Zmiany prawa dla przedsiębiorców
Sejm pracuje nad rządowym projektem ustawy Prawo przedsiębiorców, który ma ułatwić wykonywanie działalności gospodarczej.
W myśl rządowego projektu ustawy Prawo przedsiębiorców definicja działalności gospodarczej nie będzie zawierała już, jak jest w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, wyliczenia rodzajów działalności. Zamiast tego będzie wskazywała na cztery cechy takiej działalności: zorganizowanie, zarobkowość, wykonywanie jej we własnym imieniu oraz ciągłość…
Więcej dowiesz się na: https://mambiznes.pl
Rewolucyjne zmiany w podatkach dla przedsiębiorców
Styczniowe zmiany w podatku CIT to duża rewolucja dla przedsiębiorców. Nowe przepisy ograniczają m.in. możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków na usługi niematerialne, m.in. doradcze. Zmiana ta budzi także wątpliwości interpretacyjne, jakie konkretnie usługi rozumiane są jako niematerialne. Dodatkowo nowe przepisy wprowadziły także ograniczenia dotyczące odliczania kosztów finansowania zewnętrznego. Jak podkreślają eksperci, mimo braku formalnej podwyżki podatków zmiany doprowadzą de facto do zwiększenia obciążeń przedsiębiorców.
Podatek CIT został zmieniony od 1 stycznia 2018 roku w stosunkowo rozległym zakresie. To najbardziej obszerne zmiany od wielu lat. Najważniejsze i w pewien sposób rewolucyjne jest m.in. ograniczenie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z usługami niematerialnymi – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Paweł Mazurkiewicz, doradca podatkowy z MDDP. – Ministerstwo Finansów uznało, że poprzez obciążenia z tytułu usług niematerialnych polski budżet jest de facto drenowany i w związku z tym nałożyło w limit wysokości 5 proc. EBITDA…
Więcej dowiesz się na: https://mambiznes.pl
UOKiK: 20 mln zł kary dla Banku Millennium za wprowadzanie w błąd klientów przy reklamacjach
Nowy rok, nowe postępowania i wyroki UOKiK. Pierwsza większa decyzja prezesa UOKiK dotyczy Banku Millennium.
Pod koniec 2016 roku UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Bank Millenniumw wyniku skarg klientów, którzy zwracali uwagę na stosowanie w umowach kredytowych klauzul niedozwolonych. Chodziło o dwie klauzule o numerach 3178 i 3179.
Klienci powoływali się na nie w swoich reklamacjach, a bank w swoich odpowiedziach twierdził, że one nie dotyczą tego banku…
Więcej dowiesz się na: http://antyweb.pl
Brexit to nie problem – korzyści płynące z założenia spółki w Wielkiej Brytanii
Aż 73% właścicieli firm twierdzi, że działalność zagraniczna jest bardziej rentowna niż sprzedaż w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. I choć dyskusje na temat wyjścia z UE nie ustają, to o przedsiębiorczość nie ma co się martwić.
Prostota i przejrzystość
Dzięki temu, że różnice kulturowe przestają być postrzegane jako przeszkoda, a zwłaszcza dlatego, że język angielski nie jest już barierą utrudniającą wejście na zagraniczne rynki, polskie firmy rozwijają się za granicą coraz prężniej. Dla przykładu warto wspomnieć np. o polskich firmach z sektora kosmetycznego i odzieżowego, które mimo silnej lokalnej konkurencji odniosły głośny sukces przy wejściu na rynek brytyjski…
Więcej dowiesz się na: https://mambiznes.pl
Zarzuty dla trzech osób za nielegalny streaming
Policjanci z KWP w Lublinie zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o nielegalne rozpowszechnianie sygnału płatnych telewizji cyfrowych. W ich ofercie było ponad 160 kanałów telewizyjnych, a szacowane korzyści płynące z tego procederu mogły sięgać nawet 3,5 mln zł.
Policjanci z Wydziałów dw. z Cyberprzestępczością i Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie prowadzili czynności w trzech województwach: dolnośląskim, zachodniopomorskim oraz wielkopolskim…
Więcej dowiesz się na: https://interaktywnie.com
W Singapurze własny biznes założymy 25 razy szybciej niż w Polsce
W Polsce założenie własnego biznesu wciąż zabiera dużo czasu i pieniędzy. Przeciętny czas potrzebny do rozpoczęcia działalności gospodarczej w naszym kraju jest niemal 4 razy dłuższy niż wynosi średnia w Unii Europejskiej. Do rekordzistów brakuje nam jeszcze więcej – w Singapurze czas ten jest 25 razy krótszy niż w Polsce!
Raport dotyczący trudności, które muszą być pokonane przez przyszłych przedsiębiorców oparliśmy na wskaźnikach publikowanych przez agendy międzynarodowe oraz krajowe. Korzystaliśmy między innymi z Banku Światowego, który publikuje szereg wskaźników dotyczących warunków założenia własnej działalności gospodarczej. Są to między innymi czas wymagany do założenia firmy wyrażony w dniach, procedury rozruchowe w celu zarejestrowania firmy i koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej przedstawione jako procent Dochodu Narodowego Brutto per capita…
Więcej dowiesz się na: https://mambiznes.pl
Ostatnie dni dla części podatników na rozliczenie się z fiskusem
Do końca stycznia na rozliczenie się z fiskusem mają czas osoby, które osiągają dochody z najmu opodatkowane ryczałtem, oraz podatnicy, którzy korzystają z uproszczonych form opodatkowania działalności gospodarczej. Z kolei mali płatnicy, zatrudniający do pięciu osób, muszą do końca miesiąca przekazać swoim pracownikom i fiskusowi PIT-11, jeśli nie zdecydowali się na wybór formy elektronicznej i nie korzystają z biura rachunkowego. Przedsiębiorcy, którzy chcą zmienić sposób opodatkowania, mają czas na złożenie oświadczenia tylko do 22 stycznia.
Do końca stycznia powstaje obowiązek złożenia zeznania rocznego dla podatników, którzy korzystają z uproszczonych form opodatkowania działalności gospodarczej. Osoby, które rozliczały się na karcie podatkowej, muszą złożyć specjalne zeznanie PIT-16A, który dotyka rozliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne – przypomina w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Anna Misiak, doradca podatkowy, szef zespołu ds. podatków osobistych w MDDP…
Więcej dowiesz się na: https://mambiznes.pl/