Z ostatniej chwili

Podsłuchiwanie rozmów w telefonii komórkowej: wystarczy dziewięć sekund i zwykła karta graficzna

Ocena czytelników
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Rozmowy telefoniczne prowadzone przez sieci 2G można podsłuchać – o tym, że stosowany w nich szyfr A5/1 jest słaby, wiadomo było przynajmniej od 2009 roku. Teraz jednak badacze z Singapuru pokazali, że korzystając z niedrogiego GPU, do kupienia w każdym sklepie komputerowym, zabezpieczenia sieci 2G może złamać każdy w kilka sekund.

W powstałym w 1987 roku strumieniowym szyfrze A5/1 używany jest do inicjalizacji 64-bitowy tajny klucz, a do szyfrowania złożono generator strumienia kluczy, działający na 114-bitowych impulsach danych. Wykorzystanie trzech rejestrów przesuwających z liniowym sprzężeniem zwrotnym (LFSR) miało uczynić szyfr odpornym na wszystkie podstawowe ataki słownikowe i wyczerpywania przestrzeni kluczy.

Już jednak w 2009 roku niemieccy hakerzy Karsten Nohl i Sascha Krißler pokazali, jak za pomocą ataku typu time-memory tradeoff łamać klucze A5/1 w ciągu około 5 minut. Potrzebne do tego tęczowe tablice zostały udostępnione publicznie, wydawało się, że w zasadzie w kwestii tego szyfru wszystko jest pozamiatane. Nie przeszkodziło to jednak Stowarzyszeniu GSM wydać oświadczenia, w którym stwierdzono, że łamanie tego szyfrowania w praktyce jest niemożliwe, zarówno ze względu na trudność w rejestrowaniu sygnału radiowego, jak i kwestie własności intelektualnej.

Specyfikacja A5/1 nigdy bowiem nie została udostępniona publicznie – jak żartowali hakerzy, którzy dokonali odwrotnej inżynierii tego szyfru, powstał on zgodnie z doktryną Make stuff up and pray no one sees it (wymyśl sobie i módl się, by nikt tego nie zobaczył – przyp. red.). Nie przeszkodziło to jednak już rok później w przygotowaniu profesjonalnego sprzętu do podsłuchiwania połączeń GSM w czasie rzeczywistym, który trafić miał do zainteresowanych służb.

więcej na:  http://www.dobreprogramy.pl

O Legiobiznes.pl

Budowa i tworzenie profesjonalnych, responsywnych (RWD) stron www. Pozycjonowanie SEO, sklepy internetowe eSklep...

Sprawdź także

Najlepsze aplikacje pocztowe. Na temat wdrożenia zasady “Roam like at home”. Gdzie najlepszy abonament? Zamykania aplikacji w tle na iOS

Ocena czytelników [Głosów: 0 Ocena: 0]Najlepsze najlepsze mobilne aplikacje pocztowe Poczta w telefonie to bardzo …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE OGŁOSZENIA