Fiskus bierze się za kupujących na AliExpress
Popularność zakupów na AliExpress wśród Polaków rośnie błyskawicznie, ale większość z nich błędnie zakłada, że od zakupów na chińskim serwisie nie musi płacić podatku VAT, bo towary o małej wartości (mniejszej niż 22 euro lub 45 euro) wystarczy zadeklarować jako „prezent”. Takie prawo jednak nie obowiązuje w Polsce.
W Polsce, zdaniem fiskusa, każdy kto importuje towary – i nie ma znaczenia, że zamawia je online – zobowiązany jest do zapłacenia podatku. Co więcej, powołany został już zespół, który ma je wyegzekwować od tych internautów, którzy robią zakupy m.in. na AliExpress. Według nieoficjalnych informacji Rzeczpospolitej, mowa jest o szczegółowych kontrolach przesyłek dostarczanych przez Pocztę Polską…
Więcej dowiesz się u źródła >Rzeczpospolita: to Allegro, a nie rząd zainicjowało pomysł z opodatkowaniem chińskich przesyłek (aktualizacja)
Rzeczpospolita informuje, że to nie rząd, a Allegro było inicjatorem pomysłu z uszczelnieniem VAT-u dla paczek pochodzących z Aliexpress. Specjaliści z najpopularniejszej platformy zakupowej w Polsce przekonują rząd, aby Poczta Polska otrzymała status agenta celnego. Jest jednak bardzo możliwe, że dla Poczty może to skończyć się stratami.
Otrzymaliśmy komentarz w tej sprawie z biura prasowego Allegro. Jego treść znajdziecie poniżej.
Odnośnie naszych motywacji. W tym wypadku staramy się być głosem 125 000 polskich przedsiębiorców zrzeszonych na naszej platformie, działających rzetelnie i zgodnie z prawem. Wielokrotnie skarżyli się na nierówność traktowania i stosowania obowiązującego prawa. Ponoszą wszystkie przewidziane prawem daniny publiczne, w tym cła i podatki jednocześnie zmagając się ze zjawiskiem nabywania produktów poza UE, głownie w Chinach, i sprowadzania ich w przesyłkach listowych bez uiszczenia VAT. Ich zdaniem to zwyczajnie nie fair i trudno się z taką opinią nie zgodzić. Chodzi bowiem w gruncie rzeczy tylko i wyłącznie o egzekwowanie obowiązującego polskiego prawa i tworzenie równych warunków konkurowania dla wszystkich. Staramy się, żeby głos polskich przedsiębiorców był słyszany w całym ekosystemie gospodarczym i docierał wszędzie tam, gdzie liczymy na uzyskanie wsparcia dla polskich przedsiębiorców. Opisywana w mediach praca urzędów, opisywane także przez „Rz” wpisują się w kontekst innych europejskich gospodarek zmagających się z tym problemem…
Więcej dowiesz się u źródła >Jakie dotacje na własny biznes we wrześniu? Oto lista programów PARP
Z jakich programów mogą skorzystać przedsiębiorcy szukający dotacji na swój biznes? Wrzesień jest kolejnym miesiącem, w którym trwają nabory dające możliwość zdobycia finansowego zastrzyku dla firmy. Właścicielie firm mogą aplikować o środki na działalność innowacyjną, ochronę prawną wojego pomysłu, ekspansję czy badania. Przedstawiamy zestawienie najbliższych naborów organzowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Program operacyjny Inteligenty Rozwój
Przyznana dotacja może mieć wartość nawet 10 mln zł, które mogą zostać przeznaczone na ekspansje zagraniczną. Więcej szczegółów na temat Umiędzynarodowienia klastrów można znaleźć w regulaminie, zaś dokumentacja dostępna jest na stronie naboru (tutaj)…
Więcej dowiesz się u źródła >Yanosik i Biedronka testują rozwiązanie związane z zakazem handlu w niedzielę
Zakaz handlu w niedzielę sprawia, że cześć klientów nie jest w stanie zorientować się, kiedy dane sklepy są otwarte lub zamknięte. Yanosik nawiązał współpracę z Biedronką i następnie przeprowadzono program pilotażowy, którego celem było udzielenie informacji o godzinach otwarcia sklepów. Testy zostały przeprowadzone w sierpniu.
Yanosik to jeden z najpopularniejszych komunikatorów dla kierowców. W Polsce używa go w miesiącu około 1,5 mln użytkowników. Biedronka wpadła więc na pomysł, że może to być dobra platforma do testów rozwiązania problemów powiązanych z zakazem handlu w niedzielę…
Więcej dowiesz się u źródła >Uwaga początkujący przedsiębiorcy: ulga na start zawsze bez składek na ubezpieczenia społeczne
Zgodnie z komunikatem ZUS oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przedsiębiorcy korzystający z ulgi na start nie podlegają ubezpieczeniom społecznym, czyli nie opłacają ich ani oni sami, ani ich kontrahenci.
Stanowisko ZUS i ministerstwa odnosi się do interpretacji ZUS w Gdańsku z dnia 24 lipca 2018, w której zakład wskazał, że kontrahent korzystający z usług osoby wykonującej działalność bez rejestracji lub przedsiębiorcy korzystającego z ulgi na start, musi za nią opłacać składki na ubezpieczenia społeczne jak od umowy zlecenie…
Więcej dowiesz się u źródła >Czy powołanie IOD to konieczność?
Pierwotnym celem RODO było doprowadzenie do odzyskania przez obywateli UE kontroli nad tym, co dzieje się z ich danymi. Jednak przepisy te spowodowały również wiele wątpliwości. W treści ustawy pojawiły się zapisy dotyczące nowego stanowiska – inspektora ochrony danych (IOD). Wraz z wprowadzeniem tej funkcji, wśród wielu przedsiębiorców zrodziło się pytanie, czy rzeczywiście muszą powołać takiego inspektora w swojej organizacji?
Inspektor ochrony danych to stanowisko powstałe w wyniku przekształcenia funkcji oraz obowiązków Administratora Bezpieczeństwa Informacji. W świetle nowych przepisów, wyznaczona została mu rola doradcza oraz weryfikacyjna wobec działań administratora danych i podmiotu przetwarzającego oraz ich pracowników. Znacznie zwiększył się zakres jego obowiązków, a co za tym idzie pozycja w przedsiębiorstwie…
Więcej dowiesz się u źródła >KNF: Wkrótce ruszy piaskownica regulacyjna dla fintechu
„Jesteśmy gotowi, żeby w ciągu najbliższych tygodni otworzyć w Polsce piaskownicę regulacyjną” – powiedział przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy. Zaznaczył także, że to krok, który będzie sprzyjał szybkiemu rozwojowi fintechu.
Piaskownica regulacyjna (od terminu „regulatory sandbox”) jest narzędziem, mającym służyć rozwojowi nowoczesnych rozwiązań sfery fintech w Polsce. Chodzi o stworzenie specjalnej przestrzeni, w której innowacyjne rozwiązania mogą być testowane w ograniczonym zakresie przed uzyskaniem formalnej licencji. Dopiero kiedy działalność firmy osiągnie masę krytyczną, wejdzie ona w pełni na rynek…
Więcej dowiesz się u źródła >