Z ostatniej chwili

Zakaz dorabiania do etatu. Ustawa hazardowa, a biznes bukmacherski? Sprzedawcy Allegro uwaga na Ministerstwo Finansów! Jednolity Plik Kontrolny, JPK?

Zakaz dorabiania do etatu – kolejne propozycje z nowego kodeksu pracy

Chcesz dorobić? Będziesz musiał założyć firmę – takie będą konsekwencje kolejnych propozycji Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Zamierza ona wprowadzić przymus pracy etatowej, a jednocześnie zakazać pracy na umowach cywilnych. To prosta droga do zwiększenia szarej strefy.

Zgodnie z propozycjami Komisji Kodyfikacyjnej wykonywanie usług na umowie zlecenie lub umowie o dzieło będzie dopuszczalne wyłącznie w ramach samozatrudnienia. Pracownik, chcący legalnie dorobić do etatu, będzie musiał założyć działalność gospodarczą albo znaleźć umowę o pracę u innego pracodawcy. Co to w praktyce oznacza? – Jeśli nauczyciel angielskiego zechce udzielać prywatnych lekcji, będzie musiał założyć działalność gospodarczą…

Więcej dowiesz się na: https://mambiznes.pl

Ustawa hazardowa napędza biznes bukmacherom

Jak pisze „Puls Biznesu” dla legalnie działających krajowych firm bukmacherskich ubiegły rok okazał się nad wyraz szczodry. Pomogło im uszczelnienie przepisów ustawy hazardowej i blokada stron zagranicznych operatorów. 

Ustawa spowodowała, że rejestr domen zakazanych liczy 1500 adresów. Próba wejścia na taką stronę przenosi do strony Ministerstwa Finansów, z informacją o jej blokadzie…

Więcej dowiesz się na: http://www.chip.pl

Ministerstwo Finansów bierze się za sprzedawców na Allegro

Ministerstwo Finansów poinformowało właśnie o tym, że stwierdziło nieprawidłowości w systemie kupna i sprzedaży na popularnych serwisach aukcyjnych. Najprawdopodobniej chodzi o Allegro oraz sprzedawców, którzy nie wystawiają faktur i jednocześnie są podatnikiem VAT.

Jak podaje Ministerstwo Finansów, podatnicy VAT powinni fakturować obrót nową elektroniką, np. tabletami czy telefonami komórkowymi, choćby takimi jak chińskie telefony Xiaomi, np. Xiaomi Mi 6…

Więcej dowiesz się na: http://www.komputerswiat.pl

W lutym po raz pierwszy wyślesz Jednolity Plik Kontrolny? Wszysto co musisz wiedzieć o JPK

Jednolity Plik Kontrolny od 1 stycznia 2018 r. zaczął obowiązywać każdego przedsiębiorcę, który jest płatnikiem podatku VAT.  Na przesłanie całej dokumentacji za styczeń przedsiębiorca ma czas do 26 lutego. Oto najważniesze rzeczy, które właściciel jednoosobowej firmy musi wiedzieć o JPK.

JPK jest  to rozwiązanie informatyczne, które zostało wprowadzone w celu usprawnienia pracy organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej w zakresie prowadzonych postępowań podatkowych, kontroli podatkowych oraz czynności sprawdzających, w tym także tzw. kontroli krzyżowych. Innymi słowy JPK są zbiorami danych wyeksportowanymi bezpośrednio z systemów IT podatników, posiadającymi ustandaryzowaną formę (schemat XML), umożliwiającą organom ich łatwą analizę…

Więcej dowiesz się na: https://mambiznes.pl

MF skontaktuje się z podatnikami VAT, którzy nie wystawiają faktur

Wkrótce fiskus skontaktuje się z podatnikami VAT, którzy na serwisach aukcyjnych sprzedają nowe towary, ale nie wystawiają faktur VAT – informuje resort finansów w środowym komunikacie. Zdaniem MF praktyka taka jest niezgodna z prawem i wskazuje na zaniżenie podatku.

MF poinformowało, że dzięki monitoringowi informacji w internecie, w szczególności na popularnych platformach aukcyjnych, ujawniono rozpowszechnioną praktykę sprzedaży nowych towarów przez podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT, które w parametrach aukcji wskazują: Nie wystawiam faktury”. Dotyczy to przede wszystkim towarów z kategorii elektronika, zwłaszcza telefonów komórkowych i tabletów…

Więcej dowiesz się na: https://mambiznes.pl

Po co skarbówce wgląd w konto przedsiębiorcy?

Determinacja rządu w uszczelnianiu systemu podatkowego nikogo już chyba nie dziwi. Do tej pory zmiany legislacyjne polegały na modyfikacji przepisów podatkowych, które w opinii fiskusa były nadużywane przez nieuczciwych podatników. Tym razem aparat skarbowy – wyraźnie usatysfakcjonowany wzrostem dochodów budżetowych – został wyposażony w narzędzia inwigilacyjne zezwalające na całodobowy monitoring przepływu środków pieniężnych pomiędzy rachunkami płatniczymi firm.

Tak gruntowne zmiany mogą budzić uzasadniony niepokój wśród przedsiębiorców, zwłaszcza że przyznane szefowi KAS szerokie uprawnienia naruszają wolności i prawa zagwarantowane w Konstytucji, w szczególności pojawiają się obawy nadmiernej ingerencji państwa w swobodę prowadzenia działalności gospodarczej…

Więcej dowiesz się na: https://mambiznes.pl

O Legiobiznes.pl

Budowa i tworzenie profesjonalnych, responsywnych (RWD) stron www. Pozycjonowanie SEO, sklepy internetowe eSklep...

Sprawdź także

Własna działalność – jak rozliczyć PIT za za 2019 rok Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną Skarbówka może działać wstecz Kwota wolna od podatku

Własna działalność – jak rozliczyć PIT za za 2019 rok? Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną? Skarbówka może działać wstecz? Kwota wolna od podatku

Własna działalność – jak rozliczyć PIT za 2019 rok? Terminy, zmiany, zasady Nowy rok, a …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE OGŁOSZENIA