dowiesz się na: http://www.komputerswiat.pl