Z ostatniej chwili

Rzecznik Praw Obywatelskich przeciwny ustawie abonamentowej. Kaspersky kontra Microsoft praktyki monopolistyczne. Czy Uber będzie blokowany?

Rzecznik Praw Obywatelskich przeciwko nowej ustawie abonamentowej

Wczoraj Adam Bodnar wystosował do Marszałka Sejmu pismo w sprawie nowej ustawy abonamentowej, której zapisy zobowiązują dostawców telewizji satelitarnych i kablowych do przekazania danych swoich klientów Poczcie Polskiej, która to ma później egzekwować od nich opłaty za abonament RTV.

Pismo to, jest teraz o tyle ważne, że dziś nastąpi pierwsze czytanie ustawy w Sejmie, po tym jak dwa tygodnie temu projekt został zaakceptowany przez Radę Ministrów, bez żadnych poprawek.

Z racji piastowanego stanowiska, wątpliwości RPO wzbudza przede wszystkim fakt przetwarzania danych obywateli, po które sięga państwo, by wykorzystać je do celu innego niż ten, dla którego zostały zebrane. Ponadto zwraca też uwagę na łamanie tajemnicy telekomunikacyjnej, którą objęte są dane obywateli. Państwo chce usankcjonować ten fakt nowymi przepisami prawnymi w postaci nowej ustawy abonamentowej, ale bez wystarczającego uzasadnienia jej „niezbędnością w demokratycznym państwie prawnym”. Przede wszystkim chodzi w tym o to, że przesłanka niezbędności nie została spełniona, a jednocześnie nie wyjaśniono dlaczego akurat takie rozwiązanie zastosowano, bez rozważania innych, które doprowadziłyby do tego samego celu…

Czytaj więcej na: http://antyweb.pl

Kaspersky kontra Microsoft

Producent oprogramowania antywirusowego złożył skargę do Komisji Europejskiej. Zdaniem Kaspersky’ego, Microsoft stosuje praktyki monopolistyczne, promując w systemie operacyjnym własny antywirus.

Prawnicy Kaspersky’ego twierdzą, że gigant z Redmond wykorzystuje swoją pozycję na rynku, instalując w Windows 10 własne oprogramowanie antywirusowe. Komisja Europejska potwierdziła, że zawiadomienie wpłynęło. Microsoft odniósł się do zarzutów w oświadczeniu, przekonując, że zależy mu tylko na bezpieczeństwie klientów. Według Amerykanów, funkcjonujący w systemie operacyjnym Windows Defeneder nie narusza prawa do konkurencji…

Czytaj więcej na: http://www.chip.pl

Kaspersky Lab zarzuca Microsoftowi stosowanie praktyk antykonkurencyjnych

Windows Defender jednym z głównych problemów. Firma Kaspersky Lab złożyła skargi na Microsoft do Komisji Europejskiej i niemieckiego Federalnego Urzędu Antymonopolowego. Przedsiębiorstwo twierdzi, że twórcy systemu Windows celowo ograniczają wybór użytkowników w przypadku systemów bezpieczeństwa, promując własne rozwiązanie. 

Jak czytamy na oficjalnym blogu Kaspersky Lab, Microsoft ma wykorzystywać swoją dominującą pozycję na rynku systemów operacyjnych, utrudniając twórcom aplikacji antywirusowych konkurowanie z własnym oprogramowaniem Windows Defender. Jak pisze Jewgienij Kaspierski, poprzednie zgłoszenie kierowane do rosyjskiego FAS przyniosło efekty, bo Microsoft poprawił kilka elementów, co do których były zastrzeżenia. Szef Kaspersky Lab ma nadzieję, że dwie nowe skargi przyniosą podobny efekt.

Na liście „grzeszków” Microsoftu mamy m.in. dziwne ograniczenia dotyczące powiadomień o wygaśnięciu licencji na dany program. Jak twierdzi Kaspierski, w przypadku programów antywirusowych (i tylko dla nich) nie można korzystać z własnego systemu informującego o tego typu zdarzeniu, a zamiast tego trzeba używać wbudowanego w dziesiątkę Centrum akcji. Według szefa Kaspersky Lab wielu użytkowników w ogóle nie zwraca uwagi na powiadomienia tam się pojawiające, przez co mogą przeoczyć termin zakończenia licencji…

Czytaj więcej na: http://pclab.pl

Ministerstwo chce blokować aplikacje mobilne: przede wszystkim Ubera

Zazwyczaj nie przeklinamy publicznie, ale dziś po południu się nie udało. Nasze przekleństwo było reakcją na pomysł Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Pomysł tak kuriozalny, że w zasadzie, zamiast przeklinać powinniśmy zaniemówić z wrażenia. Otóż — usiądźcie — MIB chce wymusić na dostawcach internetu blokadę pobierania aplikacji mobilnej Ubera…

Uwaga: ten post nie jest poświęcony ocenie tego, kto jest fajniejszy, czy taksówkarze, czy Uberowcy. To nas w tym artykule nie interesuje. Ten post skupia się na przemycaniu do polskiego prawa możliwości cenzury internetu pod wybitnie kuriozalnym powodem. Możliwości, które w przyszłości mogą zostać wykorzystane do jeszcze bardziej trywialnej cenzury — bo będą już istniały.

Do polskiego prawa, możliwość cenzury internetu wprowadzono już 2 razy. W ustawie antyhazardowej i w ustawie antyterrorystycznej. Strony internetowe chciałaby też blokować Komisja Nadzoru Finansowego… A teraz, wszystko na to wskazuje, czeka nas jeszcze ustawa antyuberowa

Choć ministerstwo odmówiło udostępnienia projektu ustawy “antyuberowej”, to fundacji Panoptykon udało się ten projekt zdobyć i opublikować:

W projekcie ustawy (tu jej pełna treść), pod którym 5 kwietnia 2017r. z upoważnienia ministra podpisał się Jerzy Szmit, podsekretarz stanu, czytamy że Ministerstwo chciałoby blokady wszystkiego co pozwalałoby korzystać np. z Ubera (programów komputerowych…

Czytaj więcej na: https://niebezpiecznik.pl

O Legiobiznes.pl

Budowa i tworzenie profesjonalnych, responsywnych (RWD) stron www. Pozycjonowanie SEO, sklepy internetowe eSklep...

Sprawdź także

Własna działalność – jak rozliczyć PIT za za 2019 rok Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną Skarbówka może działać wstecz Kwota wolna od podatku

Własna działalność – jak rozliczyć PIT za za 2019 rok? Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną? Skarbówka może działać wstecz? Kwota wolna od podatku

Własna działalność – jak rozliczyć PIT za 2019 rok? Terminy, zmiany, zasady Nowy rok, a …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE OGŁOSZENIA